Chiński Warren Buffett ma pozycję na akcjach Berkshire Hathaway o wartości 245 mln USD
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
23 lis 2021, 07:00

Chiński Warren Buffett ma pozycję na akcjach Berkshire Hathaway o wartości 245 mln USD

Pakiet akcji Berkshire Hathaway jest trzecią największą pozycją w portfelu Himalaya Fund zarządzanego przez słynnego chińskiego inwestora Li Lu.

Li Lu jest to najbardziej znany chiński inwestor, zwany chińskim Warrenem Buffettem. Ostatnio jego Himalaya Fund ujawnił pozycję na akcjach Berkshire Hathaway o wartości 245 mln USD. Fundusz zarząda portfelem wartym 2,1 mld USD.

Berkshire ma większy udział w portfelu Li Lu, niż Alphabet

Firma Himalaya Capital Management zakupiła blisko 900 000 akcji BRK serii B w III kwartale 2021 roku – wynika z dokumentu opublikowanego przez Securities and Exchange Commission (SEC). Pod koniec września tym samym pakiet akcji BRK był trzecim największym w portfelu, stanowiąc 11% i miał większy udział, niż pozycja na akcjach Alphabet. Wygląda na to, że Li Lu ma wielkie zaufanie do Warrena Buffetta oraz widzi wartość w walorach Berkshire Hathaway.

Przypomnijmy, że Li Lu zdecydował się być inwestorem po wysłuchaniu wykładu Buffetta na Columbia University w 1993 roku. Charlie Munger określił Li Lu mianem chińskiego Warrena Buffetta i tak już się przyjęło. Warto przypomnieć, że Li Lu zachęcił Mungera do zainwestowania w chińską spółkę BYD. Jednakże, warto zauważyć, że w lipcu br. firma Himalaya sprzedała 15% akcji BYD za 320 mln USD. Zapewne znaczna część tej kwoty poszła na zakup akcji BRK.

Akcje Berkshire pasują w naturalny sposób do portfela firmy Himalaya. Ma ona już w swoim portfelu akcje spółek Apple czy Bank of America (druga największa pozycja, 24,4% portfela), a to są największe pozycje w portfelu BRK. Z drugiej strony nie do końca jasne jest, czemu zakup został dokonany po tym, jak kurs BRK urósł od początku stycznia o 21%, a C/Z wynosi 26,7 – nie jest tanio. Jednak z pewnością Warren Buffett będzie zadowolony z tej transakcji.

Portfel Himalaya Capital Management

Portfel Himalaya Capital Management

Źródło: Whale Wisdom

A przy okazji – co się dzieje w Berkshire? W III kwartale spółka Buffetta sprzedała akcje o wartości 2 mld USD. Skupuje akcje własne i w całym 2021 roku może dokonać buy backu na kwotę 25 mld USD. Obecnie płynne środki BRK sięgają 149,2 mld USD – najwięcej w historii.

Płynne środki BRK (mld USD)

Płynne środki BRK

Źródło: Bloomberg

W III kwartale br. BRK miało 70,6 mld USD przychodów oraz 10,34 mld USD zysku. Zysk spadł znacznie kwartał do kwartału, z 28 mld USD.

Wyniki finansowe BRK

Wyniki finansowe BRK

Źródło: Barron’s

Zobacz także: Sierra Gorda i zagraniczne aktywa KGHM nakręciły zyski spółki. Wynikom w czwartym kwartale może sprzyjać drożejący dolar

Kim jest Li Lu?

Przypomnijmy, że przybliżaliśmy już Li Lu czytelnikom Strefy Inwestorów. Przedstawialiśmy jego porady dotyczące tego jak inwestować w Chinach.

Li Lu jest założycielem i prezesem Himalaya Capital – firmy inwestycyjnej zarządzającej 10 mld USD kapitału, która inwestuje w wartość. Zna on osobiście Charliego Mungera, którego namówił do inwestycji w spółkę BYD.

Li Lu urodził się w Chinach. Ukończył ekonomię i prawo na Columbia University. W latach 1998-2004 zarządzał funduszem hedge, ale ze zmiennym szczęściem. Od 2004 roku skupia się na inwestowaniu w wartość. Jest autorem kilku książek, m.in. „Civilization, Modernization, Value Investing and China" (wydana w r. 2020 po chińsku). Pomógł przetłumaczyć na chiński książkę “Poor Charlie's Almanack”.

Zobacz także: 5 trendów które ukształtują przyszłość branży biotechnologicznej

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.