WIBOR znowu rośnie. Stopy procentowe w Polsce będą najprawdopodobniej dalej podnoszone
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 paź 2022, 07:30

Stawki WIBOR znowu zaczęły rosnąć. Rynek spodziewa się, że stopy procentowe w Polsce będą dalej rosły

Od połowy października stawka WIBOR znów zaczęła rosnąć, a to oznacza, że rynek oczekuje, że w listopadzie członkowie Rady Polityki Pieniężnej mogą powrócić do podwyżki stóp procentowych.

Ku zaskoczeniu rynku, po raz pierwszy od 12 miesięcy, RPP nie zdecydowała się podwyższyć stóp procentowych. I to pomimo szacunkowego odczytu inflacji na poziomie najwyższym od 25 lat, czyli 17,2%. Jednak nie jest to oficjalne zakończenie cyklu podwyżek, który trwa od października 2021 roku. Jak podkreślał niedawno Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, kolejna decyzja będzie zależna w głównej mierze od projekcji inflacji publikowanej w listopadzie przez bank centralny.

Sygnałem do ewentualnej podwyżki stóp procentowych w listopadzie może być ponownie rosnąca stawka WIBOR, która jest najwyżej od 20 lat. Obecnie WIBOR 3M wynosi 7,43%, WIBOR 6M jest na poziomie 7,62%, natomiast roczny WIBOR to już 7,73%. Warto pamiętać, że niedawno zdecydowano o likwidacji stawki WIBOR i zastąpieniu jej WIRON. Jednak usunięcie WIBOR-u będzie stopniowe i finalizacja procesu ma nastąpić dopiero w 2025 roku.
 

Zobacz także: GUS podaje oficjalny odczyt inflacji za wrzesień. Wskaźnik CPI najwyżej od 25 lat

WIBOR drastycznie rośnie

Po chwilowej stabilizacji stawki WIBOR nie ma już ani śladu. Od połowy października można obserwować jak rośnie do poziomów niewidzianych od 20 lat. Taki kierunek może oznaczać, że w przyszłym miesiącu RPP powróci do cyklu podwyżek stóp procentowych, po chwilowej przerwie. Jak wspomnieliśmy we wstępie, Rada nie zakończyła oficjalnie cyklu i zostawiła sobie przestrzeń do kolejnych podwyżek, po publikacji projekcji inflacji, która będzie mieć miejsce na początku listopada.

Ostatnia projekcja była opublikowana w lipcu i zakładała, że wskaźnik CPI w 2022 roku wyniesie 14,2%, a w kolejnym roku 12,3%. Dopiero w 2024 roku miałby czekać nas znaczny spadek, do przedziału 4,1%. Po ostatnich, wysokich odczytach inflacji można spodziewać się, że prognozy NBP zostaną zrewidowane w górę. Aktualnie ceny w Polsce, i nie tylko, znajdują się pod presją czynników zewnętrznych, które wynikają z trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej.

„Nastąpiło zatrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych, ale nie podjęliśmy decyzji o zakończeniu cyklu podwyżek. Zatrzymujemy wzrost stop i przyglądamy się sytuacji do listopada. W listopadzie po danych GUS-u będziemy podejmować kolejne decyzje” – mówił Adam Glapiński podczas konferencji NBP.

Na temat ewentualnej podwyżki stóp procentowych wypowiadają się poszczególni członkowie RPP. Gabriela Masłowska, jako nowa członkini Rady, wskazała w artykule Radia Maryja dwie strategie, jak walczyć z inflacją. Pierwsza z nich zakłada radykalne podnoszenie stóp procentowych, tak aby stopa referencyjna NBP była wyższa od inflacji. Drugi sposób natomiast mówi o umiarkowanym wzroście stóp lub o utrzymaniu przez dłuższy czas poziomu, aby wzmocnić monetarny impuls antyinflacyjny.

„Wyzwanie, przed którym stoi aktualnie polska polityka pieniężna jest szczególnie trudne. Trzeba bowiem doprowadzić do tego, aby inflacja obniżyła się stopniowo do celu inflacyjnego i jednocześnie dbać o to, aby nasza gospodarka nie znalazła się w recesji” – napisała nowa członkini RPP.

Najbliższe posiedzenie RPP zostało zaplanowane na środę 9 listopada.

Zobacz także: Nadchodzi najgorszy kryzys po II wojnie światowej, stagflacja połączona z kryzysem zadłużeniowym – alarmuje Nouriel Roubini

Zamiana WIBOR-u na WIRON

Pod koniec września br. opublikowano „mapę drogową”, która wskazuje jak będzie wyglądać krok po kroku zamiana stawki WIBOR na WIRON. Na początek wygaszanie będzie stopniowe, a całkowita likwidacji ma nastąpić dopiero w 2025 roku. Alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej został wybrany przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej.

Nowy indeks może być stosowany już od grudnia 2022 roku. PKO BP już przygotowuje się do oferowania swoim klientom kredytów hipotecznych opartych o WIRON. Jak wskazał bank, proponowanie nowego oprocentowania odbędzie się przy wycofaniu z oferty kredytów opartych o WIBOR.

Zobacz także: WIBOR zniknie w 2025 roku. KNF przedstawił plan likwidacji wskaźnika i zamiany na WIRON

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.