Nubank, w którego zainwestował sam Warren Buffett, szykuje się do debiutu na Wall Street - oto jak możesz wziąć udział w tym IPO
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
03 gru 2021, 11:32

Nubank, w którego zainwestował sam Warren Buffett, szykuje się do debiutu na Wall Street. Inwestorzy z Polski mogą wziąć udział w tym IPO

Na giełdę wybiera się pierwszy bank cyfrowy w Ameryce Łacińskiej, w który zainwestował sam Warren Buffett za pośrednictwem swojego wehikułu inwestycyjnego Berkshire Hathaway .

Rok 2021 jest rekordowy na amerykańskim rynku IPO, a może być jeszcze bardziej fantastyczny dzięki zbliżającemu się IPO spółki Nu Holdings. Jest to wiodąca platforma ze sfery bankowości cyfrowej, która ustala w tej chwili warunki podwójnego notowania (dual listing) w Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

Tymczasem w III kwartale 2021 w USA w ramach 94 IPOs spółki pozyskały 27 mld USD. To był najlepszy pod tym względem III kwartał na amerykańskim rynku giełdowym od roku 2000.
 

Liczba i wartość IPO w USA w ujęciu kwartalnym

Liczba i wartość IPO w USA

Źródło: Renaissance Capital

Zobacz także: Rivian, producent elektrycznych pickupów i SUV-ów z USA, szykuje się do debiutu na Wall Street. Inwestorzy z Polski mogą wziąć udział w tym IPO

Pierwszy bank cyfrowy w Ameryce Łacińskiej

Nu Holdings to wiodąca platforma ze sfery bankowości cyfrowej, działająca w Brazylii, Meksyku i Kolumbii. Znana jest jako Nubank. Chce zebrać do 3 mld USD w ramach pierwszej oferty publicznej, oferując 289,2 mln akcji w przedziale cenowym 10-11 USD. Firma z siedzibą na Kajmanach przy takich warunkach oferty miałaby wartość 50,8 mld USD. Jeden z jej największych konkurentów, szwedzki startup fintech Klarna, został wyceniony na 45,6 mld USD w czerwcu 2021 roku.

Spółka jest jedną z największych na świecie platform bankowości cyfrowej i jedną z wiodących firm technologicznych na świecie, z 48,1 milionami klientów w Brazylii, Meksyku i Kolumbii na dzień 30 września 2021 r. Nu była pierwszą cyfrową platformą bankową w Ameryce Łacińskiej i od 2018 r. rozwinęła swój ekosystem klientów indywidualnych i MŚP przy 110% CAGR. Firma powiększa swoją bazę klientów średnio o 2 mln nowych każdego miesiąca. Zatrudnia blisko 5,4 tys. ludzi.

Nubank oferuje darmowe usługi. W ofercie ma nie tylko usługi bankowe, ale też ubezpieczenia, pożyczki oraz konta oszczędnościowe. Jednym z dużych inwestorów Nu Holdings jest Berkshire Hathaway, wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta, który w tym roku zainwestował w ten biznes 500 mln USD.

Perspektywy rozwoju Nubanku są spore, bo w Ameryce Łacińskiej mieszka ponad 650 mln ludzi, z których wielu wciąż nie posiada konta w bankach. Potencjalny rynek szacowany jest na 269 mld USD.

Firma Nu Holdings została założona w 2013 roku i zaksięgowała 1,3 mld USD przychodu za 12 miesięcy zakończonych 30 września 2021 roku. Złożyła poufny wniosek o IPO w Nowym Jorku dnia 2 sierpnia 2021 r. Takie banki, jak Morgan Stanley, Goldman Sachs, Citi, Nu Invest, Allen & Company, HSBC i UBS Investment Bank są współprowadzącymi księgę popytu w tej transakcji.
 

nubank

Zobacz także: Robinhood wyceniony przed debiutem na 35 mld USD. Eksperci powątpiewają czy spółka jest tyle warta

Jak wziąć udział w IPO Nu Holdings

W jaki sposób polski inwestor może wziąć udział w ofercie Nu Holdings? Poprzez platformę Freedom24. Zapisy na akcje producenta elektrycznych pick-upów są przyjmowane do 8 grudnia 2021 r. Minimalna kwota wniosku o udział w IPO to 2 tys. USD, ale jest możliwość, że inwestor otrzyma mniejszą liczbę akcji, niż chciałby (tzw. redukcja zapisów), jeśli zainteresowanie będzie duże.

Freedom24 to bodajże jedyna platforma inwestycyjna dostępna na terenie Polski, która daje łatwy dostęp do amerykańskich IPO. Prowizja pobierana przez nią jest średnio o 47% niższa od prowizji pobieranej przez konkurentów (obliczenie dla transakcji za 2 500 euro). Jest to jedyny europejski broker notowany na Nasdaq, działający zgodnie z zasadami MiFID II, ubezpieczający rachunek inwestycyjny na 20 000 euro.

Sprawdźmy, jak do tej pory wychodzili inwestorzy na dużych i ważnych IPO, które miały miejsce na amerykańskiej giełdzie, a które były dostępne dla polskiego inwestora dzięki Freedom24 i o których pisaliśmy na łamach Strefy Inwestorów. Na początku czerwca pisaliśmy o zbliżającym się debiucie brokera Robinhood Markets. Akcje w ofercie były do kupienia po 38 USD, obecnie są notowane po 27,98 USD. To oznacza, że inwestorzy, którzy wzięli udział w IPO są stratni na -26,4% (stan na 25 listopada br.).

W połowie października pisaliśmy o możliwości wzięcia udziału w IPO Rivian. Spółka ta jest uważana za kolejną Teslę. Chce produkować elektryczne SUV-y i ma w garści wielkie zamówienie na auta od Amazona, który zresztą posiada znaczny pakiet akcji. Akcje w IPO były sprzedawane po 78 USD, dzięki czemu wyceniono firmę na 66 mld USD, a pozyskała ona blisko 12 mld USD, co było największą ofertą na rynku amerykańskim od 7 lat. Inwestorzy, którzy wzięli udział w IPO i trzymali akcje do 25 listopada, zarobili 47,2%.

Zobacz także: II kwartał 2021 był rekordowy, jeśli chodzi o IPO w USA. Sporo ciekawych debiutów czeka w kolejce

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.