INC chce wynieść crowdfunding na nowy poziom i uruchamia nową spółkę. Trafi do niej platforma Crowdconnect i Raisemana
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
27 paź 2020, 09:14

INC uruchomi oddzielny podmiot wyspecjalizowany w crowdfundingu. Trafi do niego platforma CrowdConnect i Raisemana

Na platformie CrowdConnect przeprowadzono w tym roku już 8 kampanii, w ramach których pozyskano łącznie 16 mln zł. Grupa INC pracuje nad wydzieleniem tej działalności do nowego podmiotu. Debiut nowej spółki na NewConnect byłby możliwy w przyszłym roku.

Grupa INC na rynku crowdinvestingu działa dopiero od roku. Mimo to w 2020 roku przeprowadzono z sukcesem 8 kampanii, w ramach których pozyskano łącznie 16 mln zł. Za zbiórkami kryją się również debiuty na NewConnect. W tym roku do grona spółek notowanych na rynku alternatywnym dołączył m.in. Plantwear.

Odnoszone sukcesy skłoniły Grupę INC jako właściciela platformy CrowdConnect do pomysłu wydzielenia działalności do odrębnego podmiotu. Oprócz CrowdConnect, miałaby należeć nowo powstała platforma Raisemana. Ma to być dedykowany podmiot, który zajmie się wsparciem społecznościowego finansowania dla firm, a jego debiut na NewConnect miałby nastąpić w przyszłym roku. Szefem nowego projektu zostanie Wojciech Iwaniuk, dotychczasowy członek zarządu INC.

„Ponieważ crowdfunding udziałowy został uregulowany na poziomie rozporządzenia unijnego, Grupa INC myśli o wydzieleniu działalności crowdfundingowej do jednego podmiotu. Na dzień dzisiejszy konsultujemy ten projekt na poziomie wewnętrznym” – mówi Wojciech Iwaniuk, członek zarządu notowanej na warszawskiej giełdzie Grupy INC „Trzeba również pamiętać, że obecnie właścicielem platformy jest podmiot nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, więc tutaj musimy dochować wszelkiej staranności. Ten podmiot na razie miałby składać się z CrowdConnectu oraz platformy Raisemana, w której posiadamy 70% udziałów. Jednak nie zamykamy się jedynie na te projekty, patrzymy również na inne formy wsparcia finansowania społecznościowego. Docelowo chcemy, aby ten podmiot znalazł się na rynku kapitałowym” – dodaje.

Zobacz także: Raisemana to platforma crowdfundingowa GPW dla spółek gamingowych. Inwestorzy w zamian za pieniądze otrzymają tokeny

Przepisy unijne ułatwią działalność crowdfundingową

Grupa INC prowadzi działalność crowdfundingową dopiero od niedawna. Jednak to nie przeszkodziło w osiąganiu sukcesów. Kilka tegorocznych kampanii zakończyło się dosłownie w kilkanaście minut. Mowa chociażby o Detalion Games czy DRAGO entertainment. Spółki przeprowadzające zbiórki na CrowdConnect celują w najbliższym czasie w debiut na NewConnect.

„Jako Grupa INC jesteśmy obecni na rynku crowdinvestingu dopiero od roku. W naszej ocenie, jeszcze przed rozpoczęciem działalności w tej branży, główną bolączką był permanentny brak exitu ze spółek. Przeprowadzono szereg transakcji, które wstrzymywały kapitał inwestorów, nie dając im żadnej płynności. U nas jest zupełnie inaczej, ponieważ już pierwsze spółki zadebiutowały na giełdzie m.in. Plantwear, a kolejne sześć spółek złożyło lub planują złożenie dokumentów informacyjnych na giełdzie w tym roku. Wychodzimy z założenia, że każdy projekt, który realizujemy powinien zmierzać na rynek kapitałowy” – wskazuje Wojciech Iwaniuk.

W tym roku planowane jest jeszcze kilka kampanii, m.in. Mazurskiej Manufaktury Alkoholi oraz Iron VR.
 

Crowdconnect

Na rynku crowdfundingu ostatnio sporo się dzieje. Już za 12 miesięcy będą obowiązywać nowe przepisy unijne regulujące crowdfunding. Główną zmianą ma być limit prowadzonych zbiórek, który wzrośnie do 5 mln euro. Może to dać szansę większym spółkom na pozyskanie finansowanie, a co za tym idzie już nie tylko rynek NewConnect będzie w ich kręgu zainteresowania.

Obecnie kampanie crowdfundingowe nie przekraczają wartości 1 mln euro, dlatego spółki celują w debiut na NewConect. Nowe przepisy umożliwiają większym firmom wejście na główny rynek GPW.

Zobacz także: Limit prowadzonych zbiórek wzrośnie do 5 mln euro. Crowdfunding inwestycyjny czekają duże zmiany

CrowdConnect oraz platforma Raisemana oddzielnym podmiotem

Ostatnio GPW, w ramach GPW Private Market, ogłosiło powstanie nowej platformy crowdfundingowej Raisemana. Jest to inicjatywa Codeaddict oraz Grupy INC. Spółki gamingowe, które nie są jeszcze gotowe do debiutu na warszawskiej giełdzie, będą mogły pozyskać finansowanie na konkretny projekt. Inwestorzy w zamian otrzymają tokeny. Zarówno platforma Raisemana jak i CrowdConnect mają zostać wydzielone do oddzielnego podmiotu. Jak podkreśla Wojciech Iwaniuk, celem będzie wejście spółki na rynku kapitałowym.

„Widzimy spore zainteresowanie ze strony spółek gamingowych naszą nową platformą. Nawet duże firmy notowane na warszawskiej giełdzie nawiązały kontakt z platformą w sprawie współpracy. Również inwestorzy zapisują się do bazy Raisemana – około kilkudziesięciu osób dziennie. Obecnie pracujemy nad pierwszą kampanią, która będzie związana ze spółką z grupy Movie Games. Chcemy wykorzystać potencjał warszawskiego studia i rozpoznawalność osób współpracujących z grupą” – opowiada Wojciech Iwaniuk.

Wspomniany projekt to gra Gangster Simulator z portfolio spółki True Games. W firmę zaangażowany jest raper Michał „Małolat” Kapliński oraz Wojtek Sokół. Co więcej, drugi z nich będzie wspierał kampanię promocyjną swoim wizerunkiem. Prosto rozważa również stworzenie dedykowanej serii gadżetów dla inwestorów.

Co wyróżnia platformę Raisemana?

  • Nie jest potrzebny rachunek maklerski, aby zainwestować w projekt.
  • Inwestorzy wybierają konkretny projekt studia gamingowego. Nie ryzykują inwestycji w cały portfel spółki.
  • Rozwiązanie oparte o technologię blockchain.
  • Plany rozszerzenia Raisemana poza rynek gier np. crowdfunding filmów.

Na razie projekty, które dominują na polskim rynku gier, nie przekraczają budżetu 1 mln zł. Wraz z rozwojem platformy i realizacją kolejnych kampanii, planowana jest realizacja większych tytułów.

Zobacz także: „W życiu lubię wydawać, nie kolekcjonuję pieniędzy, ale w Prosto jest dokładnie na odwrót” - mówi Wojtek Sokół

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.