Koniec zapisów na akcje spółki Selvita już dziś. 3 scenariusze, jaka może być ostateczna cena emisyjna | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
14 lut 2018, 09:28

Koniec zapisów na akcje spółki Selvita już dziś. 3 scenariusze, jaka może być ostateczna cena emisyjna

Wczoraj, po sesji giełdowej, gazeta Parkiet poinformowała, że fundusze inwestycyjne zapisały się na wszystkie oferowane, w ramach oferowanej transzy dla inwestorów instytucjonalnych, akcje Selvity. W praktyce to oznacza, że nowa emisja akcji jaką prowadzi spółka się udała. Selvita otrzyma potężny zastrzyk finansowania na rozwój swoich projektów innowacyjnych, który pozwoli zarządowi zrealizować przyjętą strategię na lata 2018 - 2021. Jednym z celów jest wzrost kapitalizacji spółki do ponad 2 mld zł w 2021 roku z obecnych 0,78 mld zł.

Czego jeszcze nie wiemy? Wciąż nie została podana jednak cena ostateczna akcji w emisji. Nie wiemy czy i jeśli tak, to jakie dyskonto funduszom udało się wywalczyć? Zgodnie z harmonogramem dowiemy się tego 15 lutego czyli jutro. Czy warto jeszcze dzisiaj zapisać się na akcje spółki po cenie maksymalnej?

Jak zachowywał się kurs Selvity w trakcie SPO w 2014 roku?

Zacznijmy może od tego jak to wyglądało w 2014 roku, kiedy Selvita przechodziła z New Connect na GPW i przy tej okazji emitowała akcje.

Kurs akcji Selvita lata 2014 - 2015

Kurs akcji Selvita lata 2014 - 2015
 

Pod koniec 2014 roku cena maksymalna w emisji akcji Selvita została podana jeszcze listopadzie 2014 i ustalona na 10,30 zł. Wtedy też kurs akcji zszedł nieco poniżej ten poziom. Cena emisyjna została ustalona kilka dni później i była dokładnie taka sama jak maksymalna 10,30 zł. To spowodowało mocny wzrost kursu akcji.

Tak wysoka cena świadczyła bowiem o tym, że inwestorzy instytucjonalni uwierzyli w firmę. Zgłoszony przez nich wtedy popyt na akcje przekroczył 140 mln zł, przy emisji około 30 mln zł. Kurs Selvity nigdy później już nie był niżej, bo spółka otrzymała finansowanie na realizację swojej strategii, ktorą faktycznie zrealizowała z nawiązką.

Jak to wygląda teraz?

Od poprzedniej emisji akcji minęły nieco ponad 3 lata, a kurs akcji w nowej transzy dla inwestorów został ustalony o 450% wyżej niż pod koniec 2014 roku
.

Kurs akcji Selvita lata 2017 - 2018

Selvita 2

Teraz, podobnie jak w 2014 roku, kurs akcji oscyluje poniżej poziomu ceny maksymalnej, chociaż po otwarciu wynosi już jedynie nieco poniżej 60 zł. Od wczoraj wiemy jednak, że emisja akcji się uda - nie wiemy czy i ewentualnie jakie dyskonto wywalczyły sobie instytucje finansowe?

Wiemy natomiast najważniejszą rzecz, że Selvita będzie miała kapitał na realizację swojej strategii i z tej perspektywy ma szansę na realizację jednego z celów strategicznych, jakim jest wzrost kapitalizacji do końca 2021 r. do ponad 2 mld zł. Biorąc pod uwagę, że od oferty w grudniu 2014 r. kapitalizacja wzrosła niemal sześciokrotnie, a także ambitne plany naukowe spółki, cel ten wydaje się jak najbardziej realny.

Scenariusze po powodzeniu zapisów na akcje Selvita

W tej chwili możemy w prosty sposób rozpisać trzy scenariusze jaka będzie ostateczna cena akcji Selvita w ofercie w porównaniu do ceny maksymalnej ustalonej na 61 zł w tej chwili rynkowy kurs akcji to około 59 zł.


Scenariusz 1: Cena emisyjna będzie poniżej rynkowej

W 2014 roku cena emisyjna co prawda była równa cenie maksymalnej akcji, ale może się tak zdarzyć, że chociażby ze względu na ostatnie zawirowania na giełdzie w USA fundusze wymuszą na spółce dyskonto wobec ceny maksymalnej, co nie jest rzadkim zjawiskiem. Nie wiemy jakie to będzie dyskonto i czy będzie niższe od ceny akcji notowanych na giełdzie. Im cena ostateczna będzie niższa tym lepiej dla tych, którzy zapiszą się na akcje. Otrzymają akcje z dyskontem w stosunku do ceny rynkowej.

Scenariusz 2: Cena emisyjna będzie równa rynkowej

Może się też zdarzyć, że Selvita jako spółka ceniona przez fundusze za wiarygodność i dobrą stopę zwrotu od SPO w 2014 roku może cieszyć się dużym zainteresowaniem. Jak wynika z informacji, do których dotarł Parkiet transza dla inwestorów instytucjonalnych została wyczerpana. Zapisując się teraz na akcje nic właściwie nie tracimy, ani nie zyskujemy wobec kursu rynkowego 59 zł. Zasilamy natomiast konto spółki dokładając się do kapitału niezbędnego do realizacji strategii firmy i w pewnym stopniu gwarantujemy sobie akcje.

Scenariusz 3: Cena emisyjna będzie wyższa od rynkowej

Najmniej prawdopodobny, ale mimo wszystko prawdopodobny scenariusz, jest taki, że cena emisyjna będzie wyższa od obecnych dostępnych na rynku 59 zł za akcję. Chociaż patrząc po historii z 2014 roku scenariusz nie jest niemożliwy. Selvita pokazała w ostatnich miesiącach i tygodniach siłę. Kurs oparł się zarówno typowej w sytuacji zapowiedzianej emisji presji podaży, jak i zawirowaniom na zagranicznych rynkach.

W przypadku dużego popytu ze strony funduszy, możliwe jest ustalenie ceny emisyjnej powyżej obecnej ceny rynkowej 59 zł. W takim wypadku jednak, kurs najczęściej zachowuje się w taki sposób, że dąży do ceny transakcyjnej, więc z dużym prawdopodobieństwem można oczekiwać, że inwestorzy, którzy kupią akcje w ofercie nie będą stratni wobec ceny rynkowej.

Czy powtórka z 2014 roku jest realna?

W 2014 roku zaraz po ustaleniu ceny emisyjnej kurs akcji pionowym ruchem poszybował w górę. Wtedy fundusze zgłosiły ponad 5 razy większy popyt na akcje, niż dostępna transza 30 mln zł. Dzisiaj jednak prowadzona przez Selvitę oferta jest dużo większa, około 140 mln zł. Więc pięciokrotnie większy popyt byłby czymś niewiarygodnym! Pewne jest jednak to, że w tej chwili z kursu akcji zejdzie naturalna presja jaka ma miejsce przy okazji emisji.

To w połączeniu z jej wiarygodnością i tym, że spółce uda się pozyskać kapitał na realizację nowej strategii powinno sprzyjać dalszym notowaniom. Osobiście uważam, że na spółkę należy patrzeć nie z perspektywy tego jaka będzie ostateczna cena emisyjna akcji tylko czy spółka ma szansę zrealizować strategię. Aby tego dokonała potrzebuje kapitału, więc w takiej sytuacji lepiej zasilić spółkę i zapisać się na akcje niż odkupywać je od innych inwestorów na rynku.
 


 

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.