RPP jest zdeterminowana, by inflacja została doprowadzona do normalnego poziomu– mówi prof. Adam Glapiński
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
09 mar 2022, 15:58

RPP jest zdeterminowana, by doprowadzić inflację do normalnego poziomu – zapewnił prezes NBP Adam Glapiński

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała o 6. z rzędu podwyżce stóp procentowych. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych momentów dzisiejszej konferencji prof. Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP).

"Rada Polityki Pieniężnej jest zdeterminowana, bo doprowadzić inflację do normalnego poziomu" – zaczął Adam Glapiński podczas konferencji NBP. I dodał: „Stoję jako jastrząb na czele jastrzębi”.

Glapiński: "RPP jest zdeterminowana, by sprowadzić inflację do celu"

Prezes Glapiński zapowiedział, że NBP kontynuuje rozpoczęte w ub.r. działania, które mają ograniczyć inflację.

„Kontynuujemy konsekwentnie rozpoczęte w październiku działania, które mają na celu ograniczenie ryzyka utrzymania się podwyższonej inflacji. Traktujemy to jako priorytetowy cel. Cała Rada Polityki Pieniężnej jest zdeterminowana, by doprowadzić inflację do celu” - stwierdził Glapiński. Przypomnijmy, że cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 punktu procentowego w górę lub w dół.

Prof. Glapiński wspomniał, że koniunktura w Polsce jest bardzo korzystna, a PKB szybko rośnie. "Warunki do podwyższania wynagrodzeń i innych świadczeń są dobre. W IV kw. 2021 r. nasze PKB wzrosło ponad 4%. Fundamenty polskiej gospodarki są silne.”

Polskie usługi i produkty sprzedajemy na Zachód, również rynek pracy w Polsce jest silny i stabilny - przekonywał prezes NBP podczas konferencji. „Stopa bezrobocia jest jedną z najniższych w UE. Nadal mamy sytuację pełnego zatrudnienia oraz wzrostu aktywności zawodowej – to są bardzo dobre wiadomości” - stwierdził prof. Glapiński i dodał: "Dynamika inwestycji również pozostaje dodatnia.”

Zobacz także: NBP podało projekcje inflacji w Polsce na lata 2022 - 2024. Ceny mają rosnąć nawet w dwucyfrowym tempie

Inflacja jest uporczywa

Napływ imigrantów to poważne wyzwanie dla Polski - przyznał prof. Glapiński. Podkreślił, że wojna w Ukrainie ma znaczący wpływ na wynik inflacji w Polsce. „Będzie silny szok podażowy na skutek wojny, wywołuje on inflację w Polsce i na świecie” - powiedział.

„Napływ imigrantów to poważne wyzwanie, ale tworzy dodatkowy popyt wewnętrzny, dodatkową podaż pracy, a to korzystnie wpłynie na gospodarkę w Polsce” - stwierdził prezes NBP. "Trudno podsumować wszystkie efekty agresji rosyjskiej oraz sankcji, ale uderzą one również w nas, jest to kwestia cen. Jest to problem dla projekcji NBP” - przyznał.

„Oczywiście sytuacja jest trudna. Ulega degradacji w związku wydarzeniami za naszą wschodnią granicą. Zresztą odczuwamy to nie tylko my, ale i cały świat. Wszędzie inflacja osiąga poziomy najwyższe od kilkudziesięciu lat albo najwyższe w historii" - powiedział prezes NBP.

Oszczędności w polskich bankach są bezpieczne

Na koniec prezes NBP uspokoił, że Polska to bezpieczny kraj, zarówno pod względem granic, jak również pod kątem finansowym i gospodarczym.

„Obserwujemy działania innych banków i podejmujemy najlepsze decyzje dla Polski i polskiej gospodarki. Polska i polskie finanse są bezpieczne. Proszę o nie dokonywanie gwałtownych ruchów i zachowanie spokoju. Mają Państwo historycznie najlepszy rząd, który jest idealnie stworzony do tego, co nas obecnie spotyka i doskonale sobie radzi” - stwierdził prezes NBP.

Prof. Glapiński wytłumaczył również dlaczego RPP podniosła wczoraj stopy procentowe o 75 pb. „Podnieśliśmy stopę o 75 pb., bo według nas jest to najbardziej rozsądne posuniecie. Utrzymujemy się w cyklu podwyżek. Istnieje możliwość zwoływania posiedzeń dwa razy w miesiącu, jeśli będzie taka potrzeba” – stwierdził prof. Adam Glapiński.

I dodał: „Jedyne, co powinno budzić nasz niepokój, to inflacja. Ale ona przychodzi z zewnątrz i jest wywołana również wojną. Ale panujemy nas sytuacją.”

RPP kontynuuje cykl podwyżek stóp

We wtorek, 8 marca RPP zdecydowała się podnieść stopy procentowe szósty raz z rzędu, do poziomu 3,50%, czyli o 75 pb.

Podczas konferencji Adam Glapiński zapowiedział, że w najbliższych miesiącach RPP nadal będzie podnosić stopy procentowe. „Na najbliższych posiedzeniach RPP będziemy nadal podnosić stopy” - zapewnił.

Zobacz także: Znacząca podwyżka stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu. RPP próbuje umocnić złotego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost