Dziecko to nie koszty tylko bardzo dobra inwestycja
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 lut 2019, 11:30

Dziecko to nie koszty tylko bardzo dobra inwestycja – jej wynik zależy od postawy rodziców

Od przekonań rodziców zależy to, czy ich inwestycja w dzieci będzie udana. Jeśli rodzice uważają, że warto inwestować w rozwój potomstwa czas i pieniądze, to ich dzieci zapewne odniosą sukces, czyli inwestycja się powiedzie – przekonują naukowcy.

Czy inwestowanie w dzieci się opłaca? To zależy jak chcemy mierzyć rezultat, czy np. po wysokości zarobków dzieci (wymierne), a może po ich stosunku do rodziców (niewymierne)? Różnie z tymi pociechami bywa, bo mogą na przykład wyjechać za granicę (wtedy zostawiają dojrzałych rodziców samych), albo zboczyć na złą ścieżkę (alkohol, narkotyki). Ale generalnie trudno powiedzieć, że inwestycja w dzieci się nie opłaca.

Bardzo trudno jednak policzyć stopę zwrotu z inwestycji w dzieci. Ale sporo światła na tego rodzaju inwestowanie rzuciło niedawno badanie „Parental Beliefs about Returns to Different Types of Investments in School Children” opublikowane na łamach NBER Working Papers.

Zobacz także: 6 zasad ekonomii, które pomogą Ci osiągnąć szczęście w miłości

W dzieci warto inwestować nie tylko pieniądze, ale i czas

Orazio Attanasio (University College London), Teodora Boneva (University of Oxford) i Christopher Rauh (Université de Montréal) przebadali blisko 2000 par rodzicielskich z Wielkiej Brytanii. Okazało się – można się było tego domyślać – że inwestowanie w dzieci czasu i pieniędzy przynosi pozytywne efekty. Co ciekawe, bardzo ważnym czynnikiem okazuje się czas poświęcany dzieciom – co najmniej równie ważnym, co pieniądze.

Wynagrodzenie roczne (w GBP) osób wychowanych przez badanych rodziców jest zależne nie tylko od poziomu szkoły, ale i tego ile czasu i pieniędzy zainwestowali w nie rodzice

wyniki
 

Okazało się również, że rodzice inwestujący już sporo w swoje dzieci łatwiej zwiększają nakłady inwestycyjne, niż ci, którzy nic lub mało inwestują. To prowadzi do wniosku, że dzieci zamożnych i świadomych rodziców, którzy poświęcają im dodatkowo czas, mają o wiele większe szanse na sukces, niż pozostałe.

Zobacz także: 4 pomysły jak zainwestować 500 zł i poprawić przyszłość swoich dzieci

Koszt wychowania dziecka w Polsce

Tymczasem „inwestowanie w dzieci” to nie jest tanie. Jak wyliczyło w maju 2018 roku Centrum im. Adama Smitha (CAS), koszt wychowania jednego dziecka w Polsce, do osiągnięcia przez nie pełnoletności, waha się między 190 a 210 tys. zł. Z roku na rok ten koszt idzie w górę, bo Polacy mają coraz więcej pieniędzy (co nie oznacza, że idą one na „luksusy”, raczej wciąż na dobra podstawowe, ewentualnie wakacje).

Z raportu CAS wynika, że przy dwójce dzieci koszty mogą wynieść od 350 do 385 tys. zł a przy trójce mogą przekroczyć pół miliona. Przyznajmy to: akumulowanie pieniędzy przeznaczanych na dzieci przez 20 lat (czyli dajmy na to 300 tys. zł plus kumulowane odsetki) przyniosłoby po tym okresie całkiem niezłą sumkę. Odkładając co miesiąc 1 250 zł na rachunek z oprocentowaniem 3,0% i kapitalizacją miesięczną, po 20 latach uzbieramy 386 585 zł.

Ten tekst jest relatywnie krótki. Po to, by czytający go rodzice mogli więcej czasu poświęcić dzieciom. Nie wiadomo, czy one w przyszłości za to podziękują. To jest chyba największe ryzyko związane z tą inwestycją...

Zobacz także: Jak uczyć dzieci o pieniądzach i inwestowaniu

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.