List do akcjonariuszy Warren Buffett: akcje powinny odpowiadać za 80 - 100% twojego kapitału
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 lut 2022, 14:58

Warren Buffett w liście do akcjonariuszy: akcje, ale nie kupowane na siłę, powinny odpowiadać za 80-100% posiadanego kapitału

Jednym z ważniejszych cyklicznych wydarzeń w świecie inwestycyjnym są publikacje listu do akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Listy nie ograniczają się do informacji wyłącznie o spółce. Warren Buffett często przemyca w nim ponadczasowe porady inwestycyjne.

Wśród informacji i przemyśleń Buffetta można znaleźć kilka ciekawych spostrzeżeń, w których każdy inwestor może znaleźć coś dla siebie. Oto najciekawsze z nich.

Zobacz także: (2021 r.) 5 rad, które Warren Buffett zawarł w swoim liście do inwestorów 

Miej jak najwięcej oszczędności w akcjach, ale nie na siłę

Na początku w liście Buffett przedstawił historię swojej firmy. Jedną rzeczą, która zwraca uwagę w tym fragmencie jest podejście do sposobów zagospodarowania gotówki. Warren Buffet podaje, że starał się zawsze utrzymywać co najmniej 80% zaangażowanie w akcje, a najlepiej stuprocentowe.

„Zawsze utrzymywałem co najmniej 80% mojej kapitału w akcjach. Mój ulubiony stan przez cały ten okres wynosił 100% – i nadal jest” – podaje Buffett.

Obecnie bilans Berkshire obejmuje 144 miliardy dolarów w gotówce i ekwiwalentach środków pieniężnych, czyli zdecydowanie więcej od założeń: „Charlie i ja zobowiązaliśmy się, że Berkshire zawsze będzie posiadać ponad 30 miliardów dolarów w gotówce i ekwiwalentach”. Dlaczego?

Otóż proponowane zaangażowanie w akcje sięgające do 100% kapitału ma jeden warunek. Jest nim wybór sensownych spółek. Po prostu obecnie Buffett nic ciekawego nie znalazł - tak też radzi robić inwestorom: nich na siłę.

„Berkshire ma pozycję na akcjach na poziomie około 80%. w biznesie jest konsekwencją tego, że nie udało mi się znaleźć całych firm lub ich małych części (tj. akcji zbywalnych), które spełniają nasze kryteria długoterminowego posiadania” – podaje dalej.

Jeśli więc nic nie spełnia naszych kryteriów, to wstrzymajmy się z zakupami – radzi Buffett – choć podkreśla, że nie jest to przyjemny stan.

„Charlie i ja przechodziliśmy od czasu do czasu podobne okresy z wysokim udziałem gotówki. Te okresy nigdy nie są przyjemne; one również nigdy nie są trwałe” – podsumowuje.

Zobacz także: (2020 r.) Dobre spółki nie płacą dywidend - Warren Buffett radzi jak inwestować w najnowszym liście 

Jakie akcje, a właściwie biznesy, wybierać do inwestycji

Buffett zwraca uwagę na kilka czynników, które warto rozpoznać zanim zainwestuje się z nadzieją na trzymanie akcji w długim terminie.

Pierwszą rzeczą jest rozważenie, czy produkt lub usługa oferowane przez spółkę długo będzie potrzebny ludziom, a najlepiej jak nigdy nie stanie się przestarzały. Dodatkowo, jak wielkość jego sprzedaży będzie rosła wraz ze wzrostem gospodarczym i inflacją. Bardzo istotna jest też uczciwość prowadzenia biznesu i odpowiedni zapas kapitału. Podaje tu za przykład firmy ubezpieczeniowe, które sam kontroluje.

Celem Berkshire jest dokonywanie inwestycji w firmy o trwałych korzyściach ekonomicznych i doskonale zarządzanych. Spółki na giełdzie są biznesami, a nie tylko akcjami w karnecie.

„Zwróć uwagę, że posiadamy akcje w oparciu o nasze oczekiwania dotyczące ich długoterminowych wyników biznesowych, a nie dlatego, że postrzegamy je jako środki umożliwiające szybkie ruchy rynkowe. Ta kwestia jest kluczowa: Charlie i ja nie zbieramy akcji; jesteśmy zbieraczami biznesu” – zaznacza Buffett.

Najważniejsze jest jednak, by w długim terminie czuć się ze swoją inwestycją komfortowo. Wyjaśnia to na przykładzie własnej firmy:

„Akcjonariusze czasami przyznawali, że Berkshire może być daleki od najlepszego wyboru, jakiego mogli dokonać, ale dodawali, że Berkshire plasuje się wysoko wśród tych inwestycji, z którymi czują się najwygodniej. A ludzie, którzy czują się komfortowo ze swoimi inwestycjami, osiągną średnio lepsze wyniki niż ci, których motywują ciągle zmieniające się nagłówki, paplanina i obietnice” – podkreśla Warren Buffett.

Podejście długoterminowe - dokupywanie

Kiedy więc kupować? Tu także Buffett sugeruje by nie robić tego na siłę, ale poczekać na odpowiedni okres – odpowiednią wycenę w porównaniu do perspektyw spółki.

„Naszym wyborem jest nabywanie udziałów w wielu dobrych lub świetnych przedsiębiorstwach, które są notowane na giełdzie. Od czasu do czasu takie możliwości są zarówno liczne, jak i rażąco atrakcyjne. Dziś jednak niewiele nas ekscytuje” – wyjaśnia.

Buffett radzi też, by co jakiś czas dokupywać akcje spółek, które już ma się w portfelu. Ale najlepiej na promocjach: „Jedną z zalet naszego segmentu akcji zwykłych jest to, że od czasu do czasu łatwo jest kupić kawałki wspaniałego biznesu po wspaniałych cenach.”

Skupy akcji własnych

W tegorocznym liście do akcjonariuszy Buffett wyjaśnił też swoje podejście do skupów akcji własnych przez spółki. Traktuje to jako wygodną formę wypłaty zysku, która jest automatycznie reinwestowana. Jednak pod pewnymi warunkami.

„Apple – nasz udział wynosi obecnie 5,55%, w porównaniu z 5,39% rok wcześniej. Ten wzrost może nie robi wrażenia, ale weź pod uwagę, że każde 0,1% zarobków Apple w 2021 r. wyniosło 100 milionów dolarów. Nie wydaliśmy żadnych pieniędzy Berkshire, aby zwiększyć nasz udział. Skupy akcji własnych Apple’a spełniły to zadanie” – wyjaśnia na przykładzie Apple.

Dalej kontynuuje: „W zeszłym roku Apple wypłacił nam 785 milionów dolarów z dywidend. Jednak nasz „udział” w zarobkach Apple wyniósł oszałamiające 5,6 miliarda dolarów. Wiele z tego, co zachowała firma, zostało wykorzystane na odkupienie akcji Apple, czemu przyklaskujemy”.

Przywołuje też przykład skupu akcji prowadzonego przez Berkshire:

„Jedną ze ścieżek do tworzenia wartości jest skupywanie akcji Berkshire. Dzięki tej prostej czynności zwiększamy twój udział w wielu przedsiębiorstwach, które posiada Berkshire”.

Ostrzega jednak, że nie wszystkie skupy akcji są do dobre. Inwestorzy powinni sprawdzać, czy zarząd, który podjął decyzję o skupie akcji, realizuje go w dobrym momencie: Stosunek ceny do wartości spółki powinien być niski, ale też decyzja o skupie powinna dać pierwszeństwo alternatywnym możliwościom zagospodarowania wygenerowanej gotówki np. wspieraniu rozwoju firmy organicznego lub przez akwizycje.

„Co jakiś czas, gdy alternatywne ścieżki stają się nieatrakcyjne, skup ma sens dla akcjonariuszy Berkshire. W ciągu ostatnich dwóch lat skupiliśmy 9% akcji, które były w obrocie na koniec 2019 r., o łącznej wartości 51,7 mld USD. Wydatki te sprawiły, że nasi stali akcjonariusze byli właścicielami około o 10% więcej wszystkich firm Berkshire (…) Nasz apetyt pozostaje duży, ale zawsze pozostanie zależny od ceny.” - wyjaśnia Buffett.

Efekt orangutana, czyli porady jak ułatwić sobie życie

Buffett w liście nie ogranicza się tylko do porad stricte inwestycyjnych. Podaje także przykład jak wyjaśnić przed samym sobą, czy pomysły (nie tylko inwestycyjne), na które się wpada, są faktycznie dobre. Sugeruje postawienie się w roli nauczyciela, który ma wyjaśnić zagadnienie innym:

„Nauczanie, podobnie jak pisanie, pomogło mi rozwinąć i rozjaśnić własne myśli. Charlie nazywa to zjawisko efektem orangutana: jeśli usiądziesz z orangutanem i dokładnie wyjaśnisz mu jeden ze swoich ukochanych pomysłów, możesz zostawić zdziwionego naczelnego, ale sam wyjdziesz myśląc już bardziej przejrzysto” – mówi.

Buffett dał też poradę jak znaleźć ciekawą pracę na całe lata:

„W rozmowach ze studentami nalegałem, aby szukali pracy w granicach swoich kompetencji u ludzi, których wybraliby, gdyby nie potrzebowali pieniędzy. Przyznaję, że realia gospodarcze mogą przeszkadzać w tego rodzaju poszukiwaniach. Mimo to zachęcam studentów, aby nigdy nie rezygnowali z poszukiwań, ponieważ, gdy znajdą taką pracę, nie będą już ‘pracować’ ”.

Woodstock kapitalizmu

Na koniec listu, jak co roku, Buffett zaprasza na doroczne walne zgromadzenie akcjonariuszy, które nazywane jest Woodstockiem kapitalizmu.

„Berkshire będzie miało swoje doroczne spotkanie kapitalistów w Omaha od piątku 29 kwietnia do niedzieli 1 maja. Omaha z niecierpliwością czeka na Ciebie, podobnie jak ja” – zachęca Buffett.

Prawdopodobnie, jak to się dzieje od kilku lat, spotkanie będzie transmitowane. Polecamy w szczególności fragment, w którym Buffett i Munger odpowiadają na pytania publiczności.

Zobacz także: (2019 r.) Warren Buffett radzi jak inwestować. Wnioski z jego listu do akcjonariuszy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.