Kurs akcji ponad połowy spółek z GPW jest w trendzie spadkowym. Historia uczy, że... | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
25 wrz 2017, 06:40

Kurs akcji ponad połowy spółek z GPW jest w trendzie spadkowym. Historia uczy, że...

Patrząc po indeksach szerokiego rynku, można stwierdzić, że hossa na giełdzie trwa w najlepsze. Od roku indeks WIG wzrósł aż o 34%. Jednak jego siła nie jest poparta we wzrostach wszystkich spółek. Niestety od czerwca wzrasta systematycznie procent spółek w trendzie spadkowym. Już w przeszłości mieliśmy podobną sytuację - w 2011 r. Czy teraz też czeka nas korekta, czy może odwrócenie trendu i długotrwała bessa, a może istnieje trzeci scenariusz?

Ponad połowa spółek w trendzie spadkowym

Indeks WIG w teorii odwzorowuje sytuację na całym rynku GPW, ale znaczący wpływ na jego notowania mają przede wszystkim największe spółki. Dlatego też warto czasem spojrzeć jak wygląda prawdziwa sytuacja na szerokim rynku – ile faktycznie spółek rośnie, a ile już nie podąża na północ.

Wykres 1. Trend krótkoterminowy (dzienny) i długoterminowy (tygodniowy) na WIG oraz ilość spółek w trendzie wzrostowym i spadkowym.

Wykres 1. Trend krótkoterminowy (dzienny) i długoterminowy (tygodniowy) na WIG oraz ilość spółek w trendzie wzrostowym i spadkow

Źródło: Sindicator.net

Niestety, od kilku miesięcy, kurs coraz większej liczby spółek słabnie i to mimo upartych wzrostów indeksu WIG w kierunku nowych szczytów (Wykres 1. środek). Obecnie aż 50,4% wszystkich spółek już jest w trendzie spadkowym, a rośnie wciąż 29% z nich (Wykres 1 dół). Podobna sytuacja miała już miejsce sześć lat temu, w 2011 roku.

Zobacz także: Kurs dolara może zacząć rosnąć. 4 wykresy, które pozwalają postawić nam takie prognozy

Historia lubi się powtarzać

Podobna sytuacja miała już miejsce w 2011 r. Także wtedy indeks WIG był w trendzie wzrostowym, ale na rynku pojawiały się już silne oznaki osłabienia. Przez długi czas rekordy na WIG nie miały odzwierciedlenia we wzrostach poszczególnych spółek.

Wykres 2. Trend krótkoterminowy (dzienny) i długoterminowy (tygodniowy) na WIG oraz ilość spółek w trendzie wzrostowym i spadkowym (lata 2010-2013).

Wykres 2. Trend krótkoterminowy (dzienny) i długoterminowy (tygodniowy) na WIG oraz ilość spółek w trendzie wzrostowym i spadkow

Źródło: Sindicator.net

W maju 2011 roku ilość spółek w trendzie wzrostowym spadła poniżej 30%, a połowa była już w trendzie spadkowym. Z czasem ta różnica jeszcze wzrosła. Zakończyło się to gwałtowną korektą, w której indeks WIG w błyskawicznym tempie stracił ponad 20%.

Podobnie prezentowała się też procentowa liczba spółek powyżej swojej średniej kroczącej 200 dniowej (SMA 200). Tak jak teraz (Wykres 3 lewa strona) WIG był mocno powyżej swojej średniej, podczas gdy kurs większości spółek już był niżej od średniej z ostatnich 200 sesji.

Wykres 3. WIG wraz ze średnią SMA 200 (góra) oraz liczba spółek powyżej swojej średniej SMA 200 (dół) wrzesień 2017 r. oraz 2011 r.

Wykres 3. WIG wraz ze średnią SMA 200 (góra) oraz liczba spółek powyżej swojej średniej SMA 200 (dół) wrzesień 2017 r. oraz 2011

Źródło: Sindicator.net

Czego możemy się spodziewać?

Tak znaczący wzrost liczby spółek w trendzie spadkowym i poniżej swojej średniej SMA 200 miał już miejsce w historii. Należ więc zwiększyć czujność i ostrożnie dobierać papiery do portfela. Historia uczy, że taka sytuacja w połączeniu z rosnącym wciąż indeksem WIG może oznaczać zakończenie obecnie panującego trendu. Czy jednak może być oznaką bessy?

Spodziewałbym się raczej nadejścia korekty niż długotrwałej bessy. Na pewno taka sytuacja w długim terminie nie może się utrzymywać. Rynku nie może ciągnąć w górę garstka kilku największych spółek. W związku z tym albo nastąpi ożywienie w gronie małych i średnich spółek, albo czeka nas schłodzenie nastrojów na rynku. Na odwrócenie trendu na spadkowy i powtórzenie sytuacji z roku 2008 jest jeszcze za wcześnie. Wciąż jedna trzecia spółek rośnie. Na początku poprzedniej bessy w trendzie wzrostowym było tylko około 10-15% spółek, zaś w trendzie spadkowym ponad 70%. Na razie więc bądźmy czujni i patrzmy uważnie na rozwój sytuacji na rynku. Obserwujmy też uważnie to, co dzieje się nie tylko na wykresach indeksów, ale też w gronie spółek wchodzących w ich skład.

Zobacz także: [DARMOWY WEBINAR] Trzy inwestycyjne bańki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.