Inwestycje PCC Exol wspierają długoterminowy rozwój
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 maj 2024, 10:55

Mimo niesprzyjającego otoczenia rynkowego inwestycje PCC Exol wspierają długoterminowy rozwój

W pierwszym kwartale 2024 r. PCC Exol wypracował niższe wyniki, ale spółka notuje wzrosty wolumenów sprzedaży mimo dużego nasycenia rynku surfaktantami. Następne kwartały mogą przynieść ożywienie, lecz będą wymagające od strony biznesowej. Grupa nie przestaje inwestować w rozwój infrastruktury i wraca do tematu emisji obligacji – tym razem ze zmiennym oprocentowaniem.

Wyniki za I kwartał Grupy PCC Exol

Pomimo wzrostu wolumenowego sprzedaży, który wyniósł o 3 tys. ton więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, nie przełożyło się to na wyższe przychody ani zysk.

"Wolumenowo sprzedaż bardzo nam dopisała" - podkreśla na czacie inwestorskim wiceprezes, Rafał Zdon, dodając, że wzrost sprzedaży odnotowano zarówno w zakresie produktów do zastosowań przemysłowych, jak i kosmetyczno-detergencyjnych. Niestety, wyższy wolumen nie wpłynął na poprawę marży.

Przychody PCC Exol

Dariusz Ciesielski, prezes zarządu, w liście do akcjonariuszy podkreśla, że mimo większego wolumenu sprzedaży, zysk EBITDA wyniósł ponad 18 mln zł, a zysk netto ukształtował się na poziomie blisko 9 mln zł, co było o połowę mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Z drugiej strony, jeśli porównamy ostatnie dwa kwartały, wyniki finansowe pierwszego kwartału 2024 roku były lepsze na wszystkich poziomach w porównaniu do czwartego kwartału 2023 roku.

"EBITDA wzrosła blisko dwukrotnie, zysk netto ponad dwukrotnie. Wzrosła też rentowność. W najbliższym czasie nowe zdolności w Europie już z nami pozostaną, producenci azjatyccy pozostają aktywni na Bliskim Wschodzie i w Ukrainie trwa wojna " - stwierdza Zdon.

Wyniki finansowe PCC Exol

Niskie wyniki finansowe PCC Exol za pierwszy kwartał 2024 roku wynikają głównie z trudnych warunków rynkowych. Rafał Zdon, wiceprezes zarządu, wskazuje, że "przyczyna tkwi w wysokiej dostępności surfaktantów na rynku" oraz "niskich poziomów cen rynkowych". Nadpodaż na rynku była spowodowana nowymi zdolnościami produkcyjnymi uruchomionymi przez europejskich producentów w ubiegłym roku, a także wzmożonym importem tanich produktów azjatyckich.

Mimo wprowadzenia przez spółkę nowych produktów dedykowanych dla branży farb i lakierów oraz agrochemikaliów, firma nie zdołała poprawić swoich marż.

„Suma niekorzystnych czynników odbiła się na naszych wynikach," dodaje Zdon, podsumowując wyzwania stojące przed PCC Exol w pierwszym kwartale 2024 roku.

Zobacz także: "Inwestycja w Płocku da trampolinę do dalszego wzrostu wolumenu oferowanych wyrobów oraz do poszerzenie portfolio produktowego" - relacja z czatu inwestorskiego z wiceprezesem zarządu PCC EXOL

Sprzedaż w grupie do zastosowań przemysłowych oraz w grupie do zastosowań w kosmetykach i detergentach

Sprzedaż w grupie produktów do zastosowań przemysłowych charakteryzowała się stabilnym popytem, w szczególności w sektorze czyszczenia przemysłowego. Ponadto, PCC Exol zanotował wzrost sprzedaży także w sektorze odbiorców z rynku producentów odpieniaczy i uzdatniania wody. Dariusz Ciesielski w liście do akcjonariuszy podkreśla, że wzrost popytu w przemyśle tekstylnym, skórzanym oraz w sektorze lubrykantów przyczynił się do zwiększenia wolumenu sprzedaży o około 13%.

Wzrost sprzedaży w grupie produktów do zastosowań przemysłowych jest wynikiem zakończonych projektów sprzedażowych z kluczowymi odbiorcami oraz rozszerzenia oferty produktowej.

"Wzrósł też wolumen sprzedaży do przemysłu tekstylnego i skórzanego, wydobywczego oraz do lubrykantów" – dodaje Rafał Zdon w wypowiedzi na czacie inwestorskim.

W grupie produktów do zastosowań w kosmetykach i detergentach również odnotowano pozytywne wyniki sprzedażowe.

"Odnotowaliśmy ok. 10% wzrost wolumenu sprzedaży q/q" – potwierdza Rafał Zdon.

Spółka wzbogaciła swoje portfolio o nowe produkty przeznaczone do higieny osobistej oraz środków myjących. Jednakże, wysoka presja cenowa spowodowana nadpodażą masowych surfaktantów w Europie oraz oczekiwaniami konsumentów na dalsze spadki cen, wpłynęła na marże.

Pomimo tych wyzwań, popyt na produkty z tej grupy był stabilny.

"Ta grupa produktowa odnotowała także wzrost wolumenu sprzedaży" – podkreśla wiceprezes, podsumowując „w 1. kwartale tego roku popyt rynkowy na surfaktanty określiłbym jako stabilny”

Perspektywy na przyszłe kwartały

Poprawa może nastąpić w przyszłych kwartałach, choć, jak przyznaje to zarząd, nie będą to łatwe czasy. Rafał Zdon, wiceprezes zarządu, podkreśla, że "przed nami wciąż jeszcze większa część roku a sytuacja na rynku jest nadal złożona". W nadchodzących miesiącach kluczowe będą czynniki takie jak rozwój sytuacji na rynku surowców chemicznych oraz wielkość importu surfaktantów spoza Europy. Dariusz Ciesielski zwraca uwagę, że "sytuacja geopolityczna również nie będzie obojętna" co dodatkowo komplikuje prognozy na przyszłość.

Spółka zamierza skupić się na rozszerzeniu swojej oferty produktowej oraz umocnieniu pozycji na rynkach zagranicznych.

"Ofertę poszerzamy dla różnych branż przemysłowych, choćby takich jak przemysł budowlany, farb i lakierów, tekstylny, agro oraz wydobywczy. Zaczęliśmy też zaopatrywać przemysł ceramiczny" - zaznacza Zdon.

PCC Exol planuje także rozwijać produkty do branży farmaceutycznej, gdzie obowiązują dodatkowe restrykcje jakościowe, co przekłada się na wyższe marże z korzyścią dla spółki. W ramach działań mających na celu zwiększenie konkurencyjności, grupa rozbudowuje zespoły sprzedażowe we Włoszech i Niemczech oraz wzmacnia swoją obecność w Turcji.

"Poszerzamy też zespoły menadżerów wsparcia technicznego dla klientów w ramach dotychczasowych aplikacji" - dodaje Zdon.

Inwestycje PCC Exol

PCC Exol konsekwentnie realizuje strategiczne inwestycje, które mają na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych oraz poszerzenie portfolio produktowego.

"Jesteśmy na finiszu z inwestycją w Płocku. W pierwszym kwartale 2024 roku rozpoczęliśmy rozruch mechaniczny instalacji, przed nami rozruch technologiczny. Inwestycja ta da trampolinę do dalszego wzrostu wolumenu oferowanych wyrobów oraz do poszerzenie portfolio produktowego" – wyjaśnia Rafał Zdon

„Prawdopodobnie w drugiej połowie bieżącego roku będzie możliwość chociaż w części skorzystać już z dodatkowych mocy produkcyjnych" – dodaje.

Rozbudowa w Płocku ma na celu podwojenie dotychczasowego wolumenu produkcji, co znacząco wzmocni pozycję spółki na rynku.

Inwestycje PCC Exol

Równolegle, PCC Exol kontynuuje inwestycje w budowę zakładu produkcji alkoksylatów w Brzegu Dolnym poprzez spółkę zależną PCC BD.

"Trwały też prace w zakresie budowy nowego zakładu produkcji alkoksylatów oraz innych związków chemicznych w Brzegu Dolnym, w tym polioli polieterowych” – podkreśla Dariusz Ciesielski, prezes zarządu.

Te inwestycje są kluczowe dla dalszego rozwoju spółki, pozwalając na wzmocnienie obecności na rynkach zagranicznych i rozwój nowych aplikacji.

Powrót do emisji obligacji

PCC Exol po kilkuletniej przerwie, wraca do oferowania obligacji, wprowadzając swój szósty program emisji.

"To jest już nasz szósty program, ale pierwsza w przypadku PCC EXOL emisja na oprocentowaniu zmiennym" – zaznacza Rafał Zdon.

Zapisy na obligacje rozpoczęły się 29 maja i potrwają do 10 czerwca.

„Czasu do namysłu jest więc sporo, zachęcamy do zapoznania się z warunkami emisji” – zachęca wiceprezes i zaznacza:

„Niewątpliwie warto zawsze mieć na uwadze dywersyfikację portfela. Poza PCC Rokita, jesteśmy obecnie prawdopodobnie jedynym na rynku podmiotem z branży przemysłowej oferującym obligacje. Co do warunków, to jak pokazują ostatnie emisje siostrzanej spółki, rynek potrafi pozytywnie zareagować na propozycje podobne do naszej”.

Zobacz także: Ruszają zapisy na obligacje PCC Exol. Oferowane oprocentowanie będzie zmienne

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost