9 spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie w najbliższych miesiącach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
22 sie 2016, 06:44

9 spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie w najbliższych miesiącach

Ten rok nie obfituje w debiuty na GPW. Było ich do tej pory zaledwie 10, w tym trzy przejścia bez emisji z NewConnect. Sprawdziliśmy czy po wakacjach ma szansę się to zmienić. Zapytaliśmy spółki, które ogłosiły zamiar wejścia na nasz parkiet, czy podtrzymują swoją decyzję i kiedy można spodziewać się ich debiutu. Oto lista 9, które mogą pojawić się na giełdowym parkiecie, w ciągu najbliższych miesięcy.

Hossa deweloperów gier przyciąga inne spółki na parkiet

Vivid Games – z NewConnect

Niedawno spółka Vivid Games , producent gier notowany na rynku NewConnect , opublikowała prospekt emisyjny. Firma jest znana z serii „Real Boxing”, a obecnie pracuje nad kilkoma nowymi tytułami. Ma zamiar przenieść się na rynek główny, lecz nie będzie przeprowadzać emisji akcji. Więcej na temat Vivid Games pisaliśmy w zeszłym tygodniu.

PlayWay – producent i wydawca gier

W tym roku na głównym parkiecie ma też pojawić się nowa spółka zajmująca się produkcją gier – PlayWay. Rozważa ona przeprowadzenie oferty publicznej jeszcze w tym roku. Firma powstała w 2011 roku i wydała już łącznie 41 gier. Do tej pory rozrastała się bazując tylko na własnych środkach, bez pożyczek, kredytów i emisji. Na giełdę wchodzi by móc jeszcze szybciej się rozwijać.

PlayWay tworzy obecnie 60 gier w 44 zespołach. Większość to zespoły wewnętrzne i spółki zależne. Sami, bezpośrednio tworzymy /sprzedajemy i marketingujemy nasze produkcje. Dzięki wysokiej dbałości o koszty w latach 2011-2015 osiągnęliśmy średnią rentowność produkcji na poziomie 700%. Kierunek rozwoju to przede wszystkim dalsza rozbudowa obecnych zespołów i szukanie nowych nisz na rynku.

mówi Krzysztof Kostowski, Prezes PlayWay S.A.

O spółce PlayWay pisaliśmy w związku z targami Gamescom, na których prezentuje ona swoje produkty.

Aktualizacja

Zobacz analizę IPO spółki PlayWay

Kilku przyszłych debiutantów już zwróciło uwagę inwestorów

UNIMOT – multienergetyczna spółka handlująca olejem napędowym, gazem i energią elektryczną

Od kilku miesięcy do przejścia z rynku NewConnect przygotowuje się spółka UNIMOT. Podczas IPO planuje ona przeprowadzić emisję akcji. Pozyskane środki mają być przeznaczone na realizację kluczowym celów strategicznych.

Wierzymy też, że obecność na rynku regulowanym otworzy przed nami nowe perspektywy biznesowe, poszerzy popularyzację UNIMOT w wielu środowiskach. Nasza Spółka, ze względu na multienergetyczną ofertę, wyróżnia się dużym potencjałem, który może zostać w pełni wykorzystany m.in. dzięki szerokim możliwościom, jakie oferuje publiczny rynek kapitałowy.

mówi Robert Brzozowski prezes UNIMOT S.A.

W zeszłym miesiącu weszły w życie nowe przepisy, których celem jest ograniczenie szarej strefy i tym samym wspomaganie rozwoju biznesu takich spółek jak UNIMOT. Wspominaliśmy o tym w artykule z czerwca.

Spółka UNIMOT zdaje sobie sprawę, że inwestorzy mają pewien dystans do rynku NewConnect i dlatego ma zamiar zwiększyć swoją transparentność, przechodząc na rynek regulowany. W ostatnich miesiącach UNIMOT intensywnie pracuje nad tym, by potencjalni inwestorzy, chcący wziąć udział w objęciu nowej emisji, wiedzieli czym zajmuje spółka się i jakie są jej perspektywy rozwoju. Także na łamach Strefy Inwestorów pojawiały się artykuły na jej temat, np. Od debiutu na NewConnect UNIMOT wzrósł o 600%. Teraz jest gotowy na parkiet główny GPW.

REINO Dywidenda Plus– polski REIT

Głośno jest też w ostatnich tygodniach o spółce REINO Dywidenda Plus, która jest pierwszym polskim REIT-em (Real Estate Investment Trust), czyli dywidendowym podmiotem wspólnego inwestowania w istniejące i wynajęte nieruchomości. Spółka inwestuje w polskie nieruchomości komercyjne i gwarantuje dywidendę nie mniejszą niż 90% zysków.

Inwestowanie w spółki o takim profilu działalności jest bardzo popularną formą oszczędzania na emeryturę w USA. W Polsce jeszcze nie ma odpowiednich przepisów do stworzenia REIT-ów w formie znanej z innych krajów, ale rząd już zapowiedział ich wprowadzenie.

Debiut na giełdzie to dość oczywisty wybór, praktykowany na całym świecie. REIT-y z założenia powinny być publiczne. Zgodnie z ich koncepcją, mają one dać możliwość inwestowania w duże bezpieczne aktywa drobnym inwestorom. Dzięki obecności na giełdzie z jednej strony zapewniamy odpowiednią transparentność i nadzór oraz płynność, z drugiej zaś mamy dostęp do kapitału w skali odpowiedniej dla inwestycji w tego typu nieruchomości.

mówi Radosław Świątkowski, prezes RDP SA

O spółce REINO pisaliśmy już przed wakacjami w artykule pt. Zbliża się IPO nietypowej spółki na GPW. Debiut REINO Partners, pierwszego REIT-u w Polsce. Niestety, debiut został wstrzymany i ma być wznowiony w pierwszym możliwym terminie po wakacjach.

Zortrax – polski producent drukarek 3D

Chyba najbardziej oczekiwanym debiutem jest debiut producenta drukarek 3D Zortrax S.A. Spółka od przeprowadziła w 2015 małą publiczną emisje akcji (w oparciu o memorandum informacyjne), a także dwie emisje obligacji. Teraz planuje wejść na parkiet główny. Kiedy może dojść do debiutu? W lipcu spółka przeprowadziła drugą emisję akcji i pozyskała strategicznego inwestora, Dariusza Miłka, założyciela i prezesa spółki CCC. Ta transakcja sprawia, że debiut na giełdzie odsunie się w czasie, ponieważ dzięki wsparciu Miłka, spółka pozyskała kapitał na dalszy rozwój. Obecnie Zortrax deklaruje, że do wejścia na GPW dojdzie w 2017 roku.

4 spółki, które planują pozyskać kapitał na rozwój

TXM – właściciel Textilmarket

Wkrótce możemy się spodziewać debiutu na giełdzie spółki TXM, która jest właścicielem marki Textilmarket – znanej sieci marketów dyskontowych, oferujących odzież oraz artykuły codziennego użytku w Polsce, Czechach, Słowacji i Rumunii. Na razie prospekt emisyjny jest weryfikowany przez KNF, ale spółka zakłada wejście na GPW jeszcze w tym roku.

TXM jest częścią Grupy Redan S.A., notowanej już na GPW. Teraz część dyskontowa grupy ma być wprowadzona na rynek jako osobna spółka.

Chcemy w ten sposób pozyskać środki na finansowanie rozwoju działalności. Jednocześnie wprowadzenie TXM na giełdę pozwoli inwestorom korzystać ze wzrostu wartości spółki w efekcie jej dynamicznego rozwoju. Obecnie dobre wyniki uzyskiwane przez sieć dyskontową są zdyskontowane niepewnością związaną z wynikami segmentu modowego (marki Top Secret, Troll i Drywash) będącego drugim filarem Grupy Redan.

mówi Bogusz Kruszyński, Prezess Redan S.A.

Stelmet – pruducent architektury ogrodowej

W lipcu do KNF trafił prospekt emisyjny spółki Stelmet. Jest to producent i dystrybutor drewnianej architektury ogrodowej, czyli wyrobów z drewna przeznaczonych do grodzenia, wyposażania i dekoracji ogrodów, parków, tarasów i wszelkiego rodzaju przestrzeni rekreacyjnych (płoty, kwietniki, altany, domki narzędziowe itp.).

Nasze produkty sprzedawane są w ponad 25 krajach, w tym na największych rynkach Unii Europejskiej – Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, gdzie Grupa zdobyła silną pozycję. Zamiarem Grupy Stelmet jest umacnianie wiodącej pozycji w Europie m.in. poprzez systematyczny wzrost sprzedaży, zwiększanie mocy produkcyjnych i dalszą poprawę efektywności.

deklaruje zarząd spółki Stelmet S.A.

Data debiutu Stelmetu na GPW nie jest jeszcze znana. Zależeć będzie ona od postępu prac KNF nad prospektem, oraz od warunków rynkowych.

Medort – producent sprzętu rehabilitacyjnego

Na początku przyszłego roku na giełdę ma zamiar wejść Medort. Spółka jest jednym z 10 największych na świecie producentów sprzętu rehabilitacyjnego. Medort rozwija gamę produktów upper-premium w zakresie wózków elektrycznych, jak również linię wózków aktywnych oraz sprzętu dla seniorów, mających ograniczoną możliwość poruszania się.

Spółka ma zamiar pozyskać środki na dalsze akwizycje zarówno w spółki technologiczne (rozwój portfolio produktowego) jak i dystrybucyjne na atrakcyjnych dla nas rynkach Europy i Ameryki. Bardzo możliwe, że będziemy chcieli także zastąpić część naszego długu kapitałem.

mówi Michał Perner, Wiceprezes Zarządu Medort S.A.

Jak deklaruje wiceprezes spółki, wciąż nie jest do końca pewne, czy wybierze ona debiut na GPW, czy inny europejski parkiet. W grę wchodzi kilka dróg dalszego rozwoju.

Sieć marketów Dino

Sieć marketów Dino także zapowiedziała wejście na GPW. W ostatnich latach spółka bardzo się rozrosła, ale na giełdę nie idzie po gotówkę. Jej głównym inwestorem, posiadającym 49% akcji jest fundusz Enterprise Investors, a pakiet większościowy wciąż należy do Tomasza Biernackiego – założyciela sieci. Fundusz private equity chce, poprzez debiut na GPW, wyjść z inwestycji i to właśnie jego akcje zostałyby zaoferowane inwestorom. Natomiast główny właściciel ma zamiar wciąż pozostać w firmie i nie będzie sprzedawał swoich udziałów.

Kolejna spółka energetyczna złożyła prospekt emisyjny

Energia dla Firm, jeden z największych niezależnych sprzedawców energii elektrycznej i gazu w Polsce, zrobił pierwszy krok w drodze na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka w związku z planowaną ofertą publiczną akcji, złożyła 12 sierpnia prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego. Pieniądze pozyskane na rynku kapitałowym, Energia dla firm chce przeznaczyć na dalszy rozwój w segmentach sprzedaży energii elektrycznej i gazu, a także ekspansję w obszarze sprzedaży systemów fotowoltaicznych.

Rozpoczęliśmy działalność zaraz po rozpoczęciu liberalizacji rynku energetycznego. Mamy ugruntowaną pozycję jako jeden z największych niezależnych sprzedawców energii elektrycznej i gazu, zbudowaliśmy też rozpoznawalną i wartościową markę. To optymalny moment na ofertę publiczną i giełdowy debiut. Chcemy zrobić kolejny krok i wzmocnić naszą podstawową działalność, a także wprowadzić nowe rozwiązania dla klientów. Sprzyjają nam doskonałe perspektywy rynku, na którym z jednej strony oczekiwany jest wzrost konsumpcji energii elektrycznej i gazu, a z drugiej wciąż jest miejsce na wprowadzania nowych produktów, sprzedawania kolejnych usług istniejącym klientom, np. w zakresie zwiększenia efektywności wykorzystania energii przez konsumentów.

wyjaśnia Wojciech Pomykała, Prezes Energii dla Firm.

Z debiutami krucho, ale rok jeszcze się nie skończył

Obecnie mamy tylko 7 spółek, które zapowiedziały swój debiut w tym roku i 2 w 2017 r. Nie jest to dużo. Dla porównania, w zeszłym roku od września do grudnia zadebiutowało 17 spółek. Miejmy w takim razie nadzieję, że pojawią się jeszcze inni debiutanci i te wartości się poprawią. Może tak się zdarzyć, gdyż wiele spółek ogłasza plany IPO w ostatniej chwili.

Będziemy śledzić nowe debiuty, a najciekawsze spółki przeanalizujemy i opiszemy, jak tylko podadzą harmonogram wejścia na GPW i opublikują prospekt emisyjny.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.