Szczyt inflacji dopiero przed nami. GUS podaje oficjalne dane za maj
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
15 cze 2022, 10:02

Szczyt inflacji dopiero przed nami! GUS podaje oficjalne dane za maj

13,9% - tyle wyniosła inflacja w maju, według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem ekonomistów, szczyt ma nastąpić w III kwartale br.

Poznaliśmy oficjalny poziom wskaźnika CPI za miniony miesiąc. Już na początku czerwca mogliśmy spodziewać się kolejnego wysokiego odczytu inflacyjnego, po publikacji szacunkowych danych na poziomie 13,9%. Wiemy też, że szczyt dopiero przed nami, a przynajmniej tak twierdzą ekonomiści. Jak to tłumaczy Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, skoro rośnie inflacja, to rosną również stopy procentowe. Podczas ubiegłotygodniowej konferencji, stwierdził, że ceny w Polsce ustabilizują się w przyszłym roku.

„„Przy utrzymaniu tarcz antyinflacyjnych rządu spodziewamy się, że pod koniec przyszłego roku, w ostatnim kwartale sytuacja już będzie opanowana. Co nie oznacza, że inflacja będzie w ramach naszego celu inflacyjnego, jeszcze nie, ale będzie pod całkowitą kontrolą” – stwierdził optymistycznie Adam Glapiński po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

inflacja maj

Źródło: GUS

Zobacz także: "Inflacja rośnie, to rosną też stopy procentowe" mówi Adam Glapiński w trakcie konferencji RPP, oto najciekawsze fragmenty

Inflacja w Polsce może przekroczyć 20%

Tak uważa Ludwik Kotecki, członek RPP. Będąc gościem TVN24 stwierdził, że inflacja na chwilę wyhamuje, jednak spodziewa się kolejnego odbicia jeszcze na początku 2023 roku. Co więcej, nie wyklucza on przekroczenia poziomu nawet 20%. „Wydaje mi się, że będziemy mieć pewną stabilizację inflacji, ale ona może być błędnie zinterpretowana jako koniec problemu, koniec wzrostu. Natomiast ja oczekuje, że na początku przyszłego roku inflacja nam znowu wystrzeli i to mogą być jeszcze wyższe poziomy” - powiedział Ludwik Kotecki.

Prognozy dla wskaźnika CPI w Polsce wcale nie są optymistyczne. Osiągniecie celu inflacyjnego NBP (na poziomie 2,5%) wcale nie jest na horyzoncie. Jeszcze niedawno wspominaliśmy, że ekonomiści upatrują szczytu inflacji w III kwartale 2022 roku. Tymczasem Polski Instytut Ekonomiczny w swojej prognozie stwierdził, że jeszcze przez najbliższe 3 lata inflacja w kraju będzie odbiegać od celu inflacyjnego NBP. Oczywiście wzrost cen w głównej mierze będzie napędzany podwyżkami cen energii oraz żywności.

„Przez najbliższe 3 lata inflacja będzie znacznie przekraczać cel NBP. CPI w 2022 r. wyniesie średnio 13,1 proc. Szczyt inflacji prawdopodobnie przypadnie w sierpniu – będzie to 15,8 proc. W 2023 r. wzrost cen wyniesie 8,6 proc., a w 2024 r. ceny będą rosły średnio o 4,5 proc. – zakładamy, że wycofanie tarczy antyinflacyjnej podwyższy wynik” - napisano w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wysokie odczyty inflacji wiążą się z trwającym cyklem podwyżek stóp procentowych. Za nami 9. z rzędu podwyżka, a obecnie stopa referencyjna znajduje się na poziomie 6,00%. Przewidywania Adama Glapińskiego w tej kwestii są następujące: niebawem zakończy się cykl podwyżek, jednak do obniżenia stóp procentowych może najprędzej dojść na koniec 2023 roku.

Podkreśla również, że inne państwa zmagają się z wysoką inflacją, a tym samym ich banki centralne decydują się na podobne podwyżki. Już dzisiaj odbędzie się posiedzenie FED, na którym spodziewana jest podwyżka stóp procentowych w USA.

Zobacz także: Inflacja w Polsce wyniosła w maju prawie 14%. GUS podał szacunkowe dane

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost