Kategoria:
Kategoria

Inflacja w USA spada 6. miesiąc z rzędu. Mocny sygnał dla Rezerwy Federalnej

Najnowszy odczyt grudniowej inflacji na Wall Street był zgodny z konsensusem. Ceny konsumpcyjne rosły w grudniu w tempie 6,5% rocznie, co oznacza istotne spowolnienie wskaźnika CPI w stosunku do listopada i szósty z rzędu miesiąc spadek. Jednak rynek zaskoczyła reakcja indeksów.

Bitcoin rośnie, ale kryzys płynności po upadku FTX wciąż trwa. Nawet mała kwota może szarpnąć ceną

Amerykańscy konsumenci mogą trochę odetchnąć

Indeks cen konsumpcyjnych spadł o 0,1% w grudniu w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak podał Departament Pracy w czwartek, w porównaniu do wzrostu o 0,1% w listopadzie. Ekonomiści spodziewali się, że ceny pozostaną bez zmian w grudniu i spowolnią do 6,5% w skali roku z 7,1% w poprzednim miesiącu.

Roczna inflacja powróciła do najwolniejszego tempa od października 2021 r., co odzwierciedla wpływ agresywnych środków zacieśniania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną w ciągu ostatniego roku.

Znaczna część spowolnienia w grudniu wynikała ze spadku cen benzyny, który pomógł obniżyć indeks energetyczny o 4,5% tylko w minionym miesiącu. Ceny towarów również spadły w ciągu miesiąca, zwalniając o 0,3% w grudniu.

Oto co będzie przynosić zyski w najbliższych latach, po tym jak rynki finansowe i gospodarka się zmieniły - raport Saxo Bank

Polskie spółki z perspektywą globalną. Coraz więcej firm z GPW widzi swoją przyszłość na rynkach zagranicznych

Ceny żywności, zarówno w sklepach spożywczych jak i w restauracjach, wzrosły w grudniu o 0,3%, co oznacza spowolnienie w stosunku do listopadowego wzrostu o 0,5%. Ceny artykułów spożywczych wzrosły o 11,8% w ciągu ostatniego roku, podczas gdy ceny jedzenia poza domem, czyli posiłków na mieście, wzrosły o 8,3%.

Z wyłączeniem indeksów żywności i energii, które mogą być bardziej zmienne, tak zwany podstawowy wskaźnik CPI wzrósł o 0,3% w grudniu, co stanowi łagodne przyspieszenie z poprzedniego miesiąca, kiedy to wzrósł o 0,2%. Ceny bazowe wzrosły o 5,7% w ciągu ostatniego roku, zwalniając nieco z listopadowego tempa 6%.

Wall Street liczy na chwilę oddechu

Jest to kolejny wynik, który pokazuje ochłodzenie inflacji z jego szczytowego poziomu osiągniętego w połowie ubiegłego roku. To zwiększa szanse na to, że Rezerwa Federalna może wkrótce wstrzymać podwyżki stóp procentowych, które mają na celu stłumienie wysokiej inflacji poprzez zmniejszenie popytu gospodarczego. „Rynek wycenił w poprzednich dniach bardzo optymistyczny scenariusz dotyczący CPI” - napisała Maria Vassalou,  zarządczyni rozwiązań multi-asset w Goldman Sachs Asset Management.

Tymczasem rynek obligacji sygnalizuje, że Fed rzeczywiście może być blisko końca kampanii podwyżek stóp. Rentowność 2-letnich papierów skarbowych, barometr oczekiwań co do stopy funduszy federalnych, spadła do 4,166% z nieco ponad 4,2% na kilka minut przed wynikiem inflacji. To pociągnęło 10-letnią rentowność w dół do 3,508% z około 3,55% na kilka godzin przed odczytem. „Ta liczba jest znacznie lepsza niż poprzedni odczyt, a inflacja zmierza w dobrym kierunku, co powinno utrzymać pewną presję na Fed” - napisał Naeem Aslam, główny analityk rynku w AvaTrade.

Jack Ma stracił kontrolę nad Ant Group. Pekin zmusił go do rezygnacji?

Rzeczywiście, obecnie oczekuje się, że Fed podniesie stopę fed funds o 25 pb, a nie 75 pb jak przez ostatni czas. Nadzieja jest taka, że wkrótce potem nastąpi pauza.

Obniżone oczekiwania co do stóp wywierają presję na dolara. Niższe stopy w USA sprawiają, że obligacje tego kraju są mniej atrakcyjne, co stanowi mniejszą zachętę dla globalnych inwestorów do kupowania dolarów. 

Najwięksi przegrani Wall Street w 2022 roku. Nie każdy dołek to dobra okazja

udostępnij: