Czy warto odpowiedzieć w wezwaniu na akcje Duon, ogłoszonym przez Fortum Holding?
Po przejęciu kopalni Bogdanka i wezwaniu na Magellan, kolejna ciekawa spółka może zostać wykupiona z giełdy. Od czwartku trwa wezwanie na 100% akcji Grupy Duon ogłoszone przez grupę Fortum Holding BV. Potrwa ono do 26 lutego 2016 r.
Dlaczego Fortum ogłosił wezwanie?
Fortum działa już na naszym rynku. Ma trzy elektrociepłownie. Przejęcie Duonu wpisuje się w jej cele strategiczne, dotyczące Polski.
Wiceprezes Fortum Markus Rauramo powiedział dziennikarzom, że Duon stanowiłby dobrą platformę wzrostu na polskim rynku detalicznym.
Czy cena w wezwaniu jest odpowiednia?
Wykres 1. Notowania Grupy Duon, lata 2007 – 2016.
Notowania spółki od 2013 roku są w trendzie wzrostowym. Wtedy też spółka zaczęła publikować dobre wyniki finansowe. Wykazała rentowność na poziomie 2,3% (ROA) i od tamtej pory ją zwiększa. Obecnie wartość wskaźnika ROA wynosi 5,27% i jest powyżej średniej dla sektora (3,22%). Jednocześnie spółka utrzymuje dobrą płynność finansową i średnie zadłużenie.
Wezwanie jest prowadzone przy cenie 3,85 zł za akcję, czyli wyżej o około 20% od średniej trzymiesięcznej. Jest to więc dość wysoka premia dla dotychczasowych akcjonariuszy. Przy tej cenie wartość wskaźnika C/Z wynosi 20, a C/ZO (cena do zysku operacyjnego) 15. Są to wartości dużo powyżej średniej dla przemysłu paliwowego i dla całego rynku.
Czy główni akcjonariusze odpowiedzą na wezwanie?
Duon w zeszłym roku rozpoczął poszukiwanie inwestora strategicznego. Zaowocowało to podpisaniem umowy właśnie na ogłoszenie wezwania przez Fortum Holding. Do tej pory Fortum nie był udziałowcem w spółce.
Rysunek 1. Skład akcjonariatu Grupy Duon.
Akcjonariat Grupy Duon jest rozproszony. Na razie, na wezwanie odpowiedzieli akcjonariusze posiadający około 44% akcji, w tym członkowie zarządu Duona. Dodatkowo, zarząd spółki zobowiązał się do pomocy, aby to wezwanie zakończyło się sukcesem. Może tak się stać, gdyż warunkiem, który musi zostać spełniony by wezwanie doszło do skutku, jest zdobycie zapisów na dodatkowe 7% akcji (w sumie 51% akcji).