PKN Orlen i Synthos łączą siły, aby spopularyzować małe reaktory atomowe w Polsce
Obrazek użytkownika Piotr Maciążek
09 gru 2021, 08:44

Ceny uprawnień do emisji CO2 szaleją, a PKN Orlen i Synthos łączą siły, aby spopularyzować małe reaktory atomowe w Polsce

Dynamika wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 w przyśpieszonym tempie zmienia krajobraz polskiej energetyki i przemysłu. Cena uprawnień po raz pierwszy zbliża się do bariery 90 Euro za tonę. Coraz wyraźniej rysuje się obraz grupy wygranych i przegranych spółek, co będzie miało wpływ na warszawski parkiet.

Przełomowa umowa

PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną, w wyniku której powstanie spółka joint venture rozwijająca małe reaktory jądrowe SMR. Partnerzy obejmą w niej po 50 proc. udziałów. Synthos współpracuje z dostawcą technologii BWRX-300, amerykańskim GE Hitachi i pełni rolę jej głównego dystrybutora w Polsce.

Kooperacja z największym koncernem paliwowym może być przełomowa i pomóc spopularyzować SMR-y w Polsce. Pierwszy reaktor tego typu miałby powstać już w 2029 r., ale tę datę należy raczej traktować jako orientacyjną ze względu na proces certyfikacji nowej technologii w Europie. Nieuporządkowane pozostają także polskie przepisy. Od kilku miesięcy Synthos lobbuje za uzupełnieniem nowego prawa atomowego w Polsce (tzw. specustawy jądrowej) o małe reaktory jądrowe. W pierwotnej wersji dokumentu znalazły się tylko odniesienia do klasycznych obiektów generacji 3+.

Zobacz także: Ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły od początku roku o 117%! To mocno uderzy w polską gospodarkę

Koncern multienergetyczny w cieniu rosnących uprawnień CO2

Porozumienie finalizuje toczące się od kilku miesięcy rozmowy. To symboliczne, że dochodzi do niego w momencie, w którym uprawnienia do emisji CO2 biją kolejne rekordy zbliżając się niebezpiecznie do poziomu 90 euro za tonę. Jeszcze w styczniu było to 25 euro. To pokazuje, że jeśli polskie koncerny chcą przetrwać i rozwijać się to muszą inwestować w technologie zgodne z wizją unijnego Zielonego Ładu.
 

SMR_2


PKN Orlen zrozumiał to jako pierwsza spółka z udziałem skarbu państwa ogłaszając pod koniec 2020 r. cel osiągnięcia neutralności klimatycznej. Tej zmianie podporządkowano wizję tworzenia koncernu multienergetycznego i większość strategicznych inwestycji począwszy od morskiej energetyki wiatrowej po właśnie SMR-y.

Zobacz także: Amerykanie wybudują elektrownię atomową na Ukrainie, a Polska może na tym skorzystać

Wygrani i przegrani transformacji energetycznej

Dziś inne duże grupy państwowe idą drogą wytyczoną przez płocki koncern. Podobne plany rozwoju małych reaktorów jądrowych ma KGHM, Enea, coraz głośniej mówi się o takich możliwościach także w Grupie Azoty.

Jest jednak także druga grupa firm takich jak PGE czy Tauron. One nie planują realizacji SMR-ów, co zresztą jest dość naturalne, bo należą do grupy podmiotów – producentów, a budowa własnych źródeł energii przez przemysł może uderzyć w ich model biznesowy. Wspomniane grupy energetyczne postawiły głównie na OZE i wydzielanie aktywów węglowych obniżających ich rentowność. Jednak proces ten napotyka na duże problemy i prawdopodobnie może się nie powieść. https://strefainwestorow.pl/artykuly/oze/20211203/narodowa-agencja-bezpi...

Widać więc bardzo wyraźnie, że transformacja energetyczna, która odbywa się w Polsce w ekstremalnie szybkim tempie ze względu na rosnące ceny CO2 i wieloletnie zaniedbania, może zupełnie zmienić krajobraz głównych spółek giełdowych. Coraz wyraźniej zarysowują się dwie grupy podmiotów – wygranych i przegranych zielonej transformacji.

Zobacz także: Rekordowa cena gazu, wojna gazowa i kryzys energetyczny - Piotr Maciążek - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Co z tego wynika dla inwestorów?

Orlen jeszcze przed ogłoszeniem budowy koncernu multienergetycznego zaczął gwałtownie się przekształcać. Inwestując w moce wytwórcze coraz mocniej wchodził w rolę producenta energii i dużej grupy energetycznej. Dziś dzięki polityce przejęć (Energa, niebawem Lotos i PGNiG), trend ten jeszcze mocniej się nasili. Kierunek jest jasny: inwestycje w OZE, moce gazowe i SMR-y, a więc jądro nowej strategii niskoemisyjnej, mają dostosować koncern do wyzwań przyszłości.
 

Kurs akcji PKN Orlen od początku roku

PKN Orlen
PKN Orlen

Zobacz także: Kryzys energetyczny, wzrost cen prądu i surowców, energia atomowa i zielona inflacja - Piotr Maciążek - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.