Ryvu Therapeutics jest już warte ponad 1 mld zł. Pomysł na innowacyjny lek spółki dostał 220 mln zł finansowania od inwestorów branżowych

Ryvu Therapeutics jest już warte ponad 1 mld zł. Pomysł na innowacyjny lek spółki pozyskał 220 mln zł finansowania od inwestorów branżowych

Polska spółka biotechnologiczna Ryvu Therapeutics wyspecjalizowana w rozwoju innowacyjnych leków onkologicznych jest już warta ponad 1 mld zł. Pomysł na innowacyjny lek wydzielony ze spółki w 2016 roku do zagranicznego podmiotu znalazł uznanie inwestorów branżowych, którzy zdecydowali się dalej finansować jego rozwój.

Pomysł na potencjalny innowacyjny lek wymyślony przez Ryvu zyskuje finansowanie od inwestorów branżowych

W środę krakowska firma poinformowała, że założona wspólnie z funduszem Epidarex Capital w 2016 roku spółka NodThera ltd, do której Ryvu Therapeutics wniosło prawa własności intelektualnej dotyczącej projektu SEL212 w zamian za udziały w tej spółce, pozyskała 220 mln zł na dalszy rozwój prowadzonego przez nią projektu. Po podwyższeniu kapitału udział Ryvu Therapeutics w kapitale zakładowym spółki NodThera obniży się z 8,6% do 4,8%. To kolejna runda finansowa NodThery. W ostatniej transakcji cała firma, po podwyższeniu kapitału, została wyceniona na około 500 mln zł.

Zobacz także: Ryvu Therapeutics: fundusze biotechnologiczne zapewniły dodatkowe finansowanie w kwocie 44,5 mln GBP dla spółki NodThera

Głównym obszarem działania NodThera jest rozwój innowacyjnych inhibitorów inflamasomu NLRP3, mających za zadanie pomagać w walce z takimi chorobami jak cukrzyca typu II, dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Alzheimera czy choroby nowotworowe.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że do grona inwestorów w NodThera dołącza uznana, międzynarodowa grupa doświadczonych inwestorów. Selektywne inhibitory inflamasomu NLRP3 są jedną z najbardziej atrakcyjnych i obiecujących strategii walki z chorobami spowodowanymi przewlekłym stanem zapalnym, a NodThera wyrasta na pioniera badań w tym obszarze. Jednocześnie jesteśmy bardzo dumni z tego, że badania zainicjowane w laboratoriach Ryvu mają wielką szansę na rozwinięcie się w terapię, która może pomóc wielu pacjentom cierpiącym na szereg chorób przewlekłych” – komentuje dr Krzysztof Brzózka, dyrektor ds. naukowych i wiceprezes Ryvu Therapeutics.

Zobacz także: Biotechnologia kontra gaming na giełdzie - największe podobieństwa i różnice - Łukasz Kosiarski, Pekao Investment Banking

Seria pozytywnych informacji dla Ryvu Therapeutics

Od podziału Selvity na dwie firmy, po którym Ryvu Therapeutics zajmuje się wyłącznie innowacyjnymi projektami potencjalnych leków onkologicznych, w spółce pojawiła się seria pozytywnych informacji. Pomimo efektu pandemii wyniosły one kurs akcji na historyczne maksima.

Kurs akcji Ryvu Therapeutics w 2020 roku

Ryvu

Spółce, a właściwie jej partnerowi czyli włoskiej spółce Mennarini, udało się zakończyć pierwszą fazę badań klinicznych nad SEL24. Z tego tytułu spółka rozpoznała milestone w postaci 7,5 mln zł. W kwietniu status leku sierocego od FDA uzyskał projekt SEL120, który znajduje się w pierwszej fazie klinicznej i w pełni należy do spółki.

Oprócz tego Ryvu Therapeutics udało się podpisać umowę na rozwój leków na wczesnym etapie z firmą Galapagos, której głównym akcjonariuszem jest Gilead Sciences. Biotechnologiczna spółka z Krakowa skutecznie pozyskuje też granty badawcze na kolejne cząsteczki w sumie za kilkadziesiąt milionów złotych tylko w tym roku. To wszystko sprawia, że jej wycena przekroczyła okrągły 1 mld zł, a kurs akcji po uwzględnieniu wydzielenia z Selvity jest najwyżej w historii.

Zobacz także: Ryvu będzie rozwijać nowe leki ze spółką zależną od Gilead Sciences, która prowadzi najbardziej zaawansowane prace nad lekiem na koronawirusa

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.