Cena akcji Silvair ustalona na 17 zł. Spółka wyemituje mniej akcji niż zakładała | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
10 lip 2018, 22:34

Cena akcji Silvair ustalona na 17 zł. Spółka wyemituje mniej akcji niż zakładała

Spółka Silvair wprowadzająca technologię, która może zrewolucjonizować rynek kontroli i zarządzania nieruchomościami komercyjnymi, zakończyła zapisy na akcje. Inwestorzy objęli 1,18 mln akcji nowej emisji. Cena ostateczna została ustalona w wysokości 17 zł na akcję czyli o 32% niżej od ceny maksymalnej. Oznacza to, że spółka pozyskała ok. 20 mln zł na dalszy rozwój.

Inwestorzy indywidualni objęli tylko 3% akcji!

Silvair zakładał w prospekcie emisyjnym emisję do 2,4 mln nowych akcji. Jednak po zakończeniu budowy księgi popytu ostatecznie wyemituje 1.184.910 akcji z czego 34.910 trafi do inwestorów indywidualnych. Jest to wyjątkowo mały odsetek (2,95%) przydzielonych akcji. Zwykle transza indywidualna obejmuje od 10% do nawet 20% sprzedawanych walorów.

Niemal wszystkie akcje objęli więc inwestorzy instytucjonalni.

- Zakończyliśmy serię spotkań z inwestorami instytucjonalnymi. Widzimy duże zrozumienie dla naszego modelu biznesowego i rozwiązań, które tworzymy. Mam wrażenie, że po dużym sukcesie producentów gier inwestorzy poszukują nowych, innowacyjnych spółek technologicznych, o globalnym potencjale, z możliwością generowania przychodów na wielu rynkach – mówi Rafał Han, prezes Silvair Inc.

Zobacz także: Debiut Silvair: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce? 

Przydział akcji w przyszłym tygodniu. Debiut do końca lipca

Zgodnie z harmonogramem, akcje zostaną przydzielone 16 lipca 2018 r., zaś nadwyżka wpłaconej kwoty zostanie zwrócona.

Wartość całej oferty wyniosła 20 mln zł, czyli o ponad połowę mniej niż spółka zamierzała pozyskać. Silvair w pierwszej kolejności środki z IPO zamierza przeznaczyć na finansowanie dalszych prac związanych z rozwojem kolejnych wersji protokołu Bluetooth Mesh i rozwój autorskiego oprogramowania. Ponadto część środków zostanie przeznaczona na finansowanie działań marketingowych głównie w USA i Unii Europejskiej oraz finansowanie i budowę kanałów dystrybucyjnych.

Silvair zamierza zadebiutować na giełdzie pod koniec lipca tego roku. Kapitalizacja spółki przy cenie 17 zł wyniesie ok. 190 mln zł.

Technologia w branży oświetleniowej

Silvair mimo, że działa w branży oświetleniowej, jest typową spółką softwarową. Specjalizuje się we wdrażaniu inteligentnych systemów do zarządzania i kontroli oświetlenia. Zajmuje się rozwijaniem technologii Internetu Rzeczy, czyli komunikacji między przedmiotami. Spółka dostarcza oprogramowanie i narzędzia cyfrowe, które usprawniają kontrolę oświetlenia w budynkach komercyjnych (np., biurowce, hale magazynowe, szkoły, instytucje publiczne, szpitale), obniżają koszty eksploatacji i podnoszą komfort pracy.

Klientami Silvair są spółki, które produkują elementy oświetlenia i wszelkiego rodzaju czujniki czy sterowniki. Dzięki systemom oferowanym przez Silvair, poszczególne elementy tworzą inteligentną sieć, którą można zarządzać zdalnie. Poza sprzedażą licencji na oprogramowanie do producentów oświetlenia, model biznesowy spółki zakłada także oferowanie narzędzi do konfiguracji sieci urządzeń. Ponadto Silvair zaoferuje platformę do diagnostyki i utrzymania wdrożonych w budynkach sieci. W dalszych planach, jest też oferowanie usług Internetu Rzeczy (IoT) w formie abonamentu.

Zobacz także: "Jako jedyni na świecie mamy gotowy produkt oparty o Bluetooth Mesh" - relacja z czatu ze spółką Silvair Inc. 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.