Premiery gier od polskich spółek gamingowych w 2021 roku - zestawienie
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
28 gru 2020, 06:35

W 2021 roku czeka nas wysyp gier od polskich spółek gamingowych. Najważniejsze premiery to Outriders i The Medium

Początek roku na polskim rynku gier będzie obfitować w premiery ważnych tytułów tj. Outriders od People Can Fly czy The Medium od Bloober Team.

W 2020 roku gracze na całym świecie żyli Cyberpunkiem. Premiera polskiego tytułu pokazała jednak, że polski rynek gier to nie tylko CD PROJEKT. Do grona spółek notowanych na warszawskim parkiecie dołączyło ostatnio studio People Can Fly. Jest to jeden z trzech producentów gier typu AAA w Polsce. Już na początku lutego odbędzie się premiera ich największego tytułu – Outriders.

Nowy rok zapowiada się naprawdę ciekawie pod względem premier polskich produkcji. Jeszcze w styczniu zadebiutuje The Medium, jedna z najbardziej wyczekiwanych gier na nowego Xboxa od krakowskiego Bloobera.

Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych, według nas, premier na nadchodzący rok w polskim gamingu. W artykule zostały uwzględnione spółki notowane na warszawskiej giełdzie. Wyjątkowo do listy dodaliśmy jedno studia spoza giełdy.

Zobacz także: Najważniejsze premiery gier 2020 roku od spółek notowanych na NewConnect. Wśród faworytów Green Hell oraz Drug Dealer Simulator

Bloober Team: The Medium

The Medium to największy projekt w historii krakowskiego studia Bloober Team. Spółka specjalizuje się w grach typu horror, a teraz dodatkowo stworzyła produkcję z możliwością symultanicznej rozgrywki. Dzięki temu gracze będą mogli grać jednocześnie na dwóch ekranach. Rozwiązanie krakowskiej spółki zostało objęte ochroną patentową.

The Medium było wielokrotnie prezentowane podczas tegorocznych targów gamingowych. Polski horror jest dedykowany pod konsole nowej generacji od Microsoftu. Tym samym stał się jedną z najbardziej wyczekiwanych gier na Xbox Series X. Grę, oprócz symultanicznej rozgrywki, wyróżnia ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Akirę Yamaokę oraz Arkadiusza Reikowskiego.

Gra zadebiutuje w wersji na PC oraz konsole nowej generacji Xbox Series X 28 stycznia 2021 roku. Pierwotna data debiutu była zaplanowana na 10 grudnia, jednak CD PROJEKT na ten sam dzień przygotował premierę Cyberpunka.
 

The Medium

Carbon Studio: Warhammer Age of Sigmar – Tempestfall

Po raz pierwszy uniwersum Warhammer Age of Sigmar zostanie przeniesione do świata wirtualnej rzeczywistości. Tytuł Tempestfall to dotychczas największy projekt gliwickiej spółki Carbon Studio. Produkcja jest realizowana wspólnie z brytyjską firmą Games Workshop. Budżet gry nie powinien przekroczyć 2,1 mln zł, a nakłady marketingowe wyniosą około 200 tys. zł.

Na razie nie jest znana data dzienna premiery Tempestfall. Początkowo tytuł miał zadebiutować na przełomie 2020 i 2021 roku. Aby gra mogła być jednocześnie dostępna na najnowsze gogle Oculus Quest 2, premiera Warhammera jest zaplanowana na połowę 2021 roku.

Zobacz także: Uniwersum Warhammera w wirtualnej rzeczywistości od Carbon Studio. Premiera gry w połowie 2021 roku

CI Games: Sniper Ghost Warrior Contracts 2

W ubiegłym roku odbyła się premiera Sniper Ghost Warrior Contracts. Jak poinformowało CI Games blisko rok później, gra sprzedała się w nakładzie 700 tys. kopii. Pozytywny odbiór pierwszej części skłonił spółkę do produkcji kolejnej wersji snajperskiej rozgrywki. Tym razem gracze będą mogli liczyć na oddawanie zdecydowanie dłuższych strzałów, nawet z odległości 1 km.

SGWC 2 będzie umożliwiać rozgrywkę w trybie single player. Gracz tym razem przeniesie się na Bliski Wschód, gdzie będzie miał do wypełnienia 20 kontraktów. Premiera drugiej części Sniper Ghost Warrior Contracts została zaplanowana na I kwartał 2021 roku.
 

SGWC 2

CreativeForge Games: kilka ważnych premier w 2021 roku

Ten rok może zdecydowanie należeć do spółki CreativeForge Games. Na nadchodzący rok przygotowano kilka ważnych premier. Pierwszą z nich będzie Aircraft Carrier Survival, która według informacji na Steamie ma zadebiutować już 5 lutego 2021 roku. Kolejną premierą, jednak na razie bez daty dziennej, będzie House Flipper City. W produkcji od CFG gracz będzie remontować mieszkania pod wynajem. Gra może odnieść sukces dzięki nawiązaniu do hitu PlayWaya, House Flipper.

To nie koniec. CreativeForge Games współtworzy również ze studiem Hyperstrange grę Postal: Brain Damaged. Produkcja nawiązuje do znanych gier z serii Postal, które wzbudziły na rynku gier wiele kontrowersji. Ze względu na swoją tematykę zostały nawet zakazane w niektórych krajach. Gra powinna ukazać się pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku.

„Prawo do realizacji gry w uniwersum Postala CFG jest dla nas dużym osiągnięciem. Było to pierwsze IP, które pozyskaliśmy jako nowy zarząd spółki. Dzisiaj jesteśmy w innej sytuacji - mamy współpracę z dużymi wydawcami i pracujemy nad pozyskaniem kolejnych dużych IP. Dlatego użyczyliśmy produkcję Postal: Brain Damaged zewnętrznej firmie, nadal pozostając na udziałach w zyskach. To oni są w tej chwili odpowiedzialni za termin produkcji i ostateczny budżet” – komentuje Piotr Karbowski, prezes zarządu CreativeForge Games.

Z portfolio wydawniczego spółki należy pamiętać o grze Builders of Egypt oraz Builders of Greece. Pierwsza z nich będzie mieć premierę jeszcze w I kwartale 2021 roku. Natomiast wersja odnosząca się do starożytnej Grecji wciąż nie ma ustalonej daty debiutu. Builders of Egypt to jedna z najpopularniejszych gier pod względem wishlisty w grupie PlayWay.

Zobacz także: Polacy coraz aktywniejsi w pozyskiwaniu zachodnich IP. Amerykańskie studio Running with Scissors podjęło współpracę z CFG, Movie Games oraz Hyperstrange

Draw Distance: Serial Cleaners

Draw Distance, dla niektórych spółka znana pod starą nazwą iFun4All, na przyszły rok zaplanowała premierę gry Serial Cleaners. Będzie to sequel najpopularniejszej gry studia, czyli Serial Cleaner. Od premiery w 2017 roku spółka sprzedała do tej pory ponad 1 mln egzemplarzy gry, z uwzględnieniem wersji na PC oraz konsole.

Również Serial Cleaners zadebiutuje zarówno na PC jak i konsole w 2021 roku. Gracz wciel się w rolę profesjonalnych czyścicieli miejsc zbrodni. Jego zadaniem będzie pozbywanie się zwłok, usuwanie krwi i dowodów przestępstw. „Podczas tworzenia Serial Cleaners znacznie podnieśliśmy jakość produkcji, ale równie mocno zależało nam na zachowaniu klimatu epoki. Tym razem zdecydowaliśmy się na przedstawienie akcji w perspektywie izometrycznej, a całość zostanie wykonana w grafice 3D” – zapowiadał Michał Mielcarek, prezes Draw Distance.

ECC Games: DRIFT21 pełna wersja

W nadchodzącym roku z wersji wczesnego dostępu ma wyjść gra DRIFT21 od ECC Games. Symulator kierowcy driftowego miał premierę na początku maja 2020 roku. Początkowo oceny graczy były mieszane. W kolejnych miesiącach spółka zaczęła szlifować swój flagowy tytuł, a na początku grudnia dodała również testową wersję trybu multiplayer.

Jak zapewniał nas Piotr Wątrucki, prezes ECC Games, gra jest już na ukończeniu i niebawem powinna zadebiutować w pełnej wersji: „Decyzja o wydaniu pełnej wersji gry zostanie podjęta wspólnie z naszym wydawcą firmą 505 Games i będzie uzależniona między innymi od odpowiedniego okienka sprzedażowego. Od strony developerskiej jesteśmy na ostatnim etapie prac”.

Zobacz także: ECC Games kończy prace nad pełną wersją gry DRIFT21 i szykuje się do emisji akcji

Gaming Factory: Human Farm

Tegoroczny debiutant głównego rynku GPW w swoim portfolio premierowym na 2021 rok ma kilkanaście premier. Wśród nich można wymienić taki tytuł jak Pizza Simulator, jednak większość produkcji w zakładce Steam ma zapis „Coming Soon”.

Wśród tytułów Gaming Factory można wyróżnić grę Human Farm, gdzie gracz wcieli się w rolę świni, która rządzi ludźmi. Mimo dość kontrowersyjnego tematu, spółka liczy na sukces produkcji. „Sami przyznajemy, że gra może wywoływać skrajne emocje, jednak znając szczegóły projektu, wiemy że niesie on za sobą konkretny przekaz, który gracze poznają dopiero za jakiś czas. Nad produkcją pracuje młody, ambitny zespół, a sam tytuł w naszej ocenie ma duży potencjał marketingowy” – komentował Mateusz Adamkiewicz, prezes Gaming Factory.

Premiera gry jest planowana na koniec 2021 roku. Gaming Factory podpisało ostatnio umowę ze spółką Asmodev na produkcję Human Farm.
 

Human Farm

Zobacz także: Gaming Factory podpisało umowę ze studiem Asmodev na produkcję Human Farm

Forever Entertainment: produkcja remaków

Forever Entertainment jest znane głównie z produkcji oraz wydawania gier na konsole Nintendo Switch. Od niedawna jednym z filarów działalności spółki jest produkcja remaków, czyli starych kultowych gier w odświeżonej wersji. Do tej pory gdyńska firma wydała Panzer Dragoon: Remake. Gra spotkała się z pozytywnym odbiorem, a Forever Entertainment już przygotowuje kolejne produkcje.

Gdyńska spółka planuje wydawanie 3-4 remaków gier rocznie. Realizacja tego modelu ma być możliwa już w 2021 roku. Jak zapowiadał prezes Forever Entertainment, Zbigniew Dębicki, aktualnie są prowadzone prace nad Panzer Dragoon II Zwei: Remake, The House of The Dead: Remake, The House of The Dead 2: Remake, Shadowgate 2 i Fear Effect: Reinvented.

Nie znamy żadnych konkretnych dat premier. Przypomnijmy, że Panzer Dragoon: Remake zadebiutował na rynku gier na Switcha w trybie shadow drop. Do końca nie było wiadomo, kiedy gra pojawi się na rynku.

Zobacz także: „Aktualnie planujemy debiut MegaPixel Studio i UF Games na Q1 2021” - relacja z czatu z prezesem Forever Entertainment

Klabater: The Amazing American Circus

Tytuł The Amazing American Circus to trzecia produkcja własna od Klabatera. Gra została po raz pierwszy zapowiedziana pod koniec października br. Niektórzy gracze mogą pamiętać grę pod roboczą nazwą Cyrk. Najnowsza produkcja własna Klabatera będzie opowiadać o życiu amerykańskich cyrkowców żyjących pod koniec XIX wieku.

„The Amazing American Circus to tytuł skierowany do osób, które grają w gry karciane, a jednocześnie cenią sobie bogate narracyjnie gry przygodowe. Całość przyprawiliśmy obficie elementami charakterystycznymi dla symulacji ekonomicznych i gier RPG, więc również fani tych gatunków znajdą dla siebie miejsce w naszym cyrku” – komentuje Michał Gembicki, członek zarządu Klabatera. „Tworząc The Amazing American Circus inspirowaliśmy się takimi tytułami jak Slay the Spire – w części rozgrywki karcianej, Sid Meier’s Pirates – w części związanej z eksploracją świata oraz Darkest Dungeon w części związanej z zarządzaniem zespołem i taborem cyrkowym” – dodaje.

Premiera The Amazing American Circus jest zaplanowana na I kwartał 2021 roku. Tytuł będzie dostępny równolegle na PC oraz konsolach.

Zobacz także: Klabater zapowiada nowy własny tytuł. Premiera The Amazing American Circus odbędzie się w I kwartale 2021 roku

Movie Games: Lust from Beyond

Lust from Beyond to kolejny horror z portfolio produkcyjnego Movie Games. Premiera tytułu miała odbyć się w IV kwartale 2020 roku, jednak przełożono ją na 11 lutego 2021 roku. „(…) nowa data premiery Gry, ustanowiona w nowym roku kalendarzowym oraz dodatkowo bliska globalnemu wydarzeniu obchodzonym 14 lutego 2021r. będzie stanowiła korzystne okno wydawnicze, które pozwoli osiągnąć lepszą sprzedaż gry” – czytamy w komunikacie spółki.
 

Lust from Beyond


Na ten moment to jedyna gra, która ma określoną datę dzienną premiery. Jednak w kolejce tytułów od Movie Games jest jeszcze kilka produkcji m.in. Alaskan Truck Simulator, Save the Forest, Motorcycle Mechanic Simulator czy Car Wash Simulator.

People Can Fly: Outriders

Outriders to może być największa premiera na polskim rynku gier w 2021 roku. People Can Fly, niedawny debiutant głównego rynku GPW wspólnie z międzynarodowym wydawcą Square Enix już 2 lutego 2021 roku zaprezentują swój flagowy projekt. Outriders to gra kooperacyjna przeznaczona dla maksymalnie 3 graczy. Strzelanina RPG została osadzona w mrocznym uniwersum science fiction.

Kampania marketingowa tytułu AAA od People Can Fly wciąż się nie rozpoczęła. Jak podkreślał prezes spółki, Sebastian Wojciechowski, jej rozpoczęcie leży po stronie wydawcy.
 

PlayWay: kilka ważnych premier

Na stronie PlayWaya można znaleźć kalendarz premier gier. Aktualnie na liście jest aż 139 pozycji. Jeszcze kilka miesięcy temu prezes spółki, Krzysztof Kostowski zapowiadał, że premiery najważniejszych gier będą miały miejsce w 1. połowie 2021 roku. Do nich należą:

 • Junkyard Simulator (brak daty dziennej),
 • Bum Simulator (I kwartał 2021),
 • I am Your President (2021),
 • Builders of Egypt (I kwartał 2021),
 • Contraband Police (2021),
 • Mr. Prepper (2021).

Ultimate Games: Ultimate Fishing Simulator 2

Już w styczniu 2021 roku na Steamie będzie dostępna gra Ultimate Fishing Simulator 2 w trybie early access. Jest to kontynuacja hitu z 2017 roku od spółki Ultimate Games.

„Mamy dużą nadzieję na sukces odnośnie tego tytułu, ponieważ mając już portfolio graczy i łatwiej się crosspromuje taki tytuł. Ultimate Fishing Simulator 2 będzie się różnił od pierwszej części przede wszystkim nowymi lokalizacjami, metodami połowu, gatunkami ryb czy systemem walki. Druga część w dniu premiery pełnej wersji ukaże się od razu na wszystkich platformach, ponieważ planujemy najpierw wydanie wczesnego dostępu. Będzie o wiele większą grą o dwukrotnie większym budżecie, około 500 tys. zł” – zapowiadał Mateusz Zawadzki, prezes Ultimate Games.

Zobacz także: „Chcemy wydawać około 5-10 większych gier rocznie” - Mateusz Zawadzki, prezes zarządu Ultimate Games

Techland: Dying Light 2

Słuch o premierze drugiej części Dying Light zaginął już dawno temu. Produkcja wrocławskiego Techlandu od wielu miesięcy okupuje podium najbardziej wyczekiwanych gier platformy Steam. Jednak przez cały 2020 rok nie dowiedzieliśmy się nic na temat Dying Light 2.

Jak wiemy, tytuł miał zadebiutować wiosną br., podobnie jak Cyberpunk 2077. Po przesunięciu premiery gry od CD PROJEKT, Techland również zdecydował się na taki krok na początku roku.
 


Od tego momentu spółka nie dzieli się szczegółami na temat gry. Na Steamie możemy znaleźć jedynie informację „Coming Soon”. Techland nie jest spółką giełdową, choć niektórzy chcieliby, żeby było inaczej. Dlatego nie musi komunikować się z rynkiem na temat postępu prac nad grą. Pozostaje nam liczyć, że tytuł zadebiutuje w 2021 roku.

The Farm 51: pełne wersje Chernobylite i World War 3

Spółka The Farm 51 obecnie ma dwie produkcje w formule wczesnego dostępu – World War 3 oraz Chernobylite. Obydwa tytuły są już na końcowym etapie przygotowania do premiery pełnej wersji gry. W przypadku World War 3 spółka podjęła współpracę z rosyjskim wydawcą gier MY.GAMES. Jak podkreśla The Farm 51, dzięki wsparciu międzynarodowej firmy, tytuł będzie mógł konkurować z Call of Duty czy Battlefield.

Drugi tytuł w trybie wczesnego dostępu to Chernobylite. W zakresie wydawnictwa gry podjęto współpracę z All in! Games. „Kluczowe prace produkcyjne, zmierzające do wyjścia Chernobylite z formuły Early Access, mają zostać zakończone w ostatnim kwartale 2020, a decyzja o ostatecznej dacie premiery i docelowych platformach sprzętowych oraz sprzedażowych zostanie podjęta po zakończeniu trwających obecnie rozmów biznesowych dotyczących harmonogramu premier wersji PC i konsolowych” – mówił Wojciech Pazdur, członek zarządu The Farm 51.
 

Chernobylite


Oczywiście na warszawskiej giełdzie jest znacznie więcej notowanych spółek z branży gier. Jednak nie sposób wymienić wszystkie planowane premiery na 2021 rok. W artykule przybliżyliśmy te najważniejsze.

Zobacz także: Podsumowanie roku na polskim rynku gier. Cyberpunk 2077 i Ghostrunner to największe tegoroczne debiuty

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost