Kolejny udany rok Billa Ackmana, jego fundusz zarobił 27%
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 sty 2022, 07:00

Kolejny udany rok Billa Ackmana, jego fundusz zarobił 27%

Rok 2021 był trzecim kolejnym z rzędu bardzo udanym dla funduszu Pershing Square Capital.

Pershing Square Capital – fundusz znanego inwestora Billa Ackmana - zarobił 27% w 2021 roku, z czego 5,7% w samym grudniu. Obecnie jego aktywa mają wartość 18,5 mld USD (a 22,5 mld USD, jeśli dodamy aktywa SPACu Tontine).

Bill Ackman ma sukcesy…

Warto przypomnieć, że pod koniec 2018 roku Ackman był na dnie, razem ze swoim funduszem, który miał wtedy ledwie 6,8 mld USD aktywów. Jednak potem podniósł się widowiskowo z kolan, zarabiając 58% w 2019 roku oraz 70% w 2020 roku. Wynik z 2020 roku został „wykręcony” głównie dzięki genialnemu szortowi, który Ackman otworzył na samym początku koronawirusowego krachu.

Z kolei wynik w 2021 roku w dużej mierze jest kolejny rok z rzędu tak dobry, gdyż Ackman zakładał dynamiczny wzrost inflacji i w związku z tym otworzył pozycję na kontraktach na wzrost ujemnej realnej stopy procentowej. Zakład został otwarty w czerwcu, opiewał na 170 mln USD, a już w listopadzie był wart 1 mld USD. Ackman zarobił świetnie również na inwestycji w akcje spółek Universal Music Group, Lowe’s, Chipotle Mexican Grill, Hilton Worldwide Holdings. W marcu 2021 roku Ackman zajął dużą pozycję na akcjach Domino’s Pizza (na początku maja przekroczył 6% w akcjonariacie).

Podsumowanie portfela Pershing Square Capital – grudzień 2021

Podsumowanie portfela Pershing Square Capital

Źródło: Pershing Square Capital

Zachowanie poszczególnych pozycji portfela Pershing Square Capital w okresie 1 stycznia – 17 sierpnia 2021

Zachowanie poszczególnych pozycji portfela Pershing Square Capital

Źródło:

Zobacz także: Prognozy dla giełdy w USA na 2022 rok - oto gdzie widzą za rok indeks S&P500 banki inwestycyjne i analitycy

…ale też i problemy

Żeby jednak nie było tak pięknie, trzeba przypomnieć, że Ackman ma problemy ze swoim wehikułem SPAC. Pershing Square Tontine Holdings został pozwany. Były komisarz SEC Robert Jackson oraz prof. John Morley z Yale University zwracają uwagę, że SPAC Ackmana to nie jest spółka operacyjna, a typowy wehikuł inwestycyjny, który powinien podlegać ustawie Investment Company Act (z 1940 r.). W treści pozwu nalegają, by SPAC Ackmana zaczął funkcjonować na innych zasadach, niż dotychczas. Problem w tym, że jeśli sąd przyzna powodom rację, to również wiele innych wehikułów SPAC będzie musiało zacząć działać w innym reżimie prawnym, co będzie oznaczało dla nich spore problemy…

Ackman uważa, że zarzuty są bezpodstawne i mocno biją w Tontine, gdyż proces praktycznie uniemożliwia wehikułowi realizację jego misji. By rozwiązać ten problem, Ackman zamierza dać akcjonariuszom Tontine warranty wehikułu typu SPARC (special purpose acquisition rights company), a jeśli pójście tą drogą się nie powiedzie – zwróci 4 mld USD zebrane przez Tontine w trakcie IPO na akwizycje.

Obecnie kurs akcji Pershing Square Tontine Holdings znajduje się blisko 10% poniżej ceny z pierwszego dnia notowań.

Historia notowań Pershing Square Tontine Holdings

Historia notowań Pershing Square Tontine Holdings

Źródło: Barron’s

Zobacz także: Jak inwestować w 2022 roku – radzi Ray Dalio

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.