Dywidendy 2019 podsumowanie. Spółek wypłacających zyski ubywa, ale stopa dywidendy pozostaje wysoka
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 gru 2019, 06:00

Dywidendy 2019 podsumowanie. Spółek wypłacających zyski ubywa, ale stopa dywidendy pozostaje atrakcyjna

Drugi rok z rzędu spada liczba oraz odsetek spółek z GPW wypłacających dywidendy. W 2019 roku zyskiem z inwestorami podzieliło się zaledwie 168 podmiotów z rynku głównego. Średnia stopa dywidendy także spadła, choć wciąż jest jedną z najwyższych w tej dekadzie.

Coraz mniej spółek, które wypłacają dywidendy

W porównaniu do 2018 r. liczba spółek płacących dywidendy spadła o ponad 8%. W dużej mierze wynika to z kurczenia się całego rynku kapitałowego. Od zeszłego roku ubyło bowiem 17 spółek z GPW. Większość z nich została wycofana na drodze wezwań. Niska wycena i stabilność finansowa podmiotów dywidendowych zachęca ich właścicieli do przeprowadzenia tzw. delistingu, czyli zejścia z parkietu. Na parkiet weszły natomiast spółki, które w większości nie wypłacają dywidendy jak XTPL, DataWalk czy Boombit.

W 2019 r. odsetek spółek wypłacających dywidendę w danym roku wyniósł 37% i tym samym jest niższy o 2 punkty procentowe od zeszłorocznego wyniku (39%) i aż o 4 pkt. proc. od wyniku za 2017 rok.
 

Odsetek spółek wypłacających dywidendy w latach 2006 – 2019

 

Zobacz także: 14 solidnych dywidendowych spółek, które w 2020 roku mogą wypłacić wyższą dywidendę

Wysoka stopa dywidendy powyżej 4%

Mimo dużego spadku ilości spółek dywidendowych, wysokość samych wypłat w stosunku do kursu akcji pozostaje bardzo atrakcyjna. Średnia stopa dywidendy obliczana na podstawie kursu w dniu odcięcia dywidendy wciąż jest wysoka. W 2019 r. mediana dla spółek z rynku głównego wyniosła 4,14%. Jest to mniejsza wartość, niż rok wcześniej (4,34%), ale wciąż można uznać ją za wyjątkowo atrakcyjną i jedną z najwyższych w dekadzie.
 

Mediana stopy dywidendy w latach 2006 - 2019

 

Zobacz także: 7 dywidendowych spółek w silnym trendzie wzrostowym na przekór spadającym indeksom 

Mimo zmniejszenia się w ostatnich latach odsetka spółek wypłacających dywidendę, można uznać, że nasz rynek staje się coraz bardziej rozwinięty. Liczba spółek wypłacających zyski w sposób regularny jest znaczna. Ponad 100 podmiotów wypłaca rok w rok dywidendy od co najmniej 3 lat. Aż 80 spółek robi to regularnie od 5 lat. Mamy też prawdziwych weteranów, którzy nieustannie od ponad 10 lat dzielą się zyskami – jest ich obecnie 31.

Spośród weteranów 8 spółek wypłaca dywidendy od co najmniej 15 lat. Są to: ATM Grupa, Dębica, Efekt, Hydrotor, Kruszwica, Neuca, Śnieżka, Stalprofil.

Zobacz także: Jak inwestować w spółki wypłacające dywidendę - 4 sposoby

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost