Polski startup Hyper Poland, który docenił Elon Musk Hyper, zebrał na brytyjskiej platformie crowdfundingowej prawie milion złotych
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
09 kwi 2019, 06:57

Polski startup, który docenił Elon Musk, zebrał na brytyjskiej platformie crowdfundingowej 0,85 mln zł i zawstydził wyceną niejedną spółkę z GPW

Polski startup Hyper Poland w tydzień osiągnął swój cel crowdfundingowy, czyli 200 tys. euro. Firma zajmuje się rozwojem kolei magnetycznych, dzięki którym będziemy mogli podróżować z prędkością nawet 600 km/h. Przykładowo z Krakowa do Gdańska dojedziemy w 35 minut. Obecnie pracują nad modelem testowym lewitującego nad torami pojazdu, na który uzbierali już niemal 1 mln zł. Przy ofercie 2,7% akcji, spółka została wyceniona na 30 mln zł pre money.

Firma zdecydowała się na przedłużenie zbiórki, a jej kolejny cel to 330 tys. euro. Crowdfunding udziałowy jest prowadzony przez brytyjski serwis – Seedrs. Polski startup zorganizował międzynarodową zbiórkę, aby zwiększyć swój zasięg. Jeżeli uda się osiągnąć drugi cel to oprócz modelu testowego, Hyper Poland zbuduje pełnowymiarowe stanowisko lewitacyjne.

Zobacz także: Inwestowanie w crowdfunding udziałowy jest coraz popularniejsze. Sprawdzamy ile można na tym zarobić

Polscy inżynierowie docenieni przez Elona Muska

Wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy Elon Musk zorganizował konkurs na projekt nowego środka transportu: HYPERLOOP POD. Założyciel Tesli oraz SpaceX, chce połączyć zalety podróżowania samolotem oraz koleją. Według jego idei ma być szybko i tanio. Inżynierom z Politechniki Warszawskiej oraz Wrocławskiej udało się dojść do finału konkursu. Dzięki temu zostali zauważeni na arenie międzynarodowej i otrzymali wiele wyróżnień. Ostatnio zostali uznani za jeden z 50 najlepszych stratupów transportowych w Europie.

hyperloop


Idąc za ciosem, polski startup podjął się stworzenia platformy logistycznej, która składa się z autonomicznych, elektrycznych pojazdów. Inspiracją dla nich jest projekt nowego środka transportu Hyperloop, stworzonego przez Elona Muska. Ich głównym celem jest zaoszczędzenie czasu podczas podróży. Opracowali przy tym wykorzystanie energooszczędnego i ekologicznego systemu magnetycznego.

- Nasze rozwiązanie jest unikalne w skali świata, bo jako pierwsi opracowaliśmy kompletną technologię modernizacji istniejących torów kolejowych w taki sposób, żeby zamiennie mogły poruszać się po nich zwykłe pociągi oraz kolej wykorzystująca pasywną lewitację magnetyczną – wyjaśnia Paweł Radziszewski, dyrektor ds. technologii.

Kilka dni temu Hyper Poland podjął współpracę z Wydziałem Transportu Politechniki Warszawskiej. Jej celem będzie prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie nowoczesnych środków transportu. Również możliwe będzie pozyskanie grantów badawczych na rozwój technologii transportowych.

Aby sfinalizować projekt przygotowany przez Hyper Poland potrzebne jest dofinansowanie. Dlatego polski startup zorganizował międzynarodową zbiórkę pieniędzy przez brytyjski portal Seedrs. Umożliwiło im to pozyskanie 200 inwestorów z 23 państw, a to jeszcze nie koniec.

- Equity crowdfunding to doskonały sposób na to, aby startupy pozyskały z rynku finansowanie ambitnych i innowacyjnych projektów, a z drugiej strony, to szansa dla mniejszych inwestorów, aby stać się współudziałowcem obiecujących, innowacyjnych firm – mówi Anthony Thikonov, Business Development Manager w Seedrs.
 

seedrs


W zaledwie 7 dni polska spółka zakończyła zbiórkę sukcesem, jednak nie spoczywa na laurach i kontynuuje zbieranie pieniędzy. Firma pozyskała ponad 0,85 mln zł oferując 2,7% akcji. To oznacza, że cała startup została wyceniona na około 30 mln zł.

Zobacz także: Crowdfunding akcji Plantwear: co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na inwestycję?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.