CD Projekt RED wydał ważny komunikat. Ustosunkował się do anonimowych opinii, że jest złym pracodawcą | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
16 paź 2017, 18:11

CD Projekt RED wydał ważny komunikat. Ustosunkował się do anonimowych opinii, że jest złym pracodawcą

Prace nad grą „Cyberpunk 2077” idą planowo, ale nie spieszymy się – zakomunikował CD Projekt RED. Spółka przyznała także, że niektórzy ważni członkowie zespołu w ostatnich latach odeszli. Tym samym odniosła się do komentarzy związanych z jej słabą oceną, jako pracodawcy, na serwisie Glassdoor.

W poniedziałek na twitterowym koncie CD Projekt RED pojawił się komunikat w języku angielskim, podpisany m.in. przez Marcina Iwińskiego, współzałożyciela firmy mającego ponad 12% papierów. Dokument wyraźnie odnosił się do filmu opublikowanego w połowie września na YouTube na koncie YongYea. Film zatytuowany “Is All Not Well at CD Projekt Red?” (“Czy nie wszystko gra w CD Projekt RED?”) ma już około 216 tys. wyświetleń.

DMQXPlSX4AAx0iP.jpg large
 

CD Projekt zaczął być słabym pracodawcą od połowy tego roku...

We wspomnianym filmie YongYea zwrócił uwagę na słabą ocenę spółki CD Projekt RED jako pracodawcy na serwisie Glassdoor. Jest to portal, który umożliwia ocenianie firmy, z której pracownik odszedł (lub został wyrzucony).

Rzeczywiście, ocena CD Projekt RED nie prezentuje się porywająco (3.1/5.0) ani na tle Asseco Group (3.5), ani na tle Comarchu (3.4), ani nawet na tle Vivid Games (3.3). (Co ciekawe, generalnie oceny polskich spółek z sektora IT są niskie, bo np. takie Activision Blizzard ma 3.8, a Electronic Arts 3.9.)

W dodatku wyraźnie widać, że trend jest spadkowy. Od połowy tego roku ocena CD Projekt RED poszła w dół z poziomu 3.8 (czyli identycznego jak w przypadku Activision Blizzard) do wspomnianego 3.1...

1

To wygląda tak, jakby w ostatnim czasie CD Projekt RED pozbył się kilku wysoko postawionych pracowników, a ci, w ramach „odwdzięczenia się” ocenili bardzo negatywnie byłego pracodawcę. Wiadomo jaki jest mechanizm psychologiczny: ocenę na tego rodzaju portalu prędzej zamieści osoba czująca się pokrzywdzona (i szukająca „zemsty”), niż osoba która była zadowolona i po prostu zmieniła pracę w wyniku rozwoju osobistego.

...dla pracowników chcących „sfery komfortu”?

Tę tezę potwierdzają fragment listu opublikowanego przez CD Projekt RED.

„Czy ludzie od nas odchodzą? Oczywiście. Zawsze życzymy im wszystkiego dobrego i respektujemy ich decyzję oraz oczekujemy informacji, czemu się rozstaliśmy. Staramy się być dobrym miejscem do pracy dla wszystkich, ale mamy też swój żelazny zestaw wartości, które konstytuują to, kim jesteśmy i jak działamy.”

„Robienie gier nie jest dla każdego. Czasami ono wymaga wynalezienia koła na nowo, nawet jeśli stare dobrze funkcjonuje. [...] Jeśli robisz gry na pół gwizdka, pozostajesz w strefie komfortu.”

Wszystko wskazuje więc na to, że negatywne oceny na portalu Glassdoor są swego rodzaju „zemstą” kilku byłych pracowników CD Projekt RED. Którzy, prawdopodobnie, nie chcieli podjąć zwiększonego wysiłku przy produkowaniu gier. O tym, że kilka ważnych postaci opuściło niedawno pokład lidera polskiej branży gamingowej pisały portale GRY Online i Gamezilla.

Być może byli pracownicy CD Projekt nie chcieli "odkrywać koła na nowo" podczas pracy nad grą „Cyberpunk 2077”? To może sugerować chyba najważniejsze zdanie w komunikacie:

„Prace nad Cyberpunkiem idą planowo, ale nie spieszymy się. Cisza jest kosztem, jaki trzeba zapłacić za stworzenie świetnej gry.”

CD Projekt RED nie boi się zachowywać odważnie i zdecydowanie, jeśli chodzi o komunikację z rynkiem. Odpowiedział na pogłoski o tym, że jest słabym pracodawcą, w elegancki sposób. I chyba uspokoił rynek, a więc nie tylko graczy czekających z wypiekami na twarzy na kolejną hitową produkcję, ale także inwestorów. Z drugiej strony, ktoś może powiedzieć, że być może jest jak w tych starych polskich powiedzonkach: „w każdej plotce jest ziarno prawdy” oraz „uderz w stół, a nożyce się odezwą”...

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost