Mocne spowolnienie na rynku nieruchomości związanych z najmem instytucjonalnym
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
06 paź 2023, 07:52

Mocne spowolnienie na rynku najmu instytucjonalnego. W pierwszej połowie roku fundusze inwestycyjne zrealizowały zaledwie dwie transakcje

Pierwsza połowa roku na rynku PRS (Private Rented Sector) stała pod znakiem niewielkiej liczby transakcji, spadła również liczba mieszkań w budowie. Za to plany sektora najmu instytucjonalnego są duże.

Rynek najmu instytucjonalnego efekt wysokich stóp procentowych, zmian legislacyjnych czy problemów z dostępnością gruntów. Według raportu pwc „Najem instytucjonalny - po chwili oddechu czas na ambitne plany”, w pierwszej połowie roku na rynku PRS odnotowana niewiele transakcji, a w porównaniu z końcówką 2022 r. liczba mieszkań w budowie spadła o 23%. Natomiast plany są duże, a inwestorzy nadal chcą rozwijać portfele najmu instytucjonalnego.

Zobacz także: Ceny najmu mieszkań w Polsce dalej rosną, ale zdecydowanie wolniej, niż jeszcze rok temu

Mniej w budowie, duże plany

Rynek PRS w Polsce jest słabo rozwinięty, szczególnie jeśli przyrównamy go do dobrze rozwiniętych struktur w zachodniej Europie. Przypomnijmy, że branża PRS stanowi 1% całego zasobu mieszkań na wynajem w Polsce. Zakłada się, że wraz z rozwojem sektora najmu instytucjonalnego rozluźnią się przyszłe warunki finansowania i będzie można łatwiej pozyskać kredytowanie w EUR.

„Niestety, w celu minimalizacji ryzyka walutowego, banki finansują sektor PRS przede wszystkim w PLN, nawet w przypadku kredytobiorców należących do zagranicznych grup kapitałowych. Transza walutowa bywa czasem uwzględniona w strukturze finansowania pod warunkiem, że część przychodów jest zdenominowana w tej walucie. Aktualnie największym problemem dla inwestorów pozostają wysokie stopy procentowe oraz oczekiwania cenowe właścicieli projektów.” – napisano w publikacji pwc.

W pierwszych dwóch kwartałach br. na rynek najmu trafiło niespełna 4 tys. lokali, co podniosło zasoby PRS do 14 700 sztuk mieszkań. Nie została utrzymana dynamika wzrostu, którą mogliśmy obserwować pod koniec 2022 r. (+45%).
 

istniejace zasoby prs

Źródło: Raport pwc “Najem instytucjonalny - po chwili oddechu czas na ambitne plany”

Spadła liczba mieszkań w budowie na koniec czerwca br. wynosiła 13 300 (-23%). 

zasoby prs w budowie

Źródło: Raport pwc “Najem instytucjonalny - po chwili oddechu czas na ambitne plany”

Plany branży PRS są duże, co pozwala myśleć, że zasoby będą systematycznie rosnąć, skazują bowiem, że do 2028 liczba gotowych lokali wyniesie prawie 85 tys.

zasoby i plany PRS

Źródło: Raport pwc “Najem instytucjonalny - po chwili oddechu czas na ambitne plany”

„Rosnąca liczba dużych, wybudowanych i skomercjalizowanych z sukcesem projektów przekłada się na wzrost zainteresowania finansowaniem przez banki. Kolejne zrealizowane projekty dostarczają niezbędnych danych do analizy kredytowej. Sektor PRS wydaje się być obecnie atrakcyjny, szczególnie w porównaniu z innymi segmentami rynku nieruchomości, przede wszystkim biurowcami czy mocno konkurencyjną logistyką. Z takim nastawieniem, banki stopniowo wdrażają polityki kredytowe obejmujące PRSy, potwierdzając tym samym, że segment ten pozostanie na dłużej w ich obszarze zainteresowania. Wraz ze stopniowym rozwojem rynku, do obecnego wąskiego grona finansujących będą dołączały nowe lokalne i międzynarodowe instytucje finansowe. Presja konkurencyjna pomiędzy nimi wpłynie na stopniowe luzowanie warunków finansowania, zarówno pod kątem struktury, parametrów projektu czy wymogów stawianych samym sponsorom” – mówi Anna Derleta-Konikowska, wicedyrektor PwC Polska w zespole Debt & Capital Advisory.

Udział w rynku i największe miasta

Wśród największych inwestorów na rynku PRS wymienia się Resi4Rent, Vantage Rent, PFRN.

najwięksi inwestorzy

Źródło: Raport pwc “Najem instytucjonalny - po chwili oddechu czas na ambitne plany”

Najmocniejszym reprezentantem wśród miast pozostaje Warszawa, która na koniec I półrocza w ofercie miała 6,5 tys. mieszkań i niecałe 6 tys. w budowie. Liderem warszawskiego rynku jest Resi4 Rent. Za stolicą jest Wrocław, w którego ofercie pozostawało 2,4 tys. mieszka i niespełna 1,8 tys. w budowie. Na tym rynku najmocniejszy jest fundusz Vantage Rent. Trzecie miejsce na podium otrzymuje Kraków, w stolicy małopolski na koniec czerwca było 1 853 mieszkań, a ponad 3 tys. było w budowie. Można więc śmiało stwierdzić, że rynek ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Polecamy przybliżyć sobie cykliczny raport pwc.

Zobacz także: Niemcy chcą walczyć z wysokimi cenami najmu mieszkań. Rozwiązaniem ma być zamrożenie czynszu na 3 lata

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost