Od momentu obniżenia ratingu Polsce giełda wzrosła 15%, a dolar spadł 9% | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
31 mar 2016, 07:07

Od momentu obniżenia ratingu Polsce giełda wzrosła 15%, a dolar spadł 9%

15 stycznia 2016 roku agencja Standard and Poors obniżyła Polsce rating kredytowy. Wydarzenie wywołało wstrząs, bo ocena wiarygodności kredytowej naszego kraju spadła po raz pierwszy w historii. Przez media przetoczyła się fala dyskusji, która zamiast skupić się na kwestiach merytorycznych, przerodziła się w starcie polityczne. Dwa i pół miesiąca po obniżeniu ratingu Polsce, możemy już stwierdzić, że agencja ratingowa zdecydowała się na ten krok niemal w idealnym dołku rynkowym.

Od obniżenia ratingu dolar -9%, a euro -5%

Rating kredytowy został obniżony Polsce w piątek 15 stycznia 2016 r, po zamknięciu sesji na giełdzie. Reakcja na rynku walutowym, czyli mocne wzrosty USDPLN i EURPLN nastąpiły jeszcze tego samego dnia.

Wykres 1: Notowania USDPLN (góra), EURPLN (dół), lata 2015 – 2016.
Wykres 1: Notowania USDPLN (góra), EURPLN (dół), lata 2015 – 2016.

Zarówno notowania euro jak i dolara wyznaczyły szczyt zaledwie tydzień później, 21 stycznia. Od zamknięcia notowań z dnia kiedy obniżono Polsce rating dolar stracił na wartości 9%, a euro 5%.

Od obniżenia ratingu giełda +15%

Giełda na obniżkę ratingu Polsce mogła zareagować dopiero w poniedziałek 18 stycznia.

Wykres 2: Notowania indeksu WIG, lata 2015 – 2016.
Wykres 2: Notowania indeksu WIG, lata 2015 – 2016.

Indeks najszerszy polskiego rynku giełdowego #WIG od poziomów, gdy zareagował na obniżenie ratingu wzrósł 15%. Mocne odreagowanie notowań nastąpiło zarówno w gronie największych, jak też małych i średnich spółek.

Akcje największych polskich spółek w dolarze +30% od obniżki ratingu

Spektakularny wzrost wartości odnotowały największe polskie spółki ,gdy wyrazimy ich kursy w dolarze.

Wykres 3: Notowania indeksu WIG20USD, lata 2015 – 2016.
Wykres 3: Notowania indeksu WIG20USD, lata 2015 – 2016.

Od obniżenia ratingu kurs WIG20USD zyskał na wartości 30%. W marcu polski rynek giełdowy odnotował największy wzrost od lat. Nastroje na rynku się poprawiają.

W Polsce przeceniamy politykę lokalną i nie doceniamy globalnych tendencji

Jesteśmy relatywnie małą gospodarką w skali całego świata. Dużo ważniejsze od lokalnych wydarzeń gospodarczych są ogólne tendencje rynkowe, co jakiś czas temu pokazywaliśmy na przykładzie spółek węglowych. Postrzeganie rynków rozwijających się na globalnych rynkach finansowych się zmieniło i przede wszystkim właśnie to nam sprzyja. Cieszmy się tym, bo wygląda na to, że na horyzoncie rysują się coraz lepsze prognozy gospodarcze, a kryzys rynków rozwijających się odchodzi w zapomnienie.

To nie pierwszy raz, gdy agencje ratingowe obniżają ratingi w niemal idealnych dołkach rynkowych. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku Francji, czy Belgii w 2011 - 2012 roku. Obniżka ratingu Polsce w idealnym dołku w połączeniu z mocnym odreagowaniem na rynku świadczy o tym, że najgorsze jest już za nami. Jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to niewykluczone, że dostaniemy teraz 2-3 lata spokoju i mam nadzieję, że go dobrze wykorzystamy.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.