Rynek debiutów giełowych i IPO zamarł nie tylko w Polsce, ale w całej Europie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
23 sty 2020, 14:50

Koniunktura na rynku IPO jest fatalna. Nie tylko u nas, ale w całej Europie

W zeszłym roku na GPW zadebiutowała zaledwie 1 spółka. To był najgorszy rok pod względem IPO w historii naszej giełdy. Na pocieszenie można dodać, że generalnie w Europie też nie było różowo. Na 3. co do wielkości pod względem IPO rynku zadebiutowały zaledwie 4 spółki… Łączna wartość IPO na najważniejszych europejskich rynkach spadła aż o 40% w stosunku do poprzedniego roku, a liczba debiutów spadła o niemal połowę.

Zdecydowanie mniej debiutów w Europie

W corocznym raporcie „IPO Watch Europe 2019” autorstwa ekspertów firmy doradczej PricewaterhouseCoopers (PwC) podsumowano rynek ofert pierwotnych w Europie. Niestety, wnioski nie napawają optymizmem. W 2019 roku wartość ofert publicznych wyniosła 22,1 mld euro, czyli była o 40% mniejsza, niż rok wcześniej (36,7 mld euro). Zadebiutowało zaledwie 106 spółek, podczas gdy w 2018 weszło na parkiety 200 nowych podmiotów. Na 24 przeanalizowane europejskie rynki papierów wartościowych spadek wartości IPO zanotowało aż 19.

Aktywność na europejskich rynkach pod względem IPO

podsumowanie europa

Źródło: Raport PwC „IPO Watch Europe 2019”

Zobacz także: Rok 2019 był najgorszy w historii pod względem debiutów. Wskaźnik Koniunktury IPO Strefy Inwestorów wyniósł tylko 32% 

Na 1. miejscu znalazła się ponownie giełda w Londynie. W 2019 roku przeprowadzono na niej 27 procesów IPO o wartości 6,7 mld euro. Niestety, rok wcześniej ten wynik był znacznie lepszy. London Stock Exchange w 2018 roku powitała 68 nowych spółek, o łącznej wartości ofert publicznych wynoszącej 10,8 mld euro.

Co ciekawe, na 3. miejscu znalazła się ponownie giełda niemiecka i to mimo niewielkiej liczby ofert (powyżej 5 mln euro). Na Deutsche Börse zadebiutowały zaledwie 4 spółki, które pozyskały 3,6 mld euro. Dla porównania, w 2018 roku ta giełda także zajęła 3. miejsce, ale z wartością ofert przekraczającą 10 mld euro i 17. debiutantami.

Trzy największe europejskie rynki pod względem IPO w 2019 r.

najlepsi

Źródło: Raport PwC „IPO Watch Europe 2019”

Zobacz także: Zamiast na GPW, Danwood Holding trafia do inwestorów zagranicznych. Dwa lata po odwołanym IPO spółkę kupuje koreańska firma budowlana

Na świecie także nie jest różowo pod względem IPO

Liczba debiutów w 2019 roku spadła na całym świecie, choć różnice nie są aż tak drastycznie, jak w Europie. Na giełdach światowych zadebiutowało 1040 spółek, czyli o 13% mniej, niż w 2018 roku. Pozyskano 199,2 mld USD. W poprzednim roku zadebiutowało 1198 spółek, które pozyskały łącznie 223,6 mld USD.

Aktywność na światowym rynku IPO

wiat

Największym rynkiem pod względem IPO pozostały Stany Zjednoczone, zwiększając swój udział z 28% do 34% w tym roku. Na podium trafiła też Arabia Saudyjska z 13% udziałem w światowym rynku IPO – ze względu na rekordową ofertę spółki Saudi Aramco. Dla porównania, wartość wszystkich IPO przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii stanowiła w 2019 roku zaledwie 4% światowego rynku.

Światowy rynek IPO z podziałem na kraje w 2019 r.

wiat kraje

Podsumowując, nie tylko na warszawskiej giełdzie sytuacja na rynku IPO jest kiepska. Możemy pocieszyć się tym, że w całej Europie liczba i wartość ofert spadła niemal o połowę! Debiutantów zniechęcają niskie wyceny i małe zainteresowanie wśród inwestorów giełdą papierów wartościowych. Analitycy PwC wskazują też na inne przyczyny, takie jak negocjowany Brexit oraz przedłużająca się niestabilna sytuacja na rynkach światowych.

Zobacz także: 15 spółek, które mogą zadebiutować na GPW w 2020 roku

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost