Zielone budownictwo to rosnący trend. Budowy eko z nami zostaną
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
24 mar 2021, 08:05

Zielone budownictwo to rosnący trend. Coraz więcej spółek zaczyna budować eko, bo ten trend z nami zostanie

To że staramy się być coraz bardziej eko, to żadna tajemnica. Wdrażamy ekologiczne nawyki w życie prywatne, wybieramy rower zamiast kolejnych samochodów które stoją pod domem, ale również zaczynamy interesować się zielonym budownictwem.

Tak zwane „zielone budownictwo”, to takie które wykorzystuje energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, np. elektrownie wiatrowe, wodne oraz farmy fotowoltaiczne. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na zrównoważone opcje budowlane, zielone budownictwo staje się coraz bardziej opłacalne i pożądane na światowym rynku budowlanym.

Wielkość rynku zielonego budownictwa w USA to już 81 mld USD, a udział w amerykańskim rynku zielonych budynków biurowych to 21,2%. To imponujące liczby, które potwierdzają jak ważny i silny jest ten trend. Ten trend coraz mocniej przebija się też w Polsce.

Spółki z branży wchodzą w ten trend

W połowie marca świat biznesu obiegły wieści, że spółka Columbus Energy wchodzi w rynek pierwotny domów, przejmując Archeton- czyli już nie tylko fotowoltaika, ale również zrównoważone budownictwo.

– Wspólny biznes z Założycielem jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek w sektorze gotowych projektów domów, to możliwość promowania naszych produktów i usług na rynku, na którym powstaje ponad 80 000 nowych domów rocznie – wyjaśnia Dawid Zieliński, Prezes Columbus Energy.

Inną z globalną firmą, która może się poszczycić takim wyborem jest Globalworth. Inwestor w swoim polskim portfolio ma już 22 nieruchomości, które od tego roku wszystkie, bez wyjątku korzystają z odnawialnych źródeł energii. 

- Zrównoważony rozwój i ekologia to zagadnienia niezwykle ważne dla Globalworth i obecne w naszej strategii biznesowej. Bardzo odpowiedzialnie podchodzimy do kwestii związanych z ochroną środowiska. Dlatego przykładamy dużą wagę do tego, skąd pochodzi wykorzystywana przez nasze budynki energia elektryczna. Z tym większą radością mogę ogłosić, że wszystkie nasze nieruchomości od początku tego roku są zasilane jedynie zieloną energią, która pozwoli nam znacząco zredukować ślad węglowy i przyczynić się do ograniczenia emisji CO2 - mówi Maciej Kamiński, Head of Property & Facility Management w Globalworth Poland.

Zobacz także: Nadchodzi dekada zielonych spółek – uważają analitycy DWS

Domy napędzane zieloną energią

Przykładem spółki która tworzy z dbałością o środowisko jest Energiale. Autor domów napędzanych zieloną energią. - Nasze podejście w stosunku do potrzeb mieszkaniowych jest ukierunkowane w stronę posiadania przez domowników własnej, odnawialnej energii elektrycznej zaspokajającej wszystkie potrzeby bytowe. Nasz projekt polega na budowie modułowych, prefabrykowanych i samowystarczalnych domów jednorodzinnych z wykorzystaniem naszych autorskich technologii. Domy są bezemisyjne przy jednoczesnej możliwości magazynowania nadwyżek energetycznych, które mogą być wykorzystywane w stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. Dodatkowo domy wyposażone są w pompy ciepła i systemy rekuperacji - wyjaśnia Prezes Energiale – Wojciech Mazurkiewicz

- Na ten moment czekamy na pozwolenie na budowę pierwszego osiedla samowystarczalnych energetycznie domów na Mazurach. Jednak nasze dalekosiężne plany obejmują budowę podobnych osiedli w innych lokalizacjach. W dzisiejszych czasach świadomość społeczeństwa w stosunku do ekologii zwiększa się coraz bardziej. Jesteśmy przekonani, że potencjalni klienci będą doceniać zaproponowane przez nas rozwiązania. Z tego co wiem, nasz projekt cieszy się zainteresowaniem w grupie inwestorów oraz klientów indywidualnych. Pokazuje to, że ludzie coraz bardziej są skłonni otworzyć się na odnawialne źródła energii - dodaje Prezes Energiale, Wojciech Mazurkiewicz.

Stosowane przez nich rozwiązania mają wyprzedzić gospodarkę i sprostać problemom energetycznym z jakim zmagamy się na całym świecie.

Ekologiczną strategię biznesową przyjęła również spółka RONSON Development, wiedzą, że trend eko stał się koniecznością – na którą my musimy odpowiedzieć.

- Trend eko stał się koniecznością naszych czasów, wymuszoną przez zmiany klimatu, a co za tym idzie zmiany legislacyjne i rosnącą świadomość klientów. Nieruchomości muszą i coraz częściej powstają dziś w zgodzie z tym trendem. Dobrym przykładem jest tu branża fotowoltaiczna, której szybujący rozwój jest jaskółką zwiastującą przemiany dla całego rynku nieruchomości - mówi Andrzej Gutkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu RONSON Development.

W odpowiedzi na rosnący trend, spółka jeszcze w tym roku planuje postawić eko falety pod Warszawą, gdzie powstaną mini domy, które będą bogate w eko rozwiązania.

Tego typu nieruchomości będą droższe, za sprawą zastosowania droższych, dodatkowych materiałów. Jednak można spodziewać się tego, że w dłuższej perspektywie taka nieruchomość pozwoli nam realnie oszczędzać.

Czy ten tren się utrzyma? Andrzej Gutkowski, twierdzi, że tak. - Zielone budownictwo nie jest chwilową modą, dlatego o konkretnych rozwiązaniach eko myślimy już w kontekście nowo kupionych działek w Warszawie i Poznaniu. To kwestia naszej odpowiedzialności społecznej.

Zobacz także: Krajowy Plan Odbudowy zakłada duże inwestycje w OZE i transformację energetyczną

Jak potwierdzić zielone inwestycje?

Jesteś inwestorem i zastanawiasz się czy jest coś co potwierdza te wszystkie wspaniałości? Owszem, jest. Na całym świecie wyróżniamy dwa najpopularniejsze certyfikaty jakościowe, stosowane w budownictwie, to BREEAM i LEED. Certyfikacja jednym z powyższych systemów daje gwarancje że w projekcie wykorzystano odpowiednio dobrane materiały budowlane i wykończeniowe oraz tego że w projekcie wykorzystano rozwiązania które zapewnią nam lepsze warunki do życia i pracy.  

Jakie czynniki analizują systemy BREEAM i LEED:

  • energia
  • woda
  • działka na której powstaje inwestycja
  • jakość powietrza wewnątrz nieruchomości
  • materiały budowlane
  • odpady

Oba systemy zostały zaadaptowane w Polsce w 2010 roku i od tego czasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Niewątpliwie ogromną ich zaletą jest, że nieruchomość posiadająca których z certyfikatów cieszy wzrostem wartości.

Ogromnym sukcesem jest to, że coraz więcej  nieruchomościowych gigantów wprowadza nowy, ekologiczny model biznesowy, który być ma szansę wpłynąć na jakość naszej Planety w przyszłości. Warto się tym zainteresować.

Zobacz także: Polska potrzebuje dużych inwestycji w OZE, ale też w przebudowę sieci przesyłowych – to duży problem, który może stanąć na drodze rozwoju zielonej energii

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.