Inflacja w Polsce najwyżej od 2011 roku. GUS podaje szacunkowe dane za lipiec
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
30 lip 2021, 10:11

Inflacja w Polsce najwyżej od 2011 roku. GUS podaje szacunkowe dane za lipiec

Główny Urząd Statystyczny podał szybki szacunek inflacji za lipiec 2021 roku. Wskaźnik CPI w Polsce wyniósł 5%.

W ostatnich miesiącach obserwujemy zarówno na świecie jak i w Polsce skokowy wzrost inflacji. Jeszcze w maju br. wskaźnik cen towarów i usług w kraju był na poziomie 4,7%, czyli rekordowym od początku wybuchu pandemii COVID-19. Szacunkowe dane GUS za lipiec pokazują, że to może nie być koniec. W lipcu wskaźnik CPI wyniósł 5% i jest to poziom najwyższy od 2011 roku. 

Zobacz także: Stagflacja to koszmar ekonomistów, rządzących i inwestorów. Czy naprawdę zagraża gospodarce?

Kolejny skok inflacji

Maj oraz czerwiec miały być miesiącami szczytu inflacji w Polsce. Jednak to lipiec okazał się rekordowy. Powrót w okolice celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (2,5%) może jeszcze potrwać, a w 2021 roku wskaźnik CPI ma wynieść 4,2%. Są to najnowsze prognozy NBP, które zostały przedstawione w niedawno opublikowanym raporcie dotyczącym inflacji.

„Inflacja kształtuje się obecnie na poziomie przekraczającym 4% w ujęciu rocznym. Wskaźnik CPI w br. jest przy tym podwyższany przez wyraźny wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych wpływający na krajowe ceny energii. Jednocześnie rosną ceny w niektórych branżach, głównie usługowych, w których luzowane są obecnie restrykcje wprowadzone w okresie pandemii i w których następuje realizacja odłożonego popytu” – wyjaśniono w „Raporcie o inflacji”.

Jak wskazują eksperci, na nagły wzrost inflacji mają wpływ ceny surowców energetycznych, wyższe ceny paliw, ale również otwieranie gospodarki w poszczególnych państwach. Zdaniem Eugeniusza Gatnara, członka Rady Polityki Pieniężnej, to właśnie RPP powinna sprowadzić wskaźnik CPI w okolice celu inflacyjnego. Mowa oczywiście o podwyższeniu stóp procentowych.

„Proponuję rozpocząć tę normalizację od podwyżki stopy referencyjnej o 15 pkt baz., ponieważ uważam, że łagodne, stopniowe podwyżki stóp będą dla gospodarki lepsze niż konieczność gwałtownego zacieśniania w późniejszym terminie. Jestem przekonany, że w tej sytuacji Rada powinna starać się swoimi działaniami sprowadzić inflację do 2,5 proc. w horyzoncie projekcji, bo tylko wówczas w sytuacji wystąpienia nieoczekiwanych szoków jest szansa na utrzymanie dynamiki inflacji w przedziale wahań” – powiedział dla Rzeczpospolitej Eugeniusz Gatnar.

Mówiąc o prognozach dla inflacji należy uwzględnić dalszy rozwój epidemii koronawirusa. Autorzy „Raportu o inflacji” NBP wielokrotnie podkreślają, że wpływ na zmianę szacunków wzrostu gospodarczego dla Polski może mieć powrót pandemii. W ostatnich dniach coraz silniej rozwija się wariant Delta, a poszczególne kraje zastanawiają się nad możliwym lockdownem.

Zobacz także: Inflacja w Polsce w czerwcu nieco spadła, ale i tak pozostaje wysoka. GUS podaje oficjalne dane

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost