Firmy energetyczne osiągnęły w marcu rekordowe marże - wzrost o 125 proc.
Obrazek użytkownika Piotr Maciążek
06 kwi 2022, 13:03

Firmy energetyczne osiągnęły w marcu rekordowe marże - wzrost o 125 proc.

Wysokie ceny sprzedaży energii elektrycznej w połączeniu z niższymi cenami uprawnień do emisji CO2 oraz relatywnie niskim kosztem krajowego węgla przełożyły się w marcu na rekordowe marże koncernów energetycznych.

Trzy wymienione powyżej czynniki bardzo mocno wpłynęły na kondycję krajowych spółek produkujących energię elektryczną. Postanowiłem przeanalizować je bardziej dogłębnie aniżeli ma to miejsce w krótkim zestawieniu zaprezentowanym przez think – tank Forum Energii.

Wojna na Ukrainie sprzyja zyskom firm energetycznych

Pierwszym jest bardzo wysoki poziom cen w kontekście sprzedaży energii elektrycznej. Wojna na Ukrainie wywindowała ceny. Wyceny dostaw na rok 2023 wzrosły o 16 proc. (715 zł/MWh), a na rynku dnia następnego o 32 proc. (690 zł/MWh).

Powód jest oczywisty. Rynek obawia się możliwości zakłócenia dostaw paliw z Rosji i jest świadomy tego, że krajowa energetyka opiera się na węglu krajowym. Innymi słowy to co bywa obciążeniem w czasach pokoju – dziś jest atutem firm takich jak PGE, Tauron czy Enea. To krótki moment, w którym odbierają one „rentę węglową” za swoje silne uzależnienie od paliwa, które jest aktywnie rugowane w ramach europejskiej polityki klimatycznej.

Zobacz także: Do końca 2022 roku Polska zrezygnuje z kupowania gazu i ropy z Rosji - zapowiada premier

Drugi czynnik pompujący marże energetyki to cena uprawnień do emisji CO2. Spadły one do poziomu około 78 euro za tonę, a jeszcze w lutym były bliskie 100 euro. Ze względu na wysoki udział węgla w strukturze wytwarzania energii w Polsce te wahania mają bezpośrednie przełożenie na rentowność producentów prądu. Wojna wywołała spadem cen uprawnień. Powodów jest wiele – od prognoz turbulencji gospodarczych i możliwości zmniejszenia emisji unijnych gospodarek, po wycofanie się rosyjskich podmiotów z pozycji zajmowanych w systemie handlu emisjami.

Trzeci czynnik to natomiast cena węgla (13,65 zł/GJ). Choć jest ona rekordowa to jednak pozostaje ona relatywnie niska na tle Unii Europejskiej dzięki krajowemu wydobyciu. Pytanie jak długo taka sytuacja się utrzyma. Polska Grupa Górnicza rozpoczęła proces renegocjacji swoich umów.

Rekordowe marże energetyki

Wszystkie zaprezentowane wyżej czynniki przełożyły się na rekordowe marże krajowej energetyki. Według szacunków Forum Energii wyniosły one 263 zł/MWh, a więc 125 proc. więcej niż w lutym. Dobrze obrazuje to poniższy wykres:
 

marża

Źródło: TGE, EEX, ARP

Co z tego wynika dla inwestorów?

Trzeba mieć świadomość tego, że marża obliczona na podstawie współczynnika Clean Dark Spread (to różnica ceny energii elektrycznej i szacowanych kosztów produkcji energii z węgla) nie uwzględnia wielu czynników kosztotwórczych jak logistyka, czy działania operacyjne. Niemniej pokazuje to generalną sytuację sektora, która przynajmniej w marcu była bardzo dobra i z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w wynikach spółek.

Zobacz także: JSW notuje duże zyski w obszarze produkcji węgla. Akcje szybują w górę, bo perspektywy na kolejny kwartał nigdy nie były tak dobre

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.