Polska spółka biotechnologiczna Ryvu Therapeutics będzie rozwijać nowe leki ze spółką zależną od Gilead Sciences, która posiada najbardziej zaawansowany lek na koronawirusa

Ryvu będzie rozwijać nowe leki ze spółką zależną od Gilead Sciences, która prowadzi najbardziej zaawansowane prace nad lekiem na koronawirusa

Polska spółka biotechnologiczna Ryvu Therapeutics podpisała umowę na współpracę badawczo-rozwojową, której celem jest rozwój innowacyjnych cząsteczek o potencjale terapeutycznym w chorobach zapalnych.

Partnerem w realizowanym przez polską spółkę projekcie jest druga co do wartości europejska spółka biotechnologiczna notowana na Nasdaq - Galapagos, której wycena przekracza 13 mld USD. Holendersko-belgijska spółka została założona w 1999 roku, a w 2015 roku za ponad 5 mld USD 25% akcji w spółce kupił Gilead Sciences, czyli amerykańska spółka biotechnologiczna, która pracuje w obecnie nad najbardziej obiecującym i najbardziej zaawansowanym innowacyjnym lekiem na koronawirusa COVID-19.

Zobacz także: Lek na koronawirusa jest już testowany przez Gilead Sciences, a jej akcje to inwestycyjny hit w USA

Współpraca na wczesnym etapie

Rozpoczęta współpraca pomiędzy Ryvu i Galapagos zakłada, że polska spółka wniesie do projektu swoją platformę badawczą oraz związaną z nią własność intelektualną. Co ciekawe, sama platforma związana z obszarem leków przeciwzapalnych nie była prezentowana inwestorom, a więc wiadomość jest całkowitym zaskoczeniem.

Ryvu ma otrzymać w zamian z góry 1,5 mln euro i będzie upoważnione do otrzymania łącznie do 53,5 mln euro w przypadku pomyślnego rozwoju i komercjalizacji potencjalnych leków. Ponadto, spółka otrzyma jednocyfrowe tantiemy ze sprzedaży produktów opracowanych w wyniku współpracy. W trakcie konferencji dla inwestorów prezes Ryvu Therapeutics zdradził, że rozmowy na temat współpracy pomiędzy obydwoma podmiotami trwały 2,5 roku.

„Wierzymy, że współpraca z Ryvu jest dla nas świetnym krokiem, bowiem obie firmy skupiają się nad poszukiwaniem innowacyjnych leków adresujących niezaspokojone potrzeby medyczne” - komentuje dr Piet Wigerinck, dyrektor ds. naukowych w Galapagos - „Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie pracy z zespołem Ryvu, by móc ruszyć z rozwojem programu”.

Paweł Przewięźlikowski, prezes Ryvu Therapeutics dodaje: „Cieszymy się, że możemy rozpocząć współpracę z firmą Galapagos, która jest prawdziwym wzorem do naśladowania dla europejskiego sektora biotechnologicznego. Podczas licznych wspólnych dyskusji nasze zespoły miały możliwość wypracować fundamenty pod bardzo obiecującą współpracę nad ekscytującymi celami terapeutycznymi”.

Zobacz także: Jak krok po kroku budować w Polsce spółkę z globalnymi aspiracjami – Paweł Przewięźlikowski, Ryvu Therapeutics

Kurs akcji Ryvu Therapeutics atakuje historyczne maksima

Notowana na GPW biotechnologiczna spółka Ryvu Therapeutics od początku roku komunikuje kolejne postępy swoich projektów. W marcu spółka poinformowała o zakończeniu badań pierwszej fazy klinicznej nad rozwijanym przez nią wspólnie z Menarini potencjalnym lekiem na ostrą białaczkę szpikową SEL24. Kolejny projekt własny spółki SEL120 otrzymał od FDA status leku sierocego.

Kurs akcji Ryvu Therapeutics

Ryvu Therapeutics

Kurs akcji Ryvu Therapeutics jest obecnie najwyżej w historii. Notowania spółki oscylują wokół szczytów ze stycznia 2020, a cała spółka jest wyceniana na 818 mln zł.

Zobacz także: Projekt innowacyjnego leku polskiej spółki biotechnologicznej zakończył I fazę kliniczną. Co postępy nad SEL24 oznaczają dla Ryvu Therapeutics?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.