Lista spółek, które mogą zadebiutować na GPW w 2016 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 gru 2015, 07:01

Lista spółek, które mogą zadebiutować na GPW w 2016 roku

W 2015 roku na głównym rynku GPW zadebiutowało 30 spółek. Były wśród nich takie stosunkowo duże spółki jak InPost, czy Wirtualna Polska. Niemal połowę debiutantów stanowiły spółki przechodzące z NewConnect. Jaki będzie 2016 rok pod względem IPO? Które firmy są warte uwagi? W artykule postaramy się zebrać w jednym miejscu informacje o spółkach, które ogłosiły już plany debiutu na giełdzie i omówimy wybranych emitentów.

Obecnie mamy około 30 spółek, które zapowiedziały wejście na GPW w 2016 roku. Pamiętajmy też, że większość debiutantów ogłasza IPO w ostatnim momencie. Możemy się więc spodziewać, że i 2016 rok będzie obfitował w okazje do zainwestowania kapitału na rynku pierwotnym.

Spółki, które miały zadebiutować w 2015 r., lecz wstrzymały ofertę akcji

Ze względu na niesprzyjającą sytuację rynkową w 2015 roku, niektóre spółki wstrzymały się z ofertą publiczną.

Najgłośniejszym przypadkiem było zawieszenie IPO Banku Pocztowego, o którym pisaliśmy w Strefie Inwestorów w dwóch artykułach:

Jeśli sytuacja polityczna wokół banków się zmieni, to możemy liczyć na debiut Banku Pocztowego w 2016 r.

Wcześniej na wiosnę debiutowała spółka Etos S.A. (pisaliśmy o niej w analizie IPO), produkująca odzież głównie pod marką Diverse. Niestety spółka przesunęła IPO na bliżej nieokreślony termin. 

Także HTL Strefa – producent wyrobów medycznych – na początku października 2015 r. poinformowała o zawieszeniu oferty ze względu na niestabilne warunki rynkowe.

Być może wyżej wymienione spółki podejmą drugą próbę wejścia na GPW w 2016 r.

Spółki przechodzące z NewConnect na rynek regulowany GPW

Tak jak rok 2015, także i 2016 będzie obfitować w przejścia spółek z rynku NewConnect.

Spółka Sare S.A. zajmująca się e-mail marketingiem, ma już zatwierdzony prospekt emisyjny i planuje przejść na GPW na początku 2016 r. Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych rozpoczną się 15 stycznia.

Aktualizacja: Nasza analiza spółki debiutującej SARE S.A.

Przejście bez emisji zapowiedział też producent płyty komórkowej z propylenu Gekoplast S.A. Debiut planowany jest na początek 2016 r.

W lipcu 2015 r. Unimot S.A., spółka handlująca gazem płynnym LPG, zapowiedziała przejście na rynek regulowany, lecz nie podała dokładnego terminu.

Z kolei we wrześniu 2015 r. KNF zatwierdził prospekt ASM Group S.A., lecz spółka nie przeszła do tej pory na rynek główny. Być może zrobi to w 2016 r. Spółka świadczy usługi w zakresie marketingowego wsparcia sprzedaży.

Spółka Velto Cars S.A., zajmująca się obrotem detalicznym i hurtowym samochodów, we wrześniu 2015 r. ogłosiła zamiar przejścia na rynek regulowany GPW wraz z emisją akcji. Planuje rozbudowę floty aut zastępczych. Przejście na GPW ma nastąpić na początku 2016 r.

Milestone Medical Inc. jest obecnie w trakcie przechodzenia z rynku NewConnect na główny. Jest to amerykańska spółka działająca w sektorze sprzętu medycznego. Także Inno-Gene S.A. z branży medycznej zapowiedziała przejście.

W KNF są także złożone prospekty emisyjne spółek:

  • Setanta S.A. - Grupa Kapitałowa Setanta S.A. posiada udziały w 18 firmach z trzech obszarów: nieruchomościowego, venture capital oraz energetycznego.
  • Airway Medix S.A. – Spółka zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi i komercjalizacją nowatorskich urządzeń stosowanych u pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej.
  • JWW Invest S.A. - Głównym profilem działalności Spółki jest świadczenie usług na rynku energetyki oraz na rynku konstrukcji stalowych i rurociągów (modernizacja i remonty).

Producenci gier z NewConnect także chcą się przenieść na rynek regulowany. W maju 2015 Vivid Games S.A. zapowiedział chęć przejścia na parkiet główny w 2016 r., a Bloober Team potwierdził w listopadzie przejście na GPW w połowie 2016 r.  

Spółki z branży deweloperskiej

W 2015 roku na parkiecie głównym giełdy zadebiutowało kilka spółek z branży deweloperskiej. Także w 2016 roku będzie prawdopodobnie kilka debiutów z tego sektora. Pisaliśmy już o tym w artykule „Trwa nawałnica deweloperów na GPW”.

Pierwszą spółką z tej branży na giełdzie będzie Biuro Inwestycji Kapitałowych S.A. - krakowski deweloper powierzchni komercyjnych. Spółka opublikowała już prospekt i rozpoczyna zapisy na akcje już 27 stycznia 2016 r. Ma zamiar pozyskać na IPO kilkadziesiąt milionów złotych.

Także Wawel Service S.A. z Krakowa zamierza wejść na GPW. Wawel buduje mieszkania oraz obiekty biurowo-usługowe. Spółka działa od ponad 20 lat .

Także dwie spółki dewloperskie z Wrocławia planują wejście w 2016 r. Są to i2 Development S.A. oraz Archicom S.A..

Aktualizacja: Nasza analiza debiutującej spółki Archicom SA

Oprócz wyżej wymienionych firm, na rynku głównym GPW zamierza zadebiutować także dwóch deweloperów z NewConnect. Na główny parkiet chcą przenieść się HM Inwest S.A. oraz 2C Partners S.A., choć obie te spółki obecnie nie spełniają warunku kapitalizacji.

Których jeszcze spółek możemy spodziewać się na GPW w 2016 r.?

W KNF obecnie jest prospekt polskiej spółki X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. domu maklerskiego i znanej platformy foreksowej. Oferta ma być duża - w granicach pół miliarda zł.

Aktualizacja: Nasza analiza debiutującej spółki XTB

Także Textilmarket (TXM S.A.) złożył prospekt do KNF. Jest to spółka zajmująca się sprzedażą dyskontową odzieży. Należy do giełdowej spółki Redan S.A.

W 2015 roku spółka Zortax S.A. (drukarki 3D) zrobiła emisję akcji przed IPO, a samo wejście na GPW zapowiada na 2016 r (w drugim kwartale). Jest to jeden z najbardziej oczekiwanych debiutów, szczególnie przez inwestorów lubiących nowe technologie.

Prezes Węglokoks S.A. - Jerzy Podsiadło na początku 2015 roku zapowiedział, że celem spółki jest wejście na GPW w 2016 r. Zastrzega jednak, że debiut będzie zależał od koniunktury na rynku i akceptacji obecnych inwestorów spółki dla tego procesu.

Presspublica S.A. planuje IPO w pierwszej połowie 2016 roku. Jest to wydawca takich dzienników jak „Rzeczpospolita”, czy „Parkiet” oraz innych czasopism.

W październiku 2015 r. wiceprezes Lotos Kolej S.A. Mariusz Machajewski zapowiedział, że spółka poinformuje o ewentualnym debiucie na wiosnę 2016 r.

Spółka Indos S.A. zajmująca się zarządzaniem wierzytelnościami zapowiedziała we wrześniu 2015 roku, przez agencję Bloomberg, chęć debiutu na giełdzie. Niestety nie podała więcej informacji na temat ewentualnego IPO.

Także Kraków Airport chce zadebiutować na GPW. Prezes Jan Pamuła powiedział, że spółka jest już gotowa na IPO, lecz czeka na ostateczną decyzję właścicieli. Środki pozyskane na debiucie spółka planuje przeznaczyć na budowę kompleksu biurowego i mieszkaniowego pod nazwą „Airport City”.

Czeka nas rok obfitujący w debiuty na GPW

Jeśli sytuacja na rynku się poprawi, to możemy spodziewać się w 2016 roku więcej debiutów niż w kilku poprzednich latach. Prawdopodobnie znów królować będą spółki przechodzące z NewConnect, lecz, jak wynika z powyższej listy, całkowicie nowych spółek na rynku kapitałowym także nie zabraknie.

Teraz przedstawiliśmy listę spółek. Przed debiutem, po publikacji przez spółki prospektów emisyjnych, wrócimy do tematu i opiszemy najciekawsze z nich, bardziej szczegółowo, wraz z analizą ich finansów, tak by każdy inwestor mógł podjąć świadomą decyzję, czy warto wziąć udział w IPO.

PS Jeżeli w naszym zestawieniu zabrakło jakiegoś ważnego IPO, to oczywiście prosimy o sygnał.

Aktualizacja:

Dostaliśmy od naszych czytelników jeszcze informację o spółkach, które zapowiedziały wejście na GPW w 2016 r.:

  • z NC: Zachem
  • Master Pharm
  • T-Bull
  • Raiffeisen Bank 
  • być może Wratislavia-Bio
  • z NC: PGS Software
  • z NC: Perma Fix Medical

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.