Majątek Warrena Buffetta osiągnął rekordową wartość 81,5 mld USD: co posiada „wyrocznia z Omaha” | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 lis 2017, 12:12

Majątek Warrena Buffetta osiągnął rekordową wartość 81,5 mld USD: co posiada „wyrocznia z Omaha”

Pod koniec października majątek Warrena Buffetta, najbogatszego inwestora świata, osiągnął rekordową wysokość 81,5 mld USD. Co ma Buffett, oprócz – oczywiście – spółki Berkshire Hathaway, którą wykorzystuje jako wehikuł inwestycyjny? Sprawdziliśmy.

Warren Buffett urodził się w 1930 roku. W wieku 15 lat miał 6 tys. USD. W 1982 roku, w wieku 52 lat, jego majątek był wart około 376 mln USD. W ogłoszonej przez agencję Bloomberg październikowej odsłonie indeksu najbogatszych ludzi świata, wartość majątku „wyroczni z Omaha” sięgnęła rekordowe 81,5 mld USD. To dało mu 3 pozycję.

1

Źródło: dadaviz.com

Akcje w portfelu Buffetta

Majątek Warrena Buffetta to przede wszystkim akcje spółek, notowanych na amerykańskich giełdach. Buffett, za pośrednictwem swojego wehikułu inwestycyjnego Berkshire Hathaway, ma walory 47 firm (dane za portalem GuruFocus).

Buffett preferuje proste biznesy, które rozumie. Dlatego aż 33,7% udziału w jego portfelu mają spółki z branży finansowej (głównie ubezpieczyciele i banki) oraz z branży dóbr konsumenckich (28,8%). W ostatnich latach Buffett przekonał się do inwestowania w spółki technologiczne, które obecnie stanowią 17,4% jego portfolio. Większość kapitału (18,7 mld USD), który Buffett zaangażował w nowe technologie, jest zaparkowana w walorach spółki Apple (stanowią one aż 11,6% jego portfela).

Tab. 1. 10 największych pozycji w portfelu W. Buffetta

2

Źródło: GuruFocus (stan na połowę 2017 r.)

W ostatnich miesiącach Buffett nie robił dużych zakupów na giełdach. Nabył niewielkie – jak na jego portfel – ilości papierów firm: Synchrony Financial (nowość w portfelu, pośrednik finansowy), STORE Capital (nowość w portfelu, z branży nieruchomości), Liberty SiriusXM (media), Bank of New York Mellon oraz General Motors.

Co ciekawe, w ostatnich miesiącach Buffett znacząco zmniejszył zaangażowanie w akcje IBM. Ich udział w całym portfelu spadł aż o 16,23%, do 5,13%. Sprzedał również sporo akcji banku Wells Fargo.

To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że spora cześć portfela spółki Berkshire Hathaway to czysta gotówka. Oscyluje ona na poziomie 33% wartości akcji w portfelu i to jest najwyższy współczynnik od końca 2007 roku.

Zobacz także: Warren Buffett ma coraz więcej gotówki w portfelu - najwięcej od końca 2007 roku

Dom: willa w Omaha (1958)

Buffett mieszka w Omaha, w domu który kupił w 1958 roku za 31,5 tys. USD. Obecnie nieruchomość jest wyceniana na około 652 tys. USD. Buffett lubi ją określać, jako „trzecią najlepszą inwestycję, jakiej dokonał w życiu”. (Chociaż 1969% w 59 lat, to tylko 5,3% średniorocznie...)

Samochód: Cadillac XTS (2014)

Od połowy 2014 roku Buffett jest posiadaczem cadillaka XTS. Auto zakupiła dla niego córka w salonie w Omaha. Cena tego modelu, w zależności od wyposażenia, waha się w przedziale 54 – 63 tys. USD. Historię transakcji opisał „Forbes”.

2014-cadillac-xts-platinum-2wd-sedan-angular-front
Źródło: MotorTrend.com

Buffett nigdy nie „szalał”, jeśli chodzi o auta. Przyznał w jednym z wywiadów, że przez krótkie okresy posiadał volkswagena „Garbusa” (Beetle), był współwłaścicielem auta marki Rolls Royce. Od 2006 do 2014 roku jeździł cadillakiem DTS.

Warren Buffett, mimo podeszłego wieku, nie rzucił się w wir konsumpcji. Nie nabywa dóbr luksusowych. Swoim kapitałem rozporządza ostrożnie. Również w jego portfelu inwestycyjnym, w którym jest 47 spółek, nie widać na razie żadnych wielkich zmian. Z pewnością ciekawym sygnałem jest stopniowe zwiększanie przez Buffetta pozycji na Apple, a jednoczesne zmniejszanie na IBM. A cierpliwość w trzymaniu niektórych akcji, na przykład Coca-Coli, z pewnością jest godna podziwu (Buffett wszedł do jej akcjonariatu w 1988 roku, czyli 29 lat temu!).


 

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.