Porozumienie rząd - górnicy gwarantuje lata spekulacji na akcjach spółek z branży energetycznej
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
29 wrz 2020, 07:50

Porozumienie rząd - górnicy gwarantuje inwestorom jeszcze lata spekulacji na akcjach spółek z branży wydobywczej

Podpisane porozumienie na linii górnicy – rząd zakłada stopniowe wygaszanie kopalń węgla energetycznego do końca 2049 roku. W praktyce dla inwestoró to oznacza, że czekają nas jeszcze lata spekulacji na akcjach spółek związanych z tym sektorem. Odpowiedzialność za wsparcie i utrzymanie miejsc pracy wziął na siebie rząd i z tego też powodu spółki z sektora energetycznego reagują wzrostami.

Porozumienie na linii górnicy - rząd

Dzięki porozumieniu górnicy pracujący przy produkcji węgla otrzymali gwarancje zatrudnienia do emerytury, a ustalony harmonogram wskazuje konkretne daty zamykania poszczególnych kopalń. Warto zaznaczyć, że porozumienie obejmuje wyłącznie kopalnie wchodzące w skład PGG i Węglokoksu.

Zawarcie porozumienie wprowadza przynajmniej na pewien czas jasną politykę państwa w zakresie podejścia do produkcji węgla i wskazuje jasną drogę do transformacji całej energetyki. Jak podaje „Rzeczpospolita” roczny koszt utrzymania kopalń może kosztować 1 mld zł. Jednak oszacowanie prawdziwego kosztu jest bardzo trudne, gdyż zależy on od wielu czynników zmiennych. Są to np. ceny węgla energetycznego, kształtowanie się średniego wynagrodzenia w branży górniczej, potrzeby inwestycyjne do utrzymania produkcji węgla czy chociażby możliwości eksportowe surowca.

Notowania WIG-energia

WIG-energia


Na informację o zawarciu porozumienia wyraźnie zareagowały kursy akcji spółek giełdowych działających w górnictwie bądź powiązanych z tą branżą. Po ponad 20% wzrosły akcje trzech spółek energetycznych – PGE, Tauronu i Enei. Wzrosty te to najprawdopodobniej efekt odreagowania wcześniejszych obaw inwestorów o potencjalne zaangażowanie finansowe tych podmiotów w ratowanie PGG. Najmocniej z wymienionej trójki podmiotów, zyskiwały akcje Tauronu. W ciągu dwóch dni skala wzrostów oscylowała wokół 35%. Niewiele mniej bo blisko 30% zyskały akcje PGE. Z kolei akcje Enei odnotowały wzrost o ok. 20%.

Zobacz także: Trwa hossa na akcjach spółek energetycznych. Co spowodowało wzrosty i jak długo potrwa zwyżka?

Kurs JSW również w górę

W ostatnich dniach zauważalny jest też powrót do dynamicznych wzrostów walorów JSW. Warto zaznaczyć, że porozumienie nie obejmuje kopalń wchodzących w skład JSW, jednak pośrednio samo uspokojenie nastrojów w całej branży górniczej i wytyczenie „mapy drogowej” dla transformacji górnictwa, może wpłynąć na sentyment inwestorów do spółek z całej branży. Od strony fundamentalnej bardzo dobrym dla kupujących akcje JSW jest wyraźny wzrost cen węgla koksowego. Na początku września cena za tonę węgla koksującego premium (TSI) kształtowała się wokół 110$ za tonę. Od połowy września br. cena zaczęła piąć się w górę i aktualnie (koniec września) cena wzrosła do ok. 135 USD za tonę. Dodatkowym czynnikiem wspierającym JSW jest wzrost w ostatnim tygodniu kursu USD/PLN z poziomu ok. 3,75 do 3,90.

Zobacz także: Akcje JSW wzrosły o ponad 80%, a sytuacja fundamentalna spółki i cena węgla koksowego pozostają bez zmian

Najmniej z dużych spółek mających wyraźną ekspozycję na branżę górniczą, rosły akcje Famuru. Kapitalizacja tej spółki topnieje od początku 2019 roku mimo trwającej hossy na całym rynku giełdowym i obecnie spadła do ok. 1 mld zł. W opublikowanych wynikach finansowych Famuru za I półrocze 2020 r. widać duży spadek przychodów i zyskowności w ujęciu rok do roku. Jest to pochodna wyraźnego spowolnienia w branży górniczej w okresie pandemii, ale także jest to efekt dekonsolidacji wyników finansowych dwóch spółek z grupy – Grupy Famak i PBSz. Zarząd Famuru zapowiedział dywersyfikację obszarów działania oraz projekty akwizycyjne spółek z innych branż niż górnictwo.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost