Limit prowadzonych zbiórek wzrośnie do 5 mln euro - crowdfunding czekają duże zmiany
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 paź 2020, 10:27

Limit prowadzonych zbiórek wzrośnie do 5 mln euro. Crowdfunding inwestycyjny czekają duże zmiany

Większe oferty do 5 mln euro oraz lepsza ochrona inwestorów – to główne zmiany, jakie niosą ze sobą nowe przepisy unijne regulujące crowdfunding, które wejdą w życie za rok.

5 października br. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy w sprawie platform finansowania społecznościowego i ochrony inwestorów z nich korzystających. Zmiany oznaczają kilka ułatwień dla branży i powinny sprzyjać dalszemu jej rozwojowi.

„Nowe europejskie regulacje dotyczące crowdfundingu są dedykowane pod finansowanie społecznościowe, przez co są nowoczesne i bardziej przejrzyste niż dotychczasowe ramy prawne. Na mocy nowego prawa rynek ten zostanie ujednolicony na poziomie Unii Europejskiej, przez co platformy crowdfundingowe będą mogły działać transgranicznie bez dodatkowych zgód czy licencji. Z tego powodu polscy inwestorzy bez większych problemów będą mogli inwestować w zagraniczne podmioty, a polskie spółki pozyskiwać finansowanie od zagranicznych inwestorów. Otwiera to całą paletę nowych możliwości. Kolejna rzecz to zwiększony limit kampanii do 5 mln euro. Powoduje to, że po finansowanie od społeczności będą mogły sięgnąć nie tylko spółki idące na NewConnect, ale również mniejsze firmy planujące debiut na głównym rynku GPW. Nowe regulacje wprowadzają także dodatkowe uprawnienia dla inwestorów”  – mówi Wojciech Iwaniuk, członek zarządu INC, właściciela platformy Crowdconnect.

Reakcja branży jest bardzo pozytywna. Nadchodzące zmiany ucieszyły również Arkadiusza Regieca, szef i założyciela platformy Beesfund, która jako pierwsza rozpoczęła w Polsce działalność crowdfundingową.
 


Przypomnijmy, że crowdfunding to usługa łączenia innowacyjnych start-upów szukających finansowania z dawcami kapitału (inwestorami). Odbywa się ona za pośrednictwem platform internetowych.

Oto najważniejsze zmiany w crowdfundingu

Zerknijmy na szczegóły. Oto najważniejsze zmiany, jakie wprowadza nowe rozporządzenie UE:

  • wymóg posiadania licencji dla platform,
  • wprowadzenie nowego dokumentu – Arkusz Kluczowych Informacji,
  • możliwość prowadzenia rynku wtórnego,
  • podniesienie maksymalnego progu wartości emisji,
  • wprowadzenie limitu finansowania bez prospektu do 5 mln euro,
  • umożliwienie zarządzania portfelem.

Dla przedsiębiorców działających na rynku crowdfundingu, najważniejszą zmianą jest wymóg posiadania licencji. Powstanie obowiązek rejestracji platform crowdfundingowych w krajowych organach nadzorczych. Zapewne wyeliminuje on z rynku małe i słabe podmioty, a wzmocni dużych graczy, takich jak Beesfund, Crowdway czy Crowdconnect.

Emitenci będą musieli publikować Arkusz Kluczowych Informacji. Ma to być dokument podobny do dokumentu znanego nabywcom jednostek w funduszach inwestycyjnych. Ma w prostej formie prezentować najważniejsze informacje o aktywie.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które zostanie dopuszczone, jest rynek wtórny obrotu udziałami kupionymi poprzez platformy crowdfundingowe. Teraz inwestorzy takich udziałów nie mogą oferować w przestrzeni publicznej. Nowe przepisy europejskie zezwolą na powstanie swoistych „tablic ogłoszeniowych” na platformach crowdfundingowych.

Zmianą, która szczególnie może cieszyć i platformy i emitentów będzie podniesienie maksymalnego progu emisji akcji z 1 mln euro do 5 mln euro w skali roku.

Nowe przepisy wejdą w życie za 12 miesięcy.

Zobacz także: Crowdfunding DRAGO entertainment: Co warto wiedzieć o spółce?

Branża crowdfundingowa: zmiany idą w dobrym kierunku

Marcel Rowiński, dyrektor operacyjny w Crowdway uważa, że rozporządzenie PE i Rady UE wprowadza dobre zmiany, których rynek oczekiwał. „Najgłośniej komentowanym elementem porozumienia jest podwyższenie limitu zbiórki z równowartości 1 mln euro obecnie do 5 mln euro. Przewidujemy, że pomoże ono podjąć decyzję o realizacji kampanii kolejnym podmiotom z nowych branż, a także biznesom szybkorosnącym, dla których emisja akcji do 1 mln euro jest niewystarczająca do realizacji celów” – wskazuje Rowiński.

Rowiński zwraca też uwagę na możliwość prowadzenia ofert transgranicznych w granicach UE. „Wielu obecnych i przyszłych emitentów już dziś prowadzi działalność w kilku krajach i mogłaby pozyskać finansowanie także na tych rynkach. Taką szanse otwiera przewidziana w rozporządzeniu zmiana” – podkreśla dyrektor Crowdway.

Rowiński nie narzeka na zapisy mające na celu ochronę inwestorów, takie jak autoryzacja platform czy Arkusz Kluczowych Informacji. „Te przepisy dla poszczególnych operatorów będą oznaczały konieczność wdrożenia dodatkowych procedur, jednak przez zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów przyczynią się do standaryzacji i profesjonalizacji rynku” - podkreśla.

Prawo europejskie dotyczące crowdfundingu zmierza więc w dobrym kierunku. Ucywilizuje finansowanie społecznościowe, ale też da mu szersze ramy. Czy NewConnect powinien czuć się zagrożony?

Zobacz także: Szykuje się wielka fuzja na rynku crowdfundingu. Crowdcube połączy się z Seedrs

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.