Debiut Huuuge Games już jutro. Co warto wiedzieć przed startem notowań
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
18 lut 2021, 09:12

Debiut Huuuge Games już jutro. Garść technicznych informacji przed startem notowań

W piątek 19 lutego wystartują notowania jednej z największych spółek gamingowych na GPW. To będzie nietypowy debiut z kilkoma ograniczeniami. Co warto wiedzieć zanim Huuuge Games zadebiutuje na głównym rynku GPW.

Start notowań Huuuge Games z opóźnieniem

Już sama pierwsza sesja będzie dość nietypowa. Według uchwały GPW, faza notowań ciągłych Huuuge Games rozpocznie się z opóźnieniem, o 9:30 i potrwa do 16:50.

Wcześniej będzie miała miejsce faza przed otwarciem od 8:30 do 9:30. Miejmy nadzieję, że do 9:30 uda się określić kurs na otwarciu i notowania ruszą od razu, pół godziny po dziewiątej. Nie jest to nic pewnego, gdyż zainteresowanie akcjami na niektórych ostatnich debiutach było tak duże, że notowania startowały z opóźnieniem. Może właśnie dlatego Giełda zdecydowała się na taki harmonogram.
 

GodzinaFaza
godz. 8.30 – 9.30Faza przed otwarciem
godz. 9.30Faza otwarcia (określanie kursu na otwarciu)
godz. 9.30 – 16.50Faza notowań ciągłych
godz.16.50 – 17.00Faza przed zamknięciem
godz. 17.00Faza zamknięcia (określanie kursu na zamknięciu)
godz. 17.00 – 17.05Faza dogrywki

Zobacz także: Debiut Huuuge Games. Analiza IPO. Co warto wiedzieć o największym gamingowym IPO na GPW 

Ograniczenia handlu akcjami dla spółek ze stanu Delaware

Huuuge Games, jako spółka ze stanu Delaware, podlega innym regulacjom dotyczących handlu akcjami.

Struktura spółki, zasady działalności i relacje z akcjonariuszami podlegają przepisom prawa Delaware i amerykańskim przepisom federalnym USA. Regulacje te odbiegają pod wieloma względami od zasad stosowanych w Polsce. Nas, jako inwestorów, najbardziej dotknąć mogą kwestie utrudnienia handlu akcjami.

Po pierwsze, przy każdej transakcji należy podpisać dodatkowe oświadczenie. W praktyce będzie to kolejny fistaszek do zaznaczenia przy kupnie akcji. Niestety implikuje to problemy w handlu akcjami Huuuge przez niektóre systemy transakcyjne nieprzystosowane od strony technicznej. Np. prawdopodobnie nie będzie można złożyć zlecenia telefonicznie, gdyż wymagałoby przeczytania przez konsultanta obszernej treści oświadczenia.

Już jest na GPW spółka podlegająca prawu stanu Delaware. Jest nią Silvair Inc. Można więc sprawdzić jak w praktyce w domu maklerskim zlecenie na akcje takiej spółki będzie wyglądać i czy jest w ogóle możliwe.

Z rejestracją spółki w stanie Delaware wiążą się też inne ograniczenia praw inwestorów. Np. w przypadku upadłości i postępowania likwidacyjnego, inwestorzy w niektórych przypadkach mogą nie otrzymać żadnych płatności w zamian za posiadane akcje. Tak już było w przypadku spółki CEDC, która po bankructwie po prostu zniknęła z giełdy, a akcjonariusze stracili prawa do akcji.

Zobacz także: Huuuge, jako spółka ze stanu Delaware, podlega innym regulacjom i utrudnieniom w handlu akcjami 

Obrót akcjami ograniczony do kilkunastu instytucji

Drugą konsekwencją różnic w prawie, jest ograniczenie obrotu akcjami Huuuge do członków giełdy dopuszczonych do obrotu papierami spółek amerykańskich.

Takich podmiotów uprawnionych do pośredniczenia w obrocie akcjami spółek z USA jest 15:

 • Credit Suisse Securities Sociedad de Valores
 • Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
 • Dom Maklerski BDM
 • Erste Securities Polska
 • Haitong Bank
 • IP Intercapital Markets
 • IPOPEMA Securities
 • J.P. Morgan
 • mBank
 • Noble Securities
 • Opera Dom Maklerski
 • Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski
 • Q Securities
 • Trigon Dom Maklerski
 • Wood & Company Financial Services

Zobacz także: Obrót akcjami Huuuge tylko za pośrednictwem piętnastu instytucji

Oferta Huuuge cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem

Mimo powyższych ograniczeń, oferta Huuuge Games cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Na oferowane akcje zapisało się ponad 20 tysięcy inwestorów indywidualnych oraz 125 inwestorów instytucjonalnych. Indywidualni złożyli zapisy aż na 54,7 mln akcji o wartości ok. 2,7 mld zł – więcej niż wynosiła cała oferta w obu transzach. Wymusiło to redukcję zapisów o ok. 97%.

Tak duże zainteresowanie na zapisach zwykle przekłada się też na popyt w pierwszym dniu notowań. Nie jest to regułą, ale ostatnie debiuty takich spółek jak PCF czy Allegro pokazały, że faktycznie inwestorzy znów zaczynają się interesować rynkiem pierwotnym i nawet bardzo duże oferty dochodzą do skutku – jest to pozytywny sygnał dla wszystkich zainteresowanych inwestowaniem, nie tylko w IPO.

Zobacz także: Wiemy kiedy nastąpi debiut Huuuge Games. Akcje spółki zadebiutuj na GPW w tym tygodniu

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.