Przejdź do treści
Kategoria:
Kategoria

Sprzedaż iPhone'ów napędza wyniki Apple i przebija oczekiwania analityków. Tim Cook zapowiada wzrost dywidendy

Akcje Apple'a rosną po przedstawieniu wyników finansowych, które znowu pokazują, że cała firma kręci się wokół iPhone'a. W czwartek wieczorem, po ogłoszeniu kwartalnych wyników firmy, akcje wzrosły o 2,3%, przekraczając oczekiwania analityków.

Oto co będzie przynosić zyski w czasach konkurencji o surowce, energię i zabezpieczenie łańcuchów dostaw - raport Saxo Bank

Apple odcina się od Chin. Amerykański gigant chce przenieść produkcję MacBooków do Tajlandii

Apple odnotowało lepszy wynik niż oczekiwano - sprzedaż iPhone'ów przyniosła 51,33 mld USD w ciągu kwartału

W drugim kwartale fiskalnym Apple odnotował zysk na poziomie 1,52 USD na akcję, przy przychodach w wysokości 94,8 mld USD. Wynik ten przewyższył oczekiwania ankietowanych przez FactSet analityków, którzy spodziewali się zysku na poziomie 1,43 USD na akcję i przychodów w wysokości 92,9 mld USD. 

Apple wprowadza usługę „Pay Later”. Akcje producenta iPhone'a ponownie atakują historyczne maksima

Największy wpływ na wzrost przychodów miała sprzedaż iPhone'ów, która przyniosła firmie 51,33 mld USD w ciągu kwartału. To wzrost o 1,5% w porównaniu z poprzednim rokiem i wyższy wynik, niż oczekiwał Wall Street, gdzie prognozowano sprzedaż na poziomie 48,66 mld USD.

Goldman Sachs zaczyna pokrywać Apple i rekomenduje kupuj akcje producenta IPhone'a

W pozostałych kategoriach produktów Apple osiągnęło różne wyniki. Przychody z usług wyniosły 20,91 mld USD, nieco poniżej szacowanych 20,96 mld USD. Przychody z komputerów Mac były niższe niż oczekiwano, wynosząc 7,17 mld USD w porównaniu do prognozowanych 7,78 mld USD. Przychody z iPadów wyniosły 6,67 mld USD, co było zgodne z oczekiwaniami. Natomiast przychody z usług i akcesoriów wyniosły 8,76 mld USD, co było wyższym wynikiem, niż oczekiwano, wynoszącym 8,38 mld USD.

Apple wynosi się z Chin do Indii. Indyjska giełda notuje ATH, a Wall Street szacuje straty

Apple kontynuuje długoterminowe inwestycje i podnosi dywidendę o 4% po ogłoszeniu wyników finansowych

W komunikacie o wynikach finansowych, prezes Tim Cook powiedział, że firma kontynuuje inwestowanie długoterminowe i działa zgodnie ze swoimi wartościami, w tym podejmuje znaczne kroki w kierunku budowania neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla produktów i łańcuchów dostaw do 2030 roku. Cook zaznaczył również, że firma notuje rekordowe wyniki w dziale usług i sprzedaży iPhone'ów.

Apple ogłosił również, że podniesie dywidendę o 4%, wypłacając ją 18 maja dla akcjonariuszy zarejestrowanych na zamknięciu działalności 15 maja.

Analitycy już wcześniej zwracali uwagę na to, że przyszłość Apple'a jest w dużej mierze uzależniona od sprzedaży iPhone'ów. Z jednej strony iPhone jest jednym z najpopularniejszych produktów firmy i stanowi znaczącą część jej dochodów, ale z drugiej strony rynek smartfonów jest bardzo konkurencyjny, a klienci są coraz bardziej wymagający i zwykle nie kupują nowych telefonów zbyt często.

Europejski Bank Centralny dalej podnosi stopy procentowe. Idzie równo za Rezerwą Federalną

Apple pobił oczekiwania analityków

Wall Street podkreśla, że większość przychodów Apple'a pochodzi nadal ze sprzedaży iPhone'ów, która wygenerowała przychody w wysokości 51,33 mld dolarów w drugim kwartale, co stanowi wzrost o 1,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym. To dobra wiadomość dla inwestorów, którzy zawsze z niecierpliwością czekają na nowe wyniki sprzedażowe Apple'a.

Akcje Apple`a są dostępne na platformie SaxoInvestor pod tym linkiem.

apple-saxoinvestor

Pomimo tego, że wyniki Apple'a w drugim kwartale były lepsze niż oczekiwano, nie wszystkie segmenty biznesu firmy odnotowały wzrost. Przychody z usług były nieznacznie niższe od szacunków, a przychody z komputerów Mac były niższe niż oczekiwano. 

Konflikt USA i Chin dochodzi do punktu w którym zaczyna zagrażać obydwu krajom, ostrzega Ray Dalio

Firma zwiększyła również swoją dywidendę o 4% do 24 centów za akcję i zapowiedziała dodatkowy program odkupu akcji o wartości 90 mld USD. To oznacza, że Apple zamierza wykupić swoje akcje z rynku, co zazwyczaj prowadzi do wzrostu wartości pozostałych akcji.

Podsumowując, wyniki Apple'a w drugim kwartale były bardzo dobre, a inwestorzy zareagowali pozytywnie na ich ogłoszenie, co spowodowało wzrost wartości akcji firmy. Mimo to, Apple musi nadal konkurować na trudnym rynku smartfonów i udowadniać, że potrafi tworzyć innowacyjne produkty, które przyciągają klientów.

Rezerwa Federalna kontynuuje walkę z inflacją - podnosi stopy procentowe

udostępnij: