Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

„Formacja trójkąta” - Mariusz Zielke

Udostępnij

Formacja trójkąta to drugi po Wyroku kryminał finansowy inspirowany wydarzeniami w Polsce. Autorem jest Mariusz Zielke, dziennikarz śledczy, zajmujący się głównie sprawami gospodarczymi. Przez wiele lat pracował w Pulsie Biznesu. W roku 2005 roku otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za tekst o giełdowych zmowach. Druga książka autora została najpierw wydana jako ebook, po czym w drugiej połowie października trafiła do księgarni w formie papierowej. Nie będę ukrywał, że pierwsza książka Mariusza Zielkego zrobiła na mnie ogromne wrażenie, o czym pisałem wcześniej. Lubię czytać książki, które czegoś uczą i dają do myślenia. Jeżeli jeszcze przy tej okazji książka bawi i intryguje oraz czyta się ją jednym tchem, to można ją nazwać majstersztykiem literackim. Taki właśnie był Wyrok, a więc nic dziwnego, że jak tylko pojawiła się papierowa wersja Formacji Trójkąta od razu ją nabyłem. Sam autor na swoim fanpage w serwisie Facebook tak opisał nową książkę.

 
Post użytkownika Mariusz Zielke.

Pierwsze odczucia po przeczytaniu Formacji trójkąta

Przede wszystkim Formacja trójkąta to zupełnie inna książka od Wyroku. Moim zdaniem, to właśnie ona, dużo bardziej niż Wyrok, zasługuje na porównanie do sagi Millenium Stiega Larrsona. Widać, że autor tym razem postawił na mocne uderzenie i zaskakujące zwroty akcji. Główny wątek jest całkowicie fikcyjny, ale w pobocznych bez trudu można dopatrzeć się wydarzeń znanych z polskiego życia gospodarczego i politycznego. Osobiście uważam, że droga jaką obrał autor w tym zakresie jest słuszna. Dobrze wiemy przecież, że to właśnie życie pisze najbardziej nieprawdopodobne i zaskakujące historie, wystarczy je tylko wykorzystać. Dzięki takiemu zabiegowi książka jest fikcją, a jednocześnie wydaje się bardzo realna i dotykająca realnych problemów.

Czego nauczyłem się z książki?

Wyrok był skoncentrowany na tematyce giełdowej. Główny akcent został postawiony na problemie przestępstw giełdowych i przymykającym oko na taką działalność nadzorze finansowym. Formacja trójkąta natomiast całkowicie pomija ten aspekt i bardziej koncentruje się na mediach oraz prasie. Dlatego też ma aspekt pouczający, zwłaszcza dla osób, które nigdy nie miały styczności z mediami. Autor pokazuje od zaplecza jak działają media mainstreamowe i dlaczego problemy, z jakimi się borykają pogłębiają się. Na podstawie lektury książki można wysnuć wniosek, że największym problemem jest brak rzetelności i obiektywności, który jest efektem konfliktu interesów pomiędzy czterema stronami: reklamodawcami, właścicielami mediów, redakcją i państwem (władzami).

Dla kogo jest Formacja trójkąta?

Nowa książka Mariusza Zielkego jest dla osób, które lubią to, co polskie w najlepszym wydaniu. Mocna akcja, ciekawa historia, zaskakujący finał, a wszystko osadzone w tematyce finansowej, gospodarczej oraz politycznej i przeplatane prawdziwymi wątkami. Idealna lektura na długie jesienne wieczory, dla kogoś kto lubi dobrą książkę z dawką przemocy, erotyki i mocnych dialogów. Przy okazji książki ta także oprócz rozrywki pozwala na zadumę i zastanowienie się nad tym, w którym kierunku zmierza kraj, w którym żyjemy. PS Polecam, ale ostrzegam, że książka potrafi wciągnąć i zamiast na długie jesienne wieczory, wystarczy tylko na jeden. PPS Książkę (z autografem autora) można zamówić bezpośrednio w wydawnictwie. Dostępny jest też Wyrok, który kilka miesięcy temu zniknął z półek i dopiero ostatnio został dodrukowany: http://www.czarnaowca.pl/mariusz_zielke,s88791525.

 

Udostępnij