"Realizujemy założone cele, co widać w naszych wynikach finansowych" - przedstawiciele CIECH na czacie inwestorskim | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
19 maj 2017, 14:28

"Realizujemy założone cele, co widać w naszych wynikach finansowych" - przedstawiciele CIECH na czacie inwestorskim

W piątek, 19 maja 2017 r. mieliśmy okazję porozmawiać na czacie inwestorskim z przedstawicielami spółki CIECH, Arturem Osuchowskim, Członkiem Zarządu oraz Mirosławem Wojtaszko, Szefem Pionu Finansowo-Księgowego. W spotkaniu wzięło udział ponad 250 inwestorów, a przedstawiciele spółki odpowiedzieli na 33 pytania. Zapraszamy do lektury zapisu całego czatu inwestorskiego. Rozmawialiśmy m.in. o wynikach finansowych, dywidendzie, efektach realizacji strategii i aktualnej sytuacji spółki.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z przedstawicielami spółki CIECH, Arturem Osuchowskim, Członkiem Zarządu oraz Mirosławem Wojtaszko, Szefem Pionu Finansowo-Księgowego. W czasie spotkania porozmawiamy o aktualnej sytuacji spółki o wynikach finansowych za I kwartał 2017 r.

 

Spotkanie rozpocznie się w piątek, 19 maja 2017 r., o godz. 11:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

Obrazek użytkownika <a href=CIECH" typeof="foaf:Image" />
CIECH

Witamy wszystkich serdecznie! Na początku chcemy przypomnieć, że zawsze po publikacji wyników finansowych zamieszczamy dla Państwa prezentacje wynikowe, które dostępne są w Centrum Wynikowym na naszej stronie razem z innymi materiałami: http://ciechgroup.com/relacje-inwestorskie/centrum-wynikowe/ (link is external) Zapraszamy do odwiedzania. A teraz jesteśmy już do Państwa dyspozycji.

Obrazek użytkownika Anonim
Pedro

Z czego wynika taki spadek EBITDY w 1q2017?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Przede wszystkim należy podkreślić, że cały 2016 r. był bardzo dobry, wręcz rekordowy. Jeśli chodzi o 1Q2017 to niższe wyniki były rezultatem kilku czynników – przede wszystkim wyższych cen surowców (gazu, paliwa piecowego oraz surowców do produkcji pianek i żywic) oraz nieco niższych cen sprzedaży sody kalcynowanej r/r.

Obrazek użytkownika Anonim
Pedro

Czy pogorszenie się wyników to jednorazowa sprawa i czy początek jakiejś cyklicznej tendencji, która może potrwać dłużej?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Wydaje się, że na skonsolidowane wyniki w kolejnych kwartałach największy wpływ będzie sytuacja na rynku surowców.
Jeśli chodzi o dłuższy termin bardzo ważna kwestia to sytuacja popytowo-podażowa na rynku sody kalcynowanej. Z jednej strony, jak Państwo zapewne wiecie, rynek spodziewa się pojawienia nowych mocy z Turcji (soda naturalna = trona). Z drugiej – obserwujemy rosnący popyt we wszystkich segmentach branżowych i na wszystkich rynkach geograficznych. Wg firmy IHS, która to analizuje, rynek Europy Centralnej do 2021 r. będzie rósł w tempie 1,6% rocznie, a rynki: Indyjski i Afrykański, na których także jesteśmy obecni – odpowiednio 6,4% i 3,2%.
Jeszcze raz przypominamy, że rok 2016 był rekordowy, a 1Q2017 my uznajemy za dobry, biorąc pod uwagę czynniki zewnętrzne.
To na czym obecnie się skupiamy to dywersyfikacja – chcemy w długim terminie możliwie uniezależnić nasze wyniki od sytuacji w sodzie kalcynowanej. W związku z tym intensywnie rozwijamy nasze inne biznesy, przede wszystkim sodę oczyszczoną (w tym najwyżej marżowy produkt – sodę do dializ), sól czy środki ochrony roślin. Możecie Państwo o tym poczytać więcej w naszej prezentacji http://ciechgroup.com/fileadmin/RELACJE-INWESTORSKIE/prezentacje/CIECH_P... (link is external) s. 22-23.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy przewidywana jest dywidenda przez RN?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Trudno nam na to odpowiedzieć, bo nie jest to pytanie do Zarządu, a RN.

Obrazek użytkownika Anonim
Wojciech

Z czego wynika wzrost przychodów i niemal podwojenie zysków w ostatnich dwóch latach?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Z efektywnej realizacji naszej Strategii, która została przygotowana przy wsparciu naszego inwestora strategicznego.
W ostatnich dwóch latach koncentrowaliśmy się na wykorzystaniu szans rynkowych, ulokowaniu wolumenów z nowych mocy produkcyjnych sody kalcynowanej, zmianie mixu produktowego i rozwoju sprzedaży na międzynarodowych rynkach. W soli totalnie zmieniliśmy strukturę produktową – przeszliśmy z soli mokrej na suchą (wyżej marżową) i jednocześnie zdecydowaną większość naszych produktów sprzedajemy w opakowaniach (kiedyś luzem).
W segmencie organicznym wzmacnialiśmy sieć sprzedaży w Polsce oraz za granicą, co już przełożyło się na wyniki, a także rozpoczęliśmy intensywne działania w zakresie rejestracji produktów i substancji aktywnych, co z kolei powinno być widać w wynikach kolejnych lat. Możemy pochwalić się też zwiększeniem zdolności produkcyjnych pianek, którą udało się osiągnąć właściwie bez żadnych inwestycji.
We wszystkich biznesach znacząco poprawiliśmy także efektywność produkcji poprzez eliminowanie tzw. wąskich gardeł oraz ciężką pracę nad wydajnością.
Korzystaliśmy też ze sprzyjających warunków rynkowych – rosnących cen sody kalcynowanej, sytuacji walutowej oraz atrakcyjnych cen surowców.
Zrefinansowaliśmy też nasze zadłużenie zdecydowanie zmniejszając koszty obsługi długu, co było możliwe m.in. dzięki poprawie ratingów finansowych oraz wsparciu naszego inwestora strategicznego.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Kiedy zarząd spodziewa się osiągnięcia znów przychodów na poziomie z lat 2011 - 2012?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Przychody za 2011 i 2012 r. nie są porównywalne ze względu na to, że zawierają działalność zaniechaną, przede wszystkim przychody z biznesu TDI (który generował bardzo duże straty), a także inne m.in. trading siarki.

Obrazek użytkownika Anonim
Wojciech

Czy nie uważacie, że wasza wycena na giełdzie jest mała przy takiej rentowności?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Nie chcielibyśmy się do tego ustosunkowywać. Staramy się koncentrować na realizacji Strategii. Realizujemy założone cele, co widać w naszych wynikach finansowych i rosnącej pozycji na międzynarodowych rynkach.

Obrazek użytkownika Anonim
Alek

Czy jest szansa na stabilne wypłaty dywidend?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Trudno jest nam się do tego odnieść, o wypłacie dywidend decydują akcjonariusze.

Obrazek użytkownika Anonim
Pepese

Czy będzie dywidenda w tym roku?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Tak jak pisaliśmy wyżej to decyzja Walnego Zgromadzenia. Zarząd zarekomendował pozostawienie zysku w spółce.
Wciąż prowadzimy szereg projektów inwestycyjnych (część z nich przesunęła się z poprzedniego roku), które są przez nas ocenione jako bardzo atrakcyjne, a ich realizacja powinna mieć znaczący wpływ na budowanie długoterminowej wartości CIECH. Dodatkowo, mamy także szereg projektów w fazie analiz i jeśli któreś z nich pokażą atrakcyjne rentowności – pewnie zdecydujemy się na ich realizację. Ponadto w tym roku mamy do spłaty obligacje o wartości 160 mln PLN.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak zamierzacie wejść na nowe rynki w Afryce i Ameryce Południowej i jakie to będą rynki?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Jednym z naszych priorytetów jest rozwój na międzynarodowych rynkach - najbardziej intensywnie w obszarze sody i środków ochrony roślin. Afryka i Ameryka Południowa wydaja się dla nas atrakcyjne głównie pod kątem sody - prowadzimy szereg działań w celu rozwijania tam naszej sprzedaży. Wykorzystujemy naszą znajomość branży i relacje z międzynarodowymi koncernami (np. szklarskimi) oraz dystrybutorami. Rozwijamy także kompetencje logistyczne.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor9

Dlaczego zarząd zarekomendował przeznaczenie całego wyniku netto na kapitał zapasowy? Nie da się tego jednak jakoś podzielić, aby jednak jakaś dywidenda była wypłacona?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Odpowiedzieliśmy na to pytanie wyżej.

Obrazek użytkownika Anonim
WSierakowski

Co spowodowało, że w 1kw2017 marża EBITDA tak spadła? Drożejące surowce?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Odpowiedzieliśmy już na to pytanie wcześniej.

Obrazek użytkownika Anonim
WSierakowski

Czy stosujecie jakieś formy zabezpieczenia się przed wzrostem cen surowców? Wygląda na to, że USA może wywołać nielada inflację, co spowoduje dalszy wzrost cen surowców.

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Częściowo pracujemy na umowach (długoterminowych lub krótszych), a częściowo kupujemy surowce na spotach. Wszystko zależy od rodzaju surowca i bieżącej sytuacji na rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
Mariusz

Kiedy możemy się spodziewać polityki dywidendowej. W 2016 spółka miała rekordowy zysk na akcję a nie wypłaci dywidendy, dlaczego?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Na temat dywidendy wypowiadaliśmy się już wyżej.

Obrazek użytkownika Anonim
WSierakowski

Ostatnio spółkę oceniali analitycy Trigon DM i BOŚ. Analitycy z BOŚ obniżyli rekomendację, a analitycy Trigona podnieśli do kupuj. Którzy Państwa zdaniem lepiej analizują sytuację spółki i są bliżej faktów?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Nie komentujemy raportów analitycznych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jaki wpływ na wasze wyniki ma zmiana kursu USD i EUR i czy zabezpieczacie się przed tym ryzykiem?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Jeśli chodzi o waluty mamy długą pozycję w EUR i USD, tzn., że osłabienie PLN (też RON) wpływa pozytywnie na nasze wyniki.
W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym częściowo stosujemy hedging walutowy.

Obrazek użytkownika Anonim
Obserwator

Jak głęboko inwestor strategiczny ingeruje w operacyjne zarządzanie spółką? Jak wygląda ta współpraca na co dzień?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Przede wszystkim wspólnie z KI przygotowaliśmy naszą obecną Strategię oraz inicjatywy zmierzające do osiągnięcia jej celów. Inwestor strategiczny pomaga nam budować naszą pozycję na rynkach międzynarodowych. Wykorzystujemy doświadczenia KI w zakresie optymalizacji struktur i procesów wewnątrz Grupy.
Dzięki obecności KI w naszym akcjonariacie CIECH jest lepiej postrzegany przez kontrahentów, inwestorów i pracowników. Inwestor strategiczny udzielił nam także istotnego wsparcia w procesie refinansowania naszego zadłużenia w 2015 r.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Panie prezesie, w ostatniej rekomendacji BOŚ-a czytamy:
"Obecnie nie dostrzegamy żadnych bodźców, które w najbliższych kwartałach mogłyby dźwignąć w górę kurs akcji Ciechu. "
Czy Pan zgadza się z tym, czy nie zgadza i dostrzega takie?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Tak jak podkreślaliśmy - nie odnosimy się do rekomendacji analityków i naszego kursu akcji.

Obrazek użytkownika Anonim
RING

Z którą spółką z GPW najlepiej was porównywać. kto jest waszym najważniejszym konkurentem.

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Rynek porównuje nas z reguły do międzynarodowych firm chemicznych produkujących również sodę kalcynowaną takich jak Soda Sanayii, GHCL, Tata Chemicals, Solvay.

Obrazek użytkownika Anonim
Irman

Jakie są efekty dual-listingu? Czy CIECHEM interesuje się teraz więcej inwestorów zagranicznych?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Widzimy zainteresowanie inwestorów zagranicznych, bierzemy udział w konferencjach i roadshows.
Dual listing jest dla nas także ważny w obszarze biznesu - obecność na frankfurckiej giełdzie to dla nas duży prestiż i pomaga nam w relacjach z kontrahentami zagranicznymi.

Obrazek użytkownika Anonim
Mariusz

Czy restrukturyzacja grupy już się ostatecznie zakończyła, czy jest jeszcze miejsce na optymalizację kosztów i przychodów - jeżeli tak to gdzie?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Zawsze jest miejsce na nowe inicjatywy optymalizacyjne. Te najbardziej oczywiste zostały już wdrożone, ale cały czas pracujemy nad nowymi projektami.

Obrazek użytkownika Anonim
analityk

Jeżeli zestawimy waszą wycenę z branżą chemiczną to wasz wskaźnik C/Z wynosi 6,5 przy średniej dla branży w wysokości 12,5. Wasza marża operacyjna wynosi 17,6% przy średniej dla branży 8,5%. Z czego wynika taka ostrożność inwestorów względem Ciechu?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

To pytanie do inwestorów, a nie do nas :)

Obrazek użytkownika Anonim
Kroll

Czy zamierzaja Panstwo rowijac dzialalnosc tradingu nawozow w kraju?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Obecnie nie mamy takich planów, ale zawsze jesteśmy otwarci na analizę nowych możliwości.

Obrazek użytkownika Anonim
ROBERT

Jaki jest udział produktu- soda do dializ w segmencie sody?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Obecnie ten produkt jest rozwijany i efektów możemy spodziewać się w kolejnych latach.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Jak wygląda program wydatków inwestycyjnych w stosunku do poprzednich lat?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Tak jak mówiliśmy ostatnio, na chwilę obecną moglibyśmy się spodziewać podobnego poziomu CAPEX co w zeszłym roku. Wciąż realizujemy inwestycję odsiarczania i odazotowania w naszych elektrociepłowniach w Polsce, ponadto realizujemy szereg projektów rozwojowych i odtworzeniowych. M.in. są to: budowa magazynu bloków długich w CIECH Pianki, rozbudowa magazynu produktów solnych, nowe rejestracje środków ochrony roślin, soda do dializ.

Obrazek użytkownika Anonim
biliana

Jaki docelowo miałby być udział sody kalcynowanej w przychodach grupy, biorąc pod uwagę plany związane z dywersyfikacją działalności? W jakiej perspektywie czasowej mogłoby to nastąpić?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Zgodnie z przyjętą polityką nie podajemy prognoz. To co możemy powiedzieć to to, że pracujemy nad wzrostem udziału w przychodach innych produktów, jak np. soda oczyszczona, sól i środki ochrony roślin.

Obrazek użytkownika Anonim
Stefan Majewski

Czy w związku z tą spłatą 160 mln zł za obligacje, będziecie Państwo robić kolejne emisje? Jakie jest oprocentowanie obligacji, które są do splacenia?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Jeszcze jest zbyt wcześnie, żeby mówić o szczegółach.

Obrazek użytkownika Anonim
Pepese

Panie Prezesie, czy nie obawia się Pan o zadłużenie spółki, które jest większe od średniej w branży?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Nasz poziom DN/EBITDA na koniec 1Q2017 to 1,5x. Uważam to za bezpieczny poziom.

Obrazek użytkownika Anonim
WSierakowski

Jaki udział w przychodach stanowią w tej chwili produkty proste, np. sól kujawska, a jaki produkty wysoko-marżowe? Czy jest szansa, że produkty wysoko-marżowe "pociągną" w tym roku istotnie marże w górę?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Nie podajemy rozbicia na konkretne produkty i ich marże. A także prognoz.

Obrazek użytkownika Anonim
Tomasz Jaskóła

Czy firmie CIECH zależy na tym, aby wyjaśnić nagrania u SOWY lub willi na Parkowej dotyczącej potencjalnie zaniżonej ceny akcji przy prywatyzacji? Czy firma zrobiła coś w tej sprawie?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Wszelkie działania związane z wyjaśnieniem rzekomych nieprawidłowości przy sprzedaży należącego do Skarbu Państwa pakietu akcji CIECH, w odpowiedzi na publiczne wezwanie ogłoszone przez KI Chemistry, pozostają bez żadnego związku z naszą bieżącą działalnością. Podkreślamy, że CIECH był tylko przedmiotem tej transakcji.

Obrazek użytkownika Anonim
Tadeusz

Co z rozwojem biznesu agro? Miała to być "druga noga" Ciech, a po wynikach tego nie widać?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Bardzo intensywnie nad tym pracujemy. jak zawsze podkreślamy procesy rejestracji nowych środków ochrony roślin to procesy długotrwałe i efekty nie przychodzą od razu.
Jeśli chodzi o wyniki to w segmencie organicznym poza biznesem AGRO pokazujemy także żywice i pianki. W ubiegłym kwartale, w związku ze wzrostem surowców do produkcji żywic, w całym segmencie EBITDA była tylko nieznacznie wyższa. Natomiast przychody na samych środkach ochrony roślin w 1Q2017 wzrosły o 33% r/r.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy spółka ma zamiar poprawiać komunikację z inwestorami, bo jakoś cicho ostatnio?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

W ostatnim czasie bardzo dużo uwagi przykładamy do relacji inwestorskich. Zapraszamy na naszą stronę inwestorską, w której znajdziecie Państwo dużo więcej informacji niż np. rok temu. Obecnie są tam także prezentacje inwestorskie, one-pagery wynikowe czy dane finansowe w Excelu. Wykorzystujemy także nowe narzędzia jak animacje czy właśnie ten czat. Podobnie jak w latach poprzednich będziemy też obecni na konferencji inwestorów indywidualnych WallStreet w Karpaczu, która odbędzie się za dwa tygodnie. A jeśli macie Państwo pytania na bieżąco to zapraszamy do kontaktu z osobą odpowiedzialną za IR http://ciechgroup.com/relacje-inwestorskie/kontakt/ (link is external)

Obrazek użytkownika Anonim
WSierakowski

Jaki wpływ na sprzedaż w segmencie AGRO ma pogoda? Czy ostatnie przymrozki i spodziewane mniejsze zbiory też mogą uderzyć w przychody za 2q2017 z tego segmentu?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Pogoda zawsze ma wpływ na działalność w biznesie AGRO, więc nie można tego wykluczyć.

Obrazek użytkownika Anonim
Stefan Majewski

Dziękuję za czat. Niektóre pytania i odpowiedzi byly ciekawe

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Również dziękujemy

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Bardzo dziękujemy za udział w czacie i wszystkie pytania! Jeszcze raz zapraszamy na tegoroczną konferencję WallStreet, gdzie 2 czerwca br. będziemy dla Państwa dostępni podczas Forum Akcjonariat oraz targów Twoje Inwestycje. Mamy nadzieję, że do zobaczenia. Miłego popołudnia!

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.