Dywidendy 2018: spadła liczba wypłat po raz pierwszy od 10 lat
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 paź 2018, 07:00

Pierwszy raz od kryzysu finansowego z 2008 r. spada liczba spółek płacących dywidendę


Pozytywny trend panujący od dekady w coraz większej liczbie spółek wypłacających dywidendy na GPW został zahamowany. W 2018 roku, po raz pierwszy od 10 lat, spadła liczba spółek płacących dywidendę. Wzrosła natomiast sama wartość wypłat oraz stopa dywidendy.

Dywidendy 2018: coraz mniej spółek płaci dywidendy na GPW

W stosunku do zeszłego roku liczba spółek płacących dywidendy spadła o niemal 7%. Sama liczba spółek notowanych na GPW również co prawda spadała. To jednak nie tłumaczy w pełni spadków w liczbie spółek dywidendowych. Okazuje się bowiem, że odsetek spółek płacących dywidendy jest niższy, niż przed rokiem. Obecnie 38,9% emitentów wypłaca zyski akcjonariuszom, podczas gdy w zeszłym roku ten wskaźnik wynosił 41,1%.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest właśnie odpływ firm z giełdy. Wzrosła liczba wezwań na spółki tanie, zdrowe pod względem finansowym i wypłacające regularnie dywidendy. Dodatkowo, brak nowych debiutów nie poprawia sytuacji.
 

Wykres 1. Procent spółek wypłacających dywidendy w latach 2006 - 2018

 

Zobacz także: Jak inwestować w spółki wypłacające dywidendę - 4 sposoby

Analogiczna sytuacja do tej z 2008 roku

Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce 10 lat temu. W 2008 roku spadła liczba spółek płacących dywidendę aż o 10%. Co ciekawe jest więcej analogii do tamtego kryzysowego roku.

Mimo spadającej liczby spółek dzielących się zyskami, inwestorzy dywidendowi powinni być zadowoleni. Wzrosła bowiem wartość wypłaty na spółkę aż o 13,6%. Także mediana stopy dywidendy znacząco wzrosła, do 4,34% z 3,52% i jest największa od 2012 roku.

Wykres 2. Mediana stopy dywidendy w latach 2006 - 2018

 


Co ciekawe, w 2008 roku była podobna sytuacja. Stopa dywidendy wzrosła znacząco, do 2,91%, z 1,48% w roku 2007. Średnia wartość wypłaty na spółkę zwiększyła się o 10,6%.

Rynek coraz bardziej dojrzały

Faktem jest jednak też to, że w porównaniu do 2008 roku działamy obecnie na zdecydowanie większym rynku. Poza tym odsetek spółek płacących dywidendę, mimo tegorocznego spadku, jest wciąż wysoki i wynosi 38,9%, podczas gdy w 2008 roku dywidendy wypłacało zaledwie 16% firm.

Zdecydowanie wzrosła także liczba spółek z długą historią regularnych wypłat dywidend. To sprawia, że można uznać nasz rynek za coraz bardziej dojrzały. Analogia do 2008 roku, wbrew pozorom, jest pocieszająca, gdyż po tamtych spadkach przyszły wzrosty w liczbie spółek płacących dywidendy i najprawdopodobniej tak też będzie i na GPW.

Miejmy więc nadzieję, że tegoroczny spadek liczby spółek wypłacających dywidendę jest zapowiedzią rychło nadchodzącej hossy - tak jak to miało miejsce przed dziesięciu laty.

Zobacz także: Kiedy zostaną zatwierdzone i wypłacone dywidendy ze spółeki notowanych na giełdzie? - wyniki badania

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost