Nacjonalizacja WIG20 przybiera na sile, już 75% indeksu kontroluje Skarb Państwa | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
13 gru 2016, 07:05

Nacjonalizacja WIG20 przybiera na sile, już 75% indeksu kontroluje Skarb Państwa

Po zakupie Banku Pekao przez PZU repolonizacja sektora bankowego nabrała prędkości. Ma ona realne konsekwencje również dla giełdy. Jeszcze nigdy w historii polskiego rynku kapitałowego nie było w indeksie WIG20 tak dużo spółek z udziałem Skarbu Państwa, jak teraz. Notujemy podwójny rekord, zarówno pod względem liczbowym, jak i pod względem udziału w indeksie.

WIG20: więcej państwa, niż sektora prywatnego

W zeszłym roku PZU zakupiło od funduszu Carlo Tassara 25% akcji Alior Banku. Przy rozdrobnionym akcjonariacie realnie sprawuje kontrolę nad bankiem. W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się natomiast o największej transakcji w bankowości ostatnich lat, czyli o przejęciu 32,8% Banku Pekao.

Te dwie transakcje sprawiły, że po raz pierwszy w historii w indeksie WIG20 znajduje się więcej spółek nad którymi kontrolę sprawuje Skarb Państwa, niż prywatni właściciele.

 

Wykres 1. Liczba spółek prywatnych i kontrolowanych przez Skarb Państwa w indeksie WIG20.

W tym momencie w skład indeksu WIG20 wchodzi 12 spółek zależnych od Skarbu Państwa (licząc z Bankiem Pekao) i 8 prywatnych. Trend w postaci rosnącej liczby spółek publicznych w WIG20 obserwujemy od lat. W 1997 roku w WIG20 była tylko jedna spółka, której właścicielem było państwo. Wcześniej prywatyzacja, a teraz reprywatyzacja, przyniosły ostatecznie taki efekt, że Skarb Państwa realnie rządzi indeksem największych spółek GPW. Jednocześnie, sektor prywatny miał wciąż za mało czasu na zbudowanie na tyle dużych spółek, aby wyprzeć państwowe.

Rekordowy udział państwa w WIG20

Jeszcze mocniej widać wpływ Skarbu Państwa na indeks WIG20 jeżeli uwzględnimy wagi państwowych spółek w indeksie.

 

Wykres 2. Udział z uwzględnieniem wag spółek prywatnych i kontrolowanych przez Skarb Państwa w indeksie WIG20.

Lata 2014 – 2015 nie były udane dla portfela Skarbu Państwa, bo wartość posiadanych spółek spadała, przez co malał ich udział w indeksie. Repolonizacja sektora bankowego przełamała jednak złą tendencję. W tym momencie spółki kontrolowane przez Skarb Państwa mają prawie 75% udziału w indeksie WIG20 i jest to najwyższa wartość w historii. Ostatni raz, sektor prywatny miał większy wpływ na WIG20 niż Skarb Państwa w 2009 roku.

WIG20 upaństwowiony na lata

Wszystko wskazuje na to, że indeks największych spółek na polskiej giełdzie został upaństwowiony na długie lata. Musi upłynąć dużo wody w Wiśle zanim ukształtują się na tyle duże spółki prywatne, które wyprą z indeksu te z udziałem Skarbu Państwa. Po repolonizacji sektora bankowego Skarb Państwa tylko umocnił swoją pozycję największego akcjonariusza na GPW z portfelem o wartości ponad 86 mld zł.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost