Ile dają zarobić na pierwszej sesji spółki debiutujące na GPW i NewConnect?
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
03 paź 2018, 06:55

Na polskiej giełdzie występuje efekt niedowartościowania spółek podczas IPO – wynika z najnowszych badań polskich naukowców


Warto mieć akcje spółki debiutującej na GPW czy NewConnect, szczególnie tych z branży energetycznej i zdrowotnej. Zwykle podczas pierwszej sesji akcje drożeją znacząco. Problem w tym, że potem „im dalej w las, tym gorzej”.

Na polskiej giełdzie występuje efekt niedowartościowania spółek podczas IPO (z ang. IPO underpricing effect). Ale nie jest on tak mocny, jak w USA – wynika z badania przeprowadzonego przez polskich naukowców.

Warto mieć akcje debiutanta podczas pierwszej sesji...

Jednym z głównych, i zarazem najciekawszych wniosków z badania opisanego w artykule „IPO Mispricing. Evidence from Aftermarket Performance Tests and a Natural Experiment in Poland”, jest ten dotyczący stóp zwrotu na pierwszej sesji. Wynika, z niego W przypadku spółek debiutujących na rynku podstawowym GPW wyniosła ona średnio 10,6%. W przypadku spółek wchodzących na rynek równoległy NewConnect sięgnęła 37,5%.

W USA w latach 2001-16 spółki na pierwszej sesji drożały średnio o 14%, ale w latach 1999-2000 aż o 65% (efekt narastania tzw. bańki internetowej). W najdłuższym okresie, dla którego są dostępne dane, czyli w latach 1980-2016, było to 18%. To oznacza, że na amerykańskiej giełdzie zjawisko IPO underpricing effect jest o wiele silniejsze.

Badanie przeprowadzili Łukasz Langer i Paulina Roszkowska z University of California oraz Piotr Langer ze Szkoły Głównej Handlowej. Pracowali na próbce 871 debiutów (IPO), jakie miały miejsce na GPW (387) i NewConnect (487) od początku 2005 do połowy 2017 roku.

Zobacz także: Prosty trick, który powie ci, na których debiutach spółek na giełdzie zarobisz

Najlepiej mieć akcje spółki debiutującej z sektoraenergetycznego lub zdrowotnego

Co ciekawe, autorzy badania pokusili się o sprawdzenie, w jakich sektorach zjawisko niedowartościowania spółki podczas debiutu jest najsilniejsze. Okazało się, że jeśli chodzi o biznesy debiutujące na głównym rynku, to najbardziej podczas pierwszej sesji rosną spółki energetyczne (+20%) i z sektora zdrowotnego (+18,2%). Na NewConnect najwięcej można było zarobić na spółkach IT, telekomunikacyjnych i surowcowych.
 

Tab. 1. Zmiana wyceny spółek z danego sektora podczas debiutu (proc.)

 GPWNewConnect
energetyka20,020,8
zdrowie18,217,0
telekomunikacja14,140,7
finanse13,415,2
IT12,545,9
przemysł12,016,2
odzież8,626,1
FMCG5,719,6
nieruchomości4,47,0
usługi publiczne4,225,7
surowce0,542,5

Źródło: Langer, Roszkowska i Langer (2018)
 

1. Stopy zwrotu podczas debiutanckiej sesji

ipo stopy


Co ważne, zazwyczaj kilka sesji po IPO to okres, podczas którego wycena debiutującej spółki rośnie znacząco. Potem, patrząc średnio, jest coraz gorzej. Wyceny idą w dół, szczególnie jest to widoczne w przypadku spółek z NewConnect.
 

2. Skumulowane zachowanie kursów spółek po IPO

po ipo

Najlepszy debiut w historii: +698%

Jedną z dużych ciekawostek, jaką możemy znaleźć w omawianym artykule jest opis niesamowitego zdarzenia, do jakiego doszło w grudniu 1999 roku. Podczas debiutanckiej sesji na Wall Street wycena spółki VA Linux wystrzeliła na północ o 698%, do 240 USD, by w kolejnych 3 latach spaść o blisko 100%, do 1 USD!

Do przebadania debiutanckich sesji na polskim parkiecie autorów raportu skłoniło nie tylko istnienie luki badawczej (zachowanie polskich papierów podczas IPO nie było opisane), ale także rosnąca rola polskiego rynku kapitałowego (został w tym roku zaklasyfikowany przez firmę FTSE Russell do rynków rozwiniętych).

Źródła wykresów: Langer, Roszkowska i Langer (2018)

Zobacz także: Amerykańskie akcje przeżywają złoty okres, ale on się powoli kończy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.