Nagła duża strata finansowa zwiększa radykalnie ryzyko zgonu – wynika z badań naukowców | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 kwi 2018, 09:20

Nagła duża strata finansowa zwiększa radykalnie ryzyko zgonu – wynika z badań naukowców

Utrata sporej części majątku zwiększa ryzyko zgonu aż o 50% - wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców. Może lepiej nie mieć żadnego majątku, który można stracić, wyjdzie mniej więcej na to samo – tak wskazują wyniki badań...

Chyba każdy inwestor wie, że strata to jest coś, co bardzo boli. Dlatego inwestorzy albo unikają strat ustawiając zlecenia stop-loss , albo wmawiają sobie, że strata jest tylko tymczasowa „i teraz, po tak dużych spadkach, już żal sprzedawać” (jeśli są Januszami inwestowania).

Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo strata może zaszkodzić zdrowiu. Jak bardzo? No cóż, nie ukrywajmy: jeśli jest bardzo duża, to może doprowadzić nawet do śmierci...

Zobacz także: Gdy źle się dzieje na giełdzie, rośnie liczba samobójstw – udowadniają amerykańscy naukowcy

Utrata większej części majątku bardzo negatywnie wpływa na zdrowie

Jeśli jesteś w średnim lub podeszłym wieku, to strata 75% majątku w okresie 2 lat zwiększa o 50% prawdopodobieństwo zgonu w kolejnych 20 latach – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Northwestern Medicine oraz University of Michigan. Opracowanie można przeczytać TUTAJ.

- Utrata większej części majątku bardzo negatywnie wpływa na zdrowie. Nazwaliśmy takie zdarzenie „szokiem majątkowym”. Co ciekawe, taki „szok majątkowy” wcale nie jest czymś rzadkim. W trakcie ostatnich 20 lat przeżyło go aż 25% Amerykanów – wskazuje Lindsay Pool, współautorka badania.

W jaki sposób dokładnie takie zdarzenie szkodzi? Podnosi ciśnienie krwi, przyczynia się do pojawienia się nerwicy albo depresji. No i powoduje, że bankruci mają mniej pieniędzy na dostęp do opieki zdrowotnej na dobrym poziomie. To wszystko, w długim terminie, zwiększa znacznie ryzyko zgonu.

Strata majątku szkodzi zdrowiu tak, jak długotrwałe życie w biedzie

Co ciekawe, naukowcy przebadali również grupę ludzi, którzy nie mieli zbyt wielkiego majątku, byli ubodzy i mieszkali w złych warunkach. Okazało się, że utrata majątku była dla zdrowia w długim terminie tak samo zła, jak długotrwałe życie w biedzie.

Przeżywalność w zależności od historii finansowej

1

Źródło: Pool, Burgard, Needham (2018)

Badanie zostało przeprowadzone na danych z National Institute on Aging (NIA). Rozpoczęło się w 1992 roku i objęło 8714 osób, które miały wtedy od 51 do 61 lat.

- Okazuje się, że kondycja mentalna jest ściśle powiązana z sytuacją finansową. Lekarze powinni wcielać się także w rolę psychologa, by wybadać, czy ich pacjent jest w grupie podwyższonego ryzyka – wskazuje Pool.

Pozostaje tylko tak zarządzać swoim majątkiem i finansami, aby nie tracić. Mamy nadzieję, że regularne czytanie serwisu Strefa Inwestorów w tym pomaga.

Zobacz także: Jak straciłem na giełdzie milion dolarów – recenzja

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.