Majątek Warrena Buffetta osiągnął rekordową wartość 81,5 mld USD: co posiada „wyrocznia z Omaha” | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 lis 2017, 12:12

Majątek Warrena Buffetta osiągnął rekordową wartość 81,5 mld USD: co posiada „wyrocznia z Omaha”

Pod koniec października majątek Warrena Buffetta, najbogatszego inwestora świata, osiągnął rekordową wysokość 81,5 mld USD. Co ma Buffett, oprócz – oczywiście – spółki Berkshire Hathaway, którą wykorzystuje jako wehikuł inwestycyjny? Sprawdziliśmy.

Warren Buffett urodził się w 1930 roku. W wieku 15 lat miał 6 tys. USD. W 1982 roku, w wieku 52 lat, jego majątek był wart około 376 mln USD. W ogłoszonej przez agencję Bloomberg październikowej odsłonie indeksu najbogatszych ludzi świata, wartość majątku „wyroczni z Omaha” sięgnęła rekordowe 81,5 mld USD. To dało mu 3 pozycję.

1

Źródło: dadaviz.com

Akcje w portfelu Buffetta

Majątek Warrena Buffetta to przede wszystkim akcje spółek, notowanych na amerykańskich giełdach. Buffett, za pośrednictwem swojego wehikułu inwestycyjnego Berkshire Hathaway, ma walory 47 firm (dane za portalem GuruFocus).

Buffett preferuje proste biznesy, które rozumie. Dlatego aż 33,7% udziału w jego portfelu mają spółki z branży finansowej (głównie ubezpieczyciele i banki) oraz z branży dóbr konsumenckich (28,8%). W ostatnich latach Buffett przekonał się do inwestowania w spółki technologiczne, które obecnie stanowią 17,4% jego portfolio. Większość kapitału (18,7 mld USD), który Buffett zaangażował w nowe technologie, jest zaparkowana w walorach spółki Apple (stanowią one aż 11,6% jego portfela).

Tab. 1. 10 największych pozycji w portfelu W. Buffetta

2

Źródło: GuruFocus (stan na połowę 2017 r.)

W ostatnich miesiącach Buffett nie robił dużych zakupów na giełdach. Nabył niewielkie – jak na jego portfel – ilości papierów firm: Synchrony Financial (nowość w portfelu, pośrednik finansowy), STORE Capital (nowość w portfelu, z branży nieruchomości), Liberty SiriusXM (media), Bank of New York Mellon oraz General Motors.

Co ciekawe, w ostatnich miesiącach Buffett znacząco zmniejszył zaangażowanie w akcje IBM. Ich udział w całym portfelu spadł aż o 16,23%, do 5,13%. Sprzedał również sporo akcji banku Wells Fargo.

To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że spora cześć portfela spółki Berkshire Hathaway to czysta gotówka. Oscyluje ona na poziomie 33% wartości akcji w portfelu i to jest najwyższy współczynnik od końca 2007 roku.

Zobacz także: Warren Buffett ma coraz więcej gotówki w portfelu - najwięcej od końca 2007 roku

Dom: willa w Omaha (1958)

Buffett mieszka w Omaha, w domu który kupił w 1958 roku za 31,5 tys. USD. Obecnie nieruchomość jest wyceniana na około 652 tys. USD. Buffett lubi ją określać, jako „trzecią najlepszą inwestycję, jakiej dokonał w życiu”. (Chociaż 1969% w 59 lat, to tylko 5,3% średniorocznie...)

Samochód: Cadillac XTS (2014)

Od połowy 2014 roku Buffett jest posiadaczem cadillaka XTS. Auto zakupiła dla niego córka w salonie w Omaha. Cena tego modelu, w zależności od wyposażenia, waha się w przedziale 54 – 63 tys. USD. Historię transakcji opisał „Forbes”.

2014-cadillac-xts-platinum-2wd-sedan-angular-front
Źródło: MotorTrend.com

Buffett nigdy nie „szalał”, jeśli chodzi o auta. Przyznał w jednym z wywiadów, że przez krótkie okresy posiadał volkswagena „Garbusa” (Beetle), był współwłaścicielem auta marki Rolls Royce. Od 2006 do 2014 roku jeździł cadillakiem DTS.

Warren Buffett, mimo podeszłego wieku, nie rzucił się w wir konsumpcji. Nie nabywa dóbr luksusowych. Swoim kapitałem rozporządza ostrożnie. Również w jego portfelu inwestycyjnym, w którym jest 47 spółek, nie widać na razie żadnych wielkich zmian. Z pewnością ciekawym sygnałem jest stopniowe zwiększanie przez Buffetta pozycji na Apple, a jednoczesne zmniejszanie na IBM. A cierpliwość w trzymaniu niektórych akcji, na przykład Coca-Coli, z pewnością jest godna podziwu (Buffett wszedł do jej akcjonariatu w 1988 roku, czyli 29 lat temu!).


 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost