„Wealth, War and Wisdom” - Barton Biggs
"Wealth War and Wisdom", czyli „Bogactwo, Wojna i Mądrość” to niezwykle interesująca i pouczająca książka autorstwa Bartona Biggsa, dostępna w języku angielskim. Jeżeli ktoś miał okazje zetknąć się z koncepcją "Black Swan" (czarnego łabędzia) autorstwa Nassima Taleba to jest to książka właśnie dla niego. Jeżeli nie, to zdecydowanie warto poznać tę nadzwyczaj ciekawą teorię.
Czym jest "Black Swan"? Krótko mówiąc, czymś niezwykłym, rzadko spotykanym, czasami występującym tylko raz. Bez wątpienia na miano rynkowego Black Swan zasługuje czarny poniedziałek z 19 października 1987 roku, kiedy to indeksy w USA straciły w jeden dzień ponad 20%. Niewykluczone, że na to miano zasługuje też kryzys związany z bankructwem Lehman Brothers z 2008 roku. Bez wątpienia jednak wydarzeniem typu „Black Swan” był wybuch II wojny światowej.
Barton Biggs przeprowadza nas przez zachowanie rynków finansowych przed, w trakcie trwania i po wojnie. Omawia wszystkie rozwinięte rynki, jak giełdę w Londynie, rynek giełdowy w Nazistowskich Niemczech, czy reakcje giełdy we Francji na działania wojenne. Odrębnym tematem objęte zostały działania wojenne między Stanami Zjednoczonymi i Japonią oraz reakcje ich rynków finansowych.
Wnioski z książki są niezwykle interesujące. Dowiadujemy się bowiem, że rynek posiada niezwykłą mądrość, która wynika z tego, że rynki to tłum. Okazuje się bowiem, że im tłum jest większy i bardziej zdecentralizowany tym trafniejsze są jego prognozy. Rynki finansowe wprost idealnie spełniają te kryteria i być może właśnie dlatego posiadają taką siłę. Krótko mówiąc rynek ma zawsze racje i należy się go słuchać - to moim zdaniem najważniejsze przesłanie tej książki.
Ponadto w książce można znaleźć też odpowiedź na pytania takie jak:
- Czy warto inwestować w akcje w tak niepewnych czasach jak wojna?
- Jakie aktywa przynoszą największe stopy zwrotu w ekstremalnych warunkach wojny?
- Jakim inwestorem był Churchil?
- Kiedy i w jakich okolicznościach występowały kluczowe punkty zwrotu na giełdach w USA, Anglii, Niemczech, Francji i Japonii.