Polacy w czołówce nabywców nieruchomości w Hiszpanii
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 lis 2023, 08:30

Polacy w czołówce nabywców nieruchomości w Hiszpanii

Od lipca do września Polacy w Hiszpanii 800 nieruchomości mieszkaniowych. Co ciekawe, aż 90% transakcji zawierana jest bez udziału kredytu hipotecznego.

Polacy stają się coraz bardziej aktywni na hiszpańskim rynku nieruchomości, co potwierdzają najnowsze dane za III kwartał bieżącego roku. W tym okresie nabyliśmy aż 800 mieszkań i domów, umacniając naszą pozycję wśród top 10 nabywców nieruchomości w Hiszpanii. Co jednak zaskakujące, aż 90% tych transakcji zostało sfinalizowanych bez udziału kredytu hipotecznego.

Zobacz także: Ceny nieruchomości w Warszawie, mimo wzrostów, wciąż pozostają racjonalne. Stolica Polski na odległej pozycji w Global Real Estate Bubble Index

Polacy chętnie kupują dom w Hiszpanii

Według danych opublikowanych przez Registradores de España w III kw. br. Polacy zakupili w Hiszpanii 800 domów i mieszkań, w okresie od stycznia do końca września to blisko 2,5 tys. nieruchomości, co pozwala umocnić pozycje na hiszpańskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Kwartale zakupy przełoży się na 3,7% udział w rynku i 9. miejsce w rankingu. Przed nami ponownie znaleźli się Brytyjczycy (10,11%), Niemcy (7,01%) Francuzi (6,72%) i Belgowie.

Co ciekawe, jak wskazuje właścicielka polskiego biura nieruchomości w Costa del Sol, ponad 90% transakcji zawieranych jest bez udziału kredytu mieszkaniowego.

„Ponad 90% transakcji na hiszpańskim rynku nieruchomości zawieranych jest bez finansowania kredytem hipotecznym. Strukturę zakupów w 70% stanowią apartamenty, a 30% - domy wolnostojące z prywatnymi basenami. Apartamenty to głównie transakcje w przedziale cenowym 350 000 - 1,5 mln €. W 70% są to zakupy na rynku pierwotnym, a 30% stanowią zakupy z rynku wtórnego” - tłumaczy Agnieszka Kostrzewa, założycielka polskiego biura nieruchomości Agnes Inversiones.

zakupy obcokrajowców w hipszanii

Źródło: registradores.org

Co jest takie przyciągające? Przede wszystkim kusi klimat – 320 słonecznych dni w roku, co stanowi znaczącą przeciwwagę dla coraz rzadszych w Polsce dni słonecznych. Ponadto, Hiszpania oferuje atrakcyjne możliwości inwestycyjne, szczególnie w regionach takich jak Marbella na Costa del Sol.

Zobacz także: Wciąż chętnie inwestujemy w hiszpańskie nieruchomości. Klienci z Polski na 9 miejscu wśród europejskich krajów

Rynek nieruchomości w Hiszpanii

Zgodnie z danymi Registradores de España średnie ceny lokali spadły w odniesieniu do II kw., który charakteryzował się trendem wzrostowym.

„Dane kontynuują proces umiarkowanego wzrostu z ostatnich kwartałów, wykazując roczną zmienność, tj. w stosunku do tego samego kwartału 2022 r., na poziomie 0,8%.” – napisano w komunikacie na Registradores de España.

Średnia cena mkw. w III kw. wyniosła 1 974 Euro, co oznacza nieznaczny spadek k/k.

W trzecim III kw. najwyższe ceny za mkw. odnotowano na Balearach (3 388 Euro), w Madrycie (3 457 Euro), w Kraju Basków (2 983 Euro). Najmniej zapłacimy za mkw. w Castilla-La Mancha (853 Euro) i Extremadura (792 Euro).

ceny nieruchomości w Hiszpanii III kw

mapa ceny mieszkań

Źródło: registradores.org

W tym miejscu warto wspomnieć, że ogólny udział klienta zagranicznego w hiszpańskim rynku nieruchomości wyniósł 15,44%. (+ 0,5 pp. k/k.) Co ciekawe spadła liczba zarejestrowanych transakcji, osiągając 130 tys. w III kw, przy 150 tys. w II kw. i 160 tys. w I kw. br. Ogólnie dane wskazują na spory spadek liczby transakcji w całej Hiszpanii na przełomie II i III kw.

ogólna sprzedaż odmów w Hiszpanii

Źródło: registradores.org

Zobacz także: NBP podało średnie dane transakcyjne z rynku nieruchomości. Rynek pierwotny i wtórny notuje wzrosty, ale mniej spektakularne niż można było się spodziewać

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.