Znani inwestorzy podarowali do fundacji charytatywnych dziesiątki miliardów dolarów. Potrafią nie tylko zarabiać, ale i pomagać
Miliardy dolarów płyną co roku od znanych inwestorów do fundacji charytatywnych. Ostatnio pojawiła się nawet pierwsza organizacja dobroczynna dysponująca ponad 5 tys. Bitcoinów, które wniósł do niej anonimowy kryptowalutowy bogacz.
Zbliża się ostateczny termin rozliczenia z fiskusem, a więc i przekazania 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. W związku z tym postanowiliśmy zerknąć na to, jaką działalność charytatywną prowadzą najbardziej znani inwestorzy.
Czytając o dokonaniach znanych inwestorów na polu charytatywnym należy pamiętać, że w USA filantropia po prostu (w pewnym sensie)... się opłaca. Za Atlantykiem czy to osoby fizyczne, czy firmy, mogą odpisać od podatku wszystkie dary przekazane na cele dobroczynne i kościoły.
Warren Buffett odda 99% majątku potrzebującym
Najbardziej znany i najbogatszy inwestor i miliarder Warren Buffett zapowiedział już dawno, że rozda 99% swojego majątku potrzebującym. Przystąpił do inicjatywy Giving Pledge Billa Gatesa (patrz niżej).
- Nie jest zwolennikiem tworzenia finansowych dynastii, kiedy alternatywą jest wsparcie 6 mld znacznie biedniejszych ludzi – stwierdził Buffett.
Buffett organizuje także słynne doroczne obiady. Osoby, które chcą w nich wziąć udział i porozmawiać z inwestorem, muszą wygrać miejsca przy stole na aukcji i wpłacić kwotę na fundację charytatywną Glide (która pomaga bezdomnym z zachodniego wybrzeża USA). Najwięcej udało się zebrać w 2008 (2,1 mln USD).
Szacunki mówią, że Buffett jak do tej pory przekazał na cele charytatywne co najmniej 27 mld USD. Ostatnim jego głośnym gestem było przekazanie w połowie ubiegłego roku akcji jego spółki Berkshire Hathaway wartych 3,2 mld USD pięciu różnym fundacjom (Bill & Melinda Gates Foundation, Susan Thompson Buffett Foundation, Sherwood Foundation, Howard G. Buffett Foundation, NoVo Foundation).
Bill Gates – działalność charytatywna z wielkim rozmachem
Założyciel Microsoftu Bill Gates, który jest też inwestorem giełdowym (o czym wielu zapomina) od wielu lat prowadzi kampanię The Giving Pledge, w której namawia najzamożniejszych Amerykanów, by przekazali na cele charytatywne co najmniej połowę majątku. Odzew był spory, jak do tej pory do inicjatywy przystąpiło 175 darczyńców z 22 krajów świata, w tym m.in. znany inwestor Bill Ackman.
To nie wszystko. Od 2000 roku Gates prowadzi wraz z żoną Bill & Melinda Gates Foundation – największą organizację charytatywną na świecie. Skupia się ona głównie na walce z chorobami nękającymi tzw. Trzeci Świat (ale także wspierała np. organizację Planned Parenthood Federation of America, która lobbuje za złagodzeniem prawa aborcyjnego w różnych krajach).
Szacunki mówią, że jak do tej pory Bill Gates przekazał na cele dobroczynne co najmniej 27 mld USD.
Zobacz także: Jaki majątek ma Bill Gates, założyciel Microsoftu, i jakim jest inwestorem
Milioner oddał 85 mln USD w Bitcoinach
Kilka miesięcy temu powstał fundusz dobroczynny The Pineapple Fund, do którego anonimowy darczyńca włożył równowartość 85 mln USD w Bitcoinach (dokładnie: 5 057 BTC). Fundusz ma wspierać różne inicjatywy. Jak do tej pory około 20 mln USD popłynęło do 62 organizacji, m.in. do The Water Project – fundacji walczącej o czystość wody.
Wśród znanych darczyńców są również współzałożyciel firmy inwestycyjnej Carlyle Group, miliarder Daniel D'Aniello czy jeden z najbogatszych czarnoskórych Amerykanów - Robert F. Smith, założyciel funduszu private equity Vista Equity Partners.
Należy pamiętać, że bardzo często (szczególnie w krajach rozwijających się, takich jak Polska) zakładanie fundacji czy wspomaganie społecznych inicjatyw (szczególnie lokalnych) wiąże się z realizacją interesów. Często też hojny gest jest próbą przykrycia ciemnych spraw. Zwróćmy uwagę, że filantropem był największy oszust w historii Bernard Madoff (na cele dobroczynne przekazał blisko 100 mln USD). Z kolei „polski Madoff” - czyli twórca piramidy finansowej Amber Gold Marcin Plichta - wsparł finansowo m.in. film Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” oraz gdański Miejski Ogród Zoologiczny czy renowację kościoła św. Mikołaja (również w Gdańsku)...
Zobacz także: Przejrzeliśmy aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To smutne, ale inwestorzy nie znajdą na nich nic giełdowego