Przejdź do treści

udostępnij:

SDS Optic webinar

Kategoria:

SDS Optic nie pracuje obecnie nad emisją akcji, ale koncentruje się na rozwoju technologii i pozyskaniem partnera komercyjnego

Udostępnij

SDS Optic nie pracuje obecnie nad emisją akcji, ale koncentruje się na rozwoju posiadanej technologii oraz pozyskaniu partnera komercyjnego. Równocześnie pozostaje w kontakcie z EBI i prowadzi intensywne rozmowy na temat potencjalnych dalszych transz finansowania w formule venture debt.

SDS Optic to spółka z sektora medtech notowana na NewConnect, która jako pierwsza w Europie rozwija przełomowe na skalę światową technologie medyczne na styku fotoniki-optoelektroniki światłowodowej, biologii molekularnej, immunochemii oraz bioinżynierii medycznej. Rozwijana przez polską spółkę technologia ma szeroki potencjał zastosowania, zarówno jako rozwiązanie diagnostyczne, jak i terapeutyczne.

SDS Optic przedstawia plany na 2024 r. Priorytetem druga faza badań klinicznych i komercjalizacja technologii
Zakończenie pierwszej części fazy klinicznej mikrosondy inPROBE®

Najbardziej zaawansowanym projektem realizowanym przez SDS Optic jest rozwój mikrosondy inPROBE®, mającej stać się nowym standardem w diagnostyce nowotworów. Spółka zakończyła pierwszą część badania klinicznego, w którym rozwijana sonda miała za zadanie wykrywanie białka HER2 w raku piersi.

 

 

Badania kliniczne inPROBE. Źródło: SDS Optic
 

W trakcie badań pojawiły się wyniki innych badań, opublikowane przez firmę AstraZeneca, które wskazują, że kobiety z nowotworem piersi mogą być skutecznie leczone odpowiednimi terapiami celowanymi nie tylko przy wykryciu białka HER2, ale także HER2 low i HER2 ultralow. Technologia SDS Optic, już w trakcie pierwszej części badań klinicznych, wykazywała zdolność do diagnozowania niższych poziomów białka HER2, co w praktyce zwiększa jej użyteczność i poszerza zakres pacjentek, którym rozwiązanie może pomóc. W obliczu tych nowych wyników spółka podjęła decyzję o modyfikacji drugiej części badania klinicznego, które planuje rozpocząć na początku 2025 roku.

- Modyfikacja drugiej części badania wynika ze zmian na rynku w zakresie diagnozowania HER2. Pojawienie się HER2 low i HER2 ultralow znacząco zwiększa użyteczność naszej sondy, dlatego postanowiliśmy uwzględnić je w kolejnym badaniu - mówi Dariusz Stencel, Dyrektor ds. Medycznych SDS Optic.

Dr n. med. Dariusz Stencel, MBA, dołącza do zespołu SDS Optic

W drugiej części badania klinicznego będą wykorzystywane sondy pochodzące z własnej linii pilotażowej produkcji sensorów. SDS Optic uruchomił bowiem własną, sterylną linię produkcyjną, zdolną wytwarzać 50 tys. sensorów rocznie. Spółka uzyskała także finansowanie na rozbudowę tej linii, aby mogła ona wspierać rozwój innych sensorów w potencjalnych nowych wskazaniach.

- Celem rozwijanej przez nas technologii nie jest całkowite zastąpienie biopsji, ale wprowadzenie badania uzupełniającego, które w szybki sposób będzie w stanie zdiagnozować rodzaj nowotworu. W przypadku planowanej drugiej fazy badania klinicznego chcemy udowodnić, że jesteśmy w stanie szybko wykryć, czy zdiagnozowany nowotwór wykazuje obecność białka HER2, a teraz także HER2 low i HER2 ultralow - podsumowuje Marcin Staniszewski, CEO SDS Optic.


Kurs akcji SDS Optic od debiutu na NewConnect

Komercjalizacja i potencjalna emisja akcji

Przedstawiciele spółki, podczas webinaru, zapewnili, że nie pracują obecnie nad emisją akcji, koncentrując się na rozwoju posiadanej technologii oraz pozyskaniu partnera komercyjnego. Równocześnie trwają prace nad przeniesieniem notowań na główny parkiet GPW, jednak nie podjęto jeszcze decyzji, czy będzie temu towarzyszyć emisja akcji. Kapitał spółce będzie potrzebny, ale równocześnie SDS Optic prowadzi rozmowy na temat kolejnej transzy finansowania od EBI w formule venture debt. Potencjalnym źródłem finansowania są także rozmowy z partnerami. Spółka ma za sobą kilkadziesiąt przeprowadzonych spotkań oraz kilkanaście podpisanych umów NDA - poinformowali na webinarze członkowie zarządu.

- Jesteśmy w trakcie poszukiwania partnera wspólnie z naszym doradcą, firmą Clairfield. Rozważamy znalezienie partnera na drugą fazę kliniczną prowadzonych badań lub na nowe badanie. Podpisaliśmy kilka umów NDA, których nie raportujemy. Zamierzamy raportować ewentualne listy intencyjne oraz samą transakcję - podsumowuje Mateusz Sagan, Dyrektor Operacyjny i ds. Rozwoju Biznesu SDS Optic.

Podczas spotkania z inwestorami przedstawiciele spółki opowiedzieli również o efektach współpracy z Philipsem, rozwoju pipelinu spółki w innych obszarach oraz działalności w Stanach Zjednoczonych.

Odwiedziliśmy laboratoria SDS Optic, gdzie fizyka łączy się z biologią w przełomowej technologii diagnostycznej

Udostępnij