Selvita wkrótce poda swój drugi potencjalny lek na raka SEL 120 pacjentom
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
09 paź 2018, 14:25

Druga innowacyjna cząsteczka Selvity może zostać wkrótce podana ludziom. Spółka podpisała ważną umowę


Selvita, spółka biotechnologiczna typu drug discovery z Krakowa, jest na dobrej drodze do tego, aby stać się pierwszą polską firmą, której dwie innowacyjne cząsteczki będą jednocześnie w badaniach klinicznych. Spółka właśnie poinformowała o tym, że zawarła umowę ramową z Icon Clinical Research Limited z Irlandii, w ramach której zleciła dokonanie w imieniu spółki zgłoszenia do Agencji Żywności i Leków w USA badań klinicznych nad SEL 120.

SEL 120, druga innowacyjna cząsteczka w pierwszej fazie badań klinicznych

Termin rozpoczęcia badań klinicznych nad SEL120 planowany jest na I kwartał 2019 roku. Jednocześnie Selvita informuje, że rozpoczęcie badań klinicznych związku SEL120 jest zależne od uzyskania ostatecznych, pozytywnych wyników badań przedklinicznych. Jeżeli to nastąpi, to będzie druga po SEL24 innowacyjna cząsteczka Selvity podawana ludziom w ramach pierwszej fazy klinicznej badań.

Zobacz także: Nagroda Nobla z medycyny 2018 przyznana za to, nad czym pracują dwie polskie spółki biotechnologiczne

SEL 120 to cząsteczka immunoonkologiczna o potencjalnie dużo większym zastosowaniu niż SEL24. Jak wynika z badań, ma ona potencjał mieć zastosowanie w guzach litych. Selvita przewiduje, że na rozwój projektu wyda 70 mln zł, a jego komercjalizacja nastąpi w drugiej fazie klinicznej badań. W rozwoju związku polskiej spółce pomaga prestiżowa fundacja Leukemia & Lymphoma Society, która przyznała grant na rozwój SEL120. Badania dodatkowo są wspierane granem z NCBiR oraz wkładem własnym w postaci kapitału, jaki spóła pozyskała w ramach SPO w lutym 2018 roku.

Jeżeli SEL120 wejdzie do pierwszej fazy klinicznej badań, to Selvita będzie pierwszą polską spółką, której dwie innowacyjne cząsteczki znajdują się równolegle w klinicznej fazie badań.

Co wejście SEL 120 do fazy klinicznej oznacza w praktyce?

Kierunek jaki objęła Selvita w badaniach nad SEL 120 jest bardzo perspektywiczny. W marcu 2016 Merck podpisał z fundacją Harvarda umowę na komercjalizację cząsteczki konkurencyjnej wobec opracowywanej przez krakowską spółkę. Umowa opiewała na 20 mln USD wpłacone z góry. Pozostałe elementy umowy nie zostały ujawnione.
 

Selvita notowania


W marcu 2017 roku Selvita podpisała z włoską grupą Mennarini umowę na komercjalizację SEL 24, która opiewała na 379 mln zł. Na początek Selvita otrzymała z góry 4,77 mln Euro.

SEL 120 jest dużo bardziej perspektywiczną cząsteczką z szerszym zastosowaniem i z założenia ma być komercjalizowana na późniejszym etapie badań, bo w drugiej fazie klinicznej. Co z punktu widzenia wyceny rynkowej spółki powinno przekładać się na wzrost jej wartości. Praktyka zagranicznych analityków w branży biotechnologicznej sugeruje, że wyceniają oni dopiero cząsteczki w pierwszej fazie badań klinicznych. Jeżeli zapowiedzi spółki się potwierdzą, to może oznaczać, że z punktu widzenia zagranicznych inwestorów, po wejściu do pierwszej fazy klinicznej SEL120, wartość Selvity skokowo wzrośnie, a spółka będzie postrzegana jako więcej warta niż obecnie.

Zobacz także: Kurs akcji Selvity w stratosferze. Spółka podpisała historyczną umowę wartą nawet 379 mln zł

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.