Akcje Selvita powyżej poziomu sprzed "Clinical hold". Edison Research wycenia spółkę na ponad 1 mld zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
29 lis 2017, 12:07

Akcje Selvita powyżej poziomu sprzed "Clinical hold". Edison Research wycenia spółkę na ponad 1 mld zł

Analitycy amerykańskiej firmy Edison Research wycenili biotechnologiczną Selvitę na ponad 1 miliard zł. Wartość jednej akcji spółki oszacowali na 75 zł, czyli dokładnie na tyle ile kosztowała po ogłoszeniu komercjalizacji cząsteczki SEL24. Na 23 stronach raportu wzrost wyceny polskiej spółki amerykanie argumentują obiecującą nową strategią rozwoju na lata 2017-2021, dużą dynamiką wzrostu części usługowej działalności i planami komercjalizacji cząsteczki SEL120 w późniejszym etapie badań klinicznych.

Kurs akcji Selvity powyżej poziomu sprzed "clinical hold"

Najciekawsze w tym wszystkim jest zachowanie kursu akcji spółki. Analitycy Edison Research docenili to, co inwestorzy dokładnie śledzący spółkę wiedzą od dawna. W planowanej na lata 2017-2021 strategii, Selvita chce wykorzystać bagaż ostatnich 10 lat doświadczeń i zacząć sprzedawać bardziej zaawansowane "produkty". Zarówno po stronie usługowej, jak i innowacyjnej. Po co?! Oczywiście po to, żeby więcej zarabiać, zatrudniać lepszych pracowników i generować większą wartość dla akcjonariuszy.

Wykres 1: Kurs akcji Selvita rok 2017

Selvita

W tej chwili kurs akcji spółki powrócił do poziomu sprzed "clinical hold", zawieszenia badań klinicznych nad cząsteczką SEL24 i to pomimo, że nie zostały one wciąż odwieszone. Oczywiście, być może inwestorzy dyskontują ten fakt, ale bardziej racjonalnym wytłumaczeniem jest to, że Selvita już nie jest firmą jednego projektu. Nowe piony badawcze segmentu innowacyjnego są na tyle obiecujące, aby kurs akcji rósł pomimo przejściowych problemów z SEL24.

Zobacz także: "Clinical hold" – nowy zwrot, który muszą przyswoić sobie polscy inwestorzy po wydarzeniach w spółce Selvita

7,5% szans na pełny sukces SEL24

SEL24 to innowacyjna cząsteczka, która ma szanse stać się lekiem na ostrą białaczkę szpikową. To właśnie na komercjalizację tej cząsteczki Selvita podpisała umowę z włoską Grupą Menarini. Jeżeli SEL24 stałby się lekiem, to znaczy przeszedł wszystkie etapy badań klinicznych, Selvita mogłaby otrzymać nawet 379 mln zł plus tantiemy od sprzedaży leku. Pierwsze wypłaty za osiągnięte milestony w wysokości około 20 mln zł spółka otrzymała w pierwszej połowie 2017 roku.

Zobacz także: Z kim będzie współpracować Selvita – przybliżamy koncern Menarini 

Analitycy Edison w najnowszym raporcie obniżyli jednak prawdopodobieństwo sukcesu programu SEL24 z 15 do 7,5 proc., w wyniku czego ocenili, że wartość projektu to obecnie 5,4 zł na akcję spółki.

Ile jest warta Selvita bez clinical hold i z udaną ofertą SPO?

A teraz najciekawszy element, który warto poruszyć na koniec. Raport z wyceną Selvity został przygotowany po uwzględnieniu nowej strategii, ale bez pozyskania ewentualnego kapitału z emisji nowych akcji na jego realizację. Niby to się ze sobą wiąże, ale w sumie nie do końca. Warto pamiętać, że pod koniec sierpnia spółka ogłosiła plany wyemitowania 2,2 mln akcji, dzięki którym planuje pozyskać 140 mln zł na rozwój projektów. Jak łatwo policzyć, to oznacza emisję nowych akcji przy cenie 63 zł. Tymczasem wycena rynkowa analityków Edison zakłada kurs akcji Selvity 75 zł.

Zobacz także: Selvita: Emisja nowych akcji zakłada utrzymanie udziału akcjonariuszy w kapitale

Wydaje się więc, że pozyskanie nowego kapitału przy cenie 63 zł powinno zwiększać wycenę spółki o jego wartość. Selvita jest już dzisiaj według analityków Edisona warta 1 mld zł. Jeżeli pozyska dodatkowe 140 mln zł, to powinna być warta więcej. Kolejna niewiadoma to odwieszenie "clinical hold" dla SEL24. Analitycy Edison w swoim raporcie przy obecnym prawdopodobieństwie sukcesu SEL24 wyceniają ten projekt na 5,4 zł na akcję spółki. Jeżeli jednak "clinical hold" zostanie odwieszony, to prawdopodobieństwo powinno wzrosnąć. Nawet jeżeli nie powróci do szacowanych przed "clinical hold" 15%, to mimo wszystko powinno to dodatkowo zwiększać wartość spółki.


 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.