RPP zdecyduje jakie będą stopy procentowe. Prognozy ekonomistów przed posiedzeniem
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
06 lis 2023, 13:37

RPP znowu podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Prognozy i oczekiwania ekonomistów przed posiedzeniem

Najbliższe dwudniowe posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 7-8 listopada. Głosy na rynku wskazują, że możemy się spodziewać jeszcze jednej obniżki stóp procentowych o 25 pb.

Jedni mówią, że RPP (Rada Polityki Pieniężnej) obniży stopy o 25 pb., inni, że ciężko jest przewidzieć dalsze kroki członków Rady. To co wiemy na pewno, to że szacunkowy odczyt CPI za październik wyniósł 6,5%, co pozwala teoretyzować o obniżce stóp NBP (Narodowego Banku Polskiego).

Zobacz także: Polacy masowo wpłacają pieniądze na lokaty terminowe. To ostatni moment, aby załapać się na przyzwoite oprocentowanie

Czy będzie cięcie stóp?

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja w październiku wyniosła 6,5%. Te niepełne dane pozwalają myśleć nad dalszymi krokami RPP. Tu pojawia się kilka głosów.

Jednym z nich jest głos Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, która uważa, że odczyt wskaźnika CPI doprowadzi do jeszcze jednej obniżki stóp procentowych. „[…] odczyt wskaźnika CPI skłoni w mojej ocenie większość w RPP do jeszcze jednej obniżki stóp procentowych. Spodziewam się cięcia stóp w przyszłym tygodniu o 25 punktów bazowych” – poinformowała ekspertka w swojej analizie.

Eksperci PKO BP również skłaniają się do scenariusza zakładającego obniżkę 25 pb.

„Listopadowe posiedzenie przyniesie zatem cięcie stóp o 25 pb. W kolejnych ruchach RPP nie będzie już automatyzmu i losy dalszych cięć zależą nie tylko od perspektyw inflacji, ale również od otoczenia zewnętrznego (czyli ewentualnego łagodzenia polityki pieniężnej na rynkach rozwiniętych) oraz od krajowego miksu polityk (możliwego złagodzenia polityki fiskalnej w 2024)” – piszą ekonomiści PKO BP.

Za jeszcze jednym cięciem opowiadają się również analitycy ING Banku Śląskiego.

Niepewni decyzji Rady są eksperci mBanki, który twierdzą, że „Dalsze kroki obarczone są naszym zdaniem dużą niepewnością”.

Pozostaje zaczekać na decyzję RPP, dwudniowe posiedzenie odbędzie się w dniach 7-8 listopad. Z kolei wyczekiwana przez wielu konferencja prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego została zapowiedziana na 9 listopada.

Zobacz także: Polacy masowo wpłacają pieniądze na lokaty terminowe. To ostatni moment, aby załapać się na przyzwoite oprocentowanie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost