Globalne embargo na gaz i ropę z Rosji rozpocznie kryzys finansowy na całym świecie jeszcze w 2022 roku - uważa FED
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
25 mar 2022, 15:58

Globalne embargo na gaz i ropę z Rosji rozpocznie kryzys finansowy na całym świecie jeszcze w 2022 roku - uważa FED

Jeśli sankcje nałożone na Rosję spowodują, że większość jej ropy i gazu ziemnego nie trafi na międzynarodowy rynek to wybuch globalnej recesji do końca 2022 wydaje się nieunikniony, twierdzą ekonomiści z Rezerwy Federalnej w Dallas w swoim najnowszym raporcie: „The Russian Oil Shock of 2022".

„Zmniejszona podaż, wraz z niedoborem nawozów produkowanych z gazu ziemnego, spowoduje wzrost globalnych cen żywności i wzmocni hamujące wzrost gospodarczy i inflacyjne skutki wyższych cen paliw" - napisano w raporcie. „Podobnie, wojna powoduje wzrost cen surowców i metali produkowanych w Rosji”. Potencjalny rezultat: globalna recesja.

Niezwykłe czasy dla inwestorów

Kiedy większość myślała, że pandemiczna rzeczywistość dobiega końca – Rosja najechała Ukrainę i zaczęła się regularna bitwa lądowa w Europie. Tymczasem w Chinach, drugiej co do wielkości gospodarce świata, wybuchają epidemie Covid, które mogą ponownie wstrząsnąć globalnym łańcuchem dostaw.

Wszędzie rośnie inflacja, a światowe banki centralne, które od dawna stosują politykę „dodrukowania pieniędzy", co również przyczyniło się do wzrostu cen akcji, podnoszą stopy procentowe. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział właśnie, że jest otwarty na podwyżkę stóp o pół punktu procentowego na każdym z dwóch kolejnych posiedzeń, jeśli okoliczności będą tego wymagały.

Dla inwestorów są to naprawdę niezwykłe czasy, być może najbardziej zdradliwe od czasu kryzysu finansowego z lat 2007-2009. Jednak tym razem FED znalazł się dokładnie w takim miejscu, jakiego wielu się obawiało: musi stawić czoła rosnącej inflacji i ryzyku geopolitycznemu, jednocześnie normalizując politykę pieniężną. Strach i zmienność to jeden z najważniejszych momentów na giełdzie dla inwestorów i ten moment wykorzystuje Warren Buffett. Przez długi czas przygotowywał się na ten moment siedząc na gotówce. Obecnie jest aktywny, kupuje firmy, inwestuje, gdy wielu martwi się do będzie dalej. 

Takie nastroje najlepiej oddaje indeks VIX, potocznie zwany indeksem strachu. Indeks VIX spadł od marcowego posiedzenia FED, co sugeruje, że powrócił pewien spokój, ale wszystko zależy od sytuacji w Ukrainie oraz raportów ekonomicznych.
 

VIX

CBOE Volatility Index (VIX)

Zobacz także: Wznowiono notowania giełdy w Moskwie, ale tylko kilku spółek i z zakazem krótkiej sprzedaży

Sankcje na Rosję wstrząsną światową gospodarką

W 1973 roku embargo OPEC na ropę naftową nałożone na USA za wsparcie Izraela podczas wojny Jom Kippur doprowadziło ceny energii do rekordowego poziomu, zmusiło Amerykanów do stania w długich kolejkach na stacjach benzynowych i wywołało dwuletnią recesję.

Embargo na Rosję może skurczyć rynek o około 3 mln baryłek ropy dziennie, czyli 3% światowej produkcji. Autorzy Lutz Killian i Michael D. Plante twierdzą, że inflacja będzie przyspieszać wraz z długością trwania sankcji. Niektórzy analitycy twierdzą, że rosyjska ropa prawdopodobnie znajdzie nabywcę gdzie indziej, ponieważ nie wszystkie kraje popierają sankcje. Autorzy z Dallas FED przyznają, że Rosja może znaleźć alternatywnych nabywców, ale twierdzą, że rynek jest ograniczony.
 

dfe0322c1

The Russian Oil Supply Shock of 2022

Zobacz także: Saudi Aramco jest już warte tyle co kolejne 19 firm paliwowych razem wziętych. Saudowie zarabiają krocie na ropie i finansowo korzystają na wojnie w Ukrainie

„Jeśli większość rosyjskiego eksportu energii zostanie wyłączona z rynku do końca 2022 roku, globalne spowolnienie gospodarcze wydaje się nieuniknione" - piszą Killian i Plante. „To spowolnienie gospodarcze może być bardziej długotrwałe niż to z 1991 roku".

Weźmy na przykład Chiny. Killian i Plante twierdzą, że Chiny nie mają wystarczającej przepustowości rurociągów z Rosją, aby kupować więcej ropy, i prawdopodobnie nie będą w stanie zamówić wystarczającej liczby tankowców, aby gwałtownie zwiększyć import ropy. Doniesienia prasowe sugerują, że Indie są gotowe kupować więcej rosyjskiej ropy po obniżonych cenach, co daje Rosji kolejny potencjalny rynek zbytu.

Ekonomiczne skutki przedłużającego się embarga na ropę naftową mogą wywołać reakcję polityczną w Rosji. Nie wiadomo, jak długo Rosja będzie w stanie utrzymać swoją gospodarkę bez znaczących wpływów walutowych, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że Zachód zamroził rezerwy rosyjskiego banku centralnego za granicą.

Zobacz także: Słynny inwestor Bill Miller widzi wielkie okazje inwestycyjne na giełdzie w USA i Chinach i radzi jakie akcje kupować

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.