Publikacja wyników finansowych to dobry moment na kupno akcji - wynika z najnowszych badań
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
05 paź 2018, 10:23

Publikacja wyników finansowych to dobry moment na kupno akcji, o ile spółka zaskoczy pozytywnie – wynika z najnowszego badania

Co do zasady, akcje spółek z GPW, po publikacji pozytywnie zaskakujących wyników, rosną szybciej niż główne indeksy. Co więcej, ten efekt może się utrzymać nawet dłużej niż rok. Tak wynika z najnowszych badań naukowców. Te analizy wpisują się w globalne wyniki badań na temat poinformacyjnych dryfów cenowych.

Tak jak na amerykańskiej, tak również i na polskiej giełdzie mamy do czynienia z efektem wzrostu cen akcji spółek ponad benchmark po publikacji zaskakująco dobrych wyników finansowych, przekraczających konsensus rynkowy (z ang. PEAD – Post Earnings Announcement Drift). Marek Sojka ze Szkoły Głównej Handlowej do badania wykorzystał dane z lat 1998 – 2017. Dzięki temu dokładnie ustalił, jak zjawisko PEAD jest widoczne na GPW.

Po dobrych wynikach bardziej rosną akcje małych spółek

Sojka w swoim badaniu podzielił spółki z GPW na trzy grupy: akcje wszystkich spółek, dużych i małych. W ciągu 180 dni zjawisko PEAD było widoczne w każdej grupie – średni wzrost cen akcji spółek wynosił ok. 6% ponad benchmark (WIG). Przy czym największa zmiana była widoczna w grupie małych spółek (6,1%), a najmniejsza wśród dużych (5,3%).

Jak tłumaczy autor badania, jest to spowodowane płynnością i efektywnością rynku, która w sektorze małych spółek jest mniejsza, niż w przypadku dużych.

Ceny akcji po dobrych wynikach mogą pójść w górę nawet o 8,5%

Średnio nawet o 8,5% ponad WIG mogą urosnąć akcje małych spółek w rok od publikacji wyników finansowych. Natomiast ceny akcji dużych spółek średnio idą w górę o 4,1% ponad benchmark.

1. Średni wzrost cen akcji ponad benchmark (WIG) po publikacji zaskakująco dobrych wyników (%)

czas od publikacji wynikówmałe spółkiduże spółki
10 dni2,70,9
90 dni5,23,1
180 dni6,15,3
360 dni8,54,1

Wzrosty mogą utrzymać się przez następne 540 dni

Kolejny ważny wniosek, do którego doszedł autor badania brzmi: po publikacji zaskakująco dobrych wyników finansowych, ceny akcji spółek mogą rosnąć nawet przez kolejne 540 dni i będzie to efekt tylko tego jednorazowego zdarzenia. Przy czym, tak długi efekt działania PEAD był widoczny przede wszystkim w sektorze małych spółek.

Dryf wzrostowy na małych spółkach jest widoczny szczególnie w ciągu pierwszych 10 dni po publikacji. Potem ceny akcji stabilizują się, żeby znów 20 dni przed publikacją kolejnego raportu pójść w górę.

Jak zaznacza sam autor badania, wszystkich wniosków, do których w nim doszedł, nie można w całości przenosić na aktualną sytuację rynkową. Niemniej jednak, mogą one być dla inwestorów pewną wskazówką co do wyceny akcji spółek na GPW, którą należy brać także pod uwagę przy ocenie ryzyka inwestycyjnego.

Zobacz także: Na polskiej giełdzie występuje efekt niedowartościowania spółek podczas IPO – wynika z najnowszych badań polskich naukowców

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.